Labada ve Çiriş Otlu Kavurma

IMG_0194Malum bahar mevsimindeyiz. Pazarda çeşitli otları toplayıp, kendimce pişirmek en büyük eğlencem. Aromalı otları soğanla kavur, uzun uzun pişir hiç aklıma yatmıyor. Bugün Labada ve Çiriş otu mutfak masamda. Labadanın kavurması, zeytinyağlı hatta dolma tarifini bile buldum. Ekşimsi bir ot. Asma yaprağının dokusuna benziyor. Dolmayıda deneyeceğim. Ama bugün Labada’dan kendimce kavurma yaptım. Labada’yı köklerinden temizleyip sirkeli suya bastım. Kumunu dökünce tekrar tekrar yıkadım. malum pazar otları fazlaca pis.

IMG_0068 Yanındada internette önce izini bulamadığımm pazarda kiminin Tiriş dediği kiminin yenen orkide soğanı dediği bir ot fakat bir okurum sayesinde adının çiriş olduğunu öğrendiğim Çiriş Otunu kullandım. Bana tadınca ve şeklinden soğanımsı, pırasanın küçüğü gibi göründü. Ama tadı daha yumuşak.

IMG_0061Çirişi de kökündeki şeffaf kısmı atıp (göbeğinde çiçeği var onuda atacağız) yaprak yaprak ayırıp yıkadım. Kaynayan suya atıp 1-2 dakika içinde süzerek soğuk sudan geçirdim.

IMG_0190

Malzemeler:

 • 750 gr. Labada
 • 250 gr. Çiriş Otu
 • 500 gr. kıyma
 • Tadınca tuz ve çekilmiş karabiber
 • 1 büyük soğan (küçük yemeklik doğranmış)
 • 1 tatlı kaşığı zencefil rendesi
 • 1 çay kaşığı kimyon
 • 1 büyük boy  kırmızı macar biberi (küçük kare doğranmış)
 • 3 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

Yemeklik kıyma hazırlar gibi kıymayı hazırladım. Zeytinyağında soğanları çevirdim. Kıymayı, tuzu ve karabiberi koyup kavrulunca kırmızı biberleri ilave edip kavurmaya devam ediyorum. En son kimyonu ekleyip tadını tuzunu ayarlıyorum. Kıyma suyunu çekince ayıklanmış, yıkanmış ve 2-3 parmak eninde kalınca doğranmış labadaları atıp 3-4 dakika birlikte kavurup altını kapatıyorum.

Fırını 220 C’ye kızdırıp, küp küp doğranmış patatesleri bir yağlı kağıdın üzerine yayıp zeytinyağı tuz ve biberle harmanlayıp fırına veriyorum. 20-25 dakikada pişiyor.

Kaynayan suya çiriş otlarını atıp 1-2 dakika içinde süzüp soğuk sudan geçirip süzüyorum.

IMG_0192Labada ile kavrulmuş kıymayı patates ve çiriş otları ile harmanlayıp sıcak sıcak servis yapıyorum. Tam bir bahar yemeği. Yeşiller yeşilliğini kaybetmeden tüm aromasını ete vererek lezzetli ve güzel görüntülü bir sonuç çıktı.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Labada ve Çiriş Otlu Kavurma"

  Bir Yorum Yaz