Kuzu Tandır

IMG_2047Geçen hafta Aysun’un nefis yemek davetinden beri kuzu tandır yapmak istiyordum. Aysun’dan tarifide aldım. Aynen uygulanacak. Yapımı kolay. Sadece iyi bir kuzu önkol temin edilecek, kalın tabanlı bir tencere ve pişirmek için uzun saatler.  Akşam büyük teyzelere ana yemek olarak yaptım. Yanında patatesli çilav ile servis ettim. Süper oldu. Aysun’a tekrar içimden öpücüklerimi yolladım. Tabi bana süt kuzusu veren Günaydın’da ki bayan kasaba da. Ne zamandır Günaydın İstinye Park’tan et alışverişi yapmıyorum. Çünkü son derece memnuniyetsiz kaldığım zamanlar oldu. Ben et alışverişi yaparken kasaba güvenmek zorundayım. Çünkü anlamıyorum. Sabah alışverişinde Macro’da ki her zaman alışveriş ettiğim kasabımın izin günü ve yerine bakan genç çocuk etten anlama konusunda benden bile beter olunca şansımı Günaydın’da denedim. Orada bulduğum bayan kasaba derdimi anlatınca bana güzel bir süt kuzusu ön kol tavsiye etti. Yağlarının hepsini ayıklamadı ama kabasını aldı. Gönül rahatlığı ile pişirin dedi.

Malzemeler: 

  • 2 adet kuzu önkol (Biraz fazla oldu biz 6 kişiydik ama bir tanede az olacaktı. Söğüş olarak çok güzel tüketiliyor fazla dert olmuyor)
  • 1 yemek kaşığı tereyağ
  • 5-6 dal Taze kekik
  • 4-5 dal Taze Biberiye
  • Tadınca Deniz Tuzu ve Çekilmiş Karabiber

Kuzu kollar yıkanıp kurulanıp büyük geniş tabanlı bir tencetere kondu. (Kollar üst üste gelmeyecek kadar büyük bir tencere olmalı) tuz, tereyağ, kekik ve biberiyeler konup üzeri pişirme kağıdı ile kapanıp (Hiç buharı kaçmasın diye) sonra tencerenin kapağıda kapandı. Tencere kızana kadar orta ateşte sonra en kısık ateşte yaklaşık 6 saat pişti. Önce etler çok su salıyor. Etler kemiklerinden ayrılmaya başladığında (yaklaşık 3 -4 saat sonra) hala suyunu çekmemişti.

IMG_2035O yüzden yağlı kağıdı kaldırıp ateşi biraz açtım. Suyunu çekerken nar gibi de kızardı. Kemiklerinden ayırıp taze kekik yaprakları ile servis ettim.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Kuzu Tandır"

    Bir Yorum Yaz