Kuzu Pirzola Fırın Patates

IMG_0832Fırınlanmış pembe patatesler fırından çıkınca kuzu pirzolalar kalın bir tavada güzelce kızartıldı. Yine ölçüsüz bir tarif kişi sayınıza ve yeme hacminize göre. Ama pirzola kızartma tekniğim de yok değil.

  • Tava kalın dipli olacak.
  • Tavayı yüksek ateşe koyup kızdırırken içine deniz tuzu ve kuru kekik atılacak. Kekik pirzolaya en çok yakışan baharat.
  • Tava iyica kızınca pirzolalar atılıp kendini salınca ateşin harı azaltılıp iyice pişirilecek.
  • En son tavadan çıkmadan üzerine 1 kaşık erimiş tereyağıyağı gezdirilecek. Pirzolalar ekmek dilimlerinin üzerine alınıp ekmeklere yağ  emdirilip pirzolalar ekmeklerin üstünde servis edilecek. Aslında bu çok lezzetli duruma ben şiddetle karşı olmama rağmen rahmetli annemin Hülya’ya alıştırdığı bir pirzola yeme şekli. Bizim evde bunun adı hala anneanne pirzolası. Yemek yapmanın ve yedirmenin bir güzel tarafıda yemek yedikçe (ki bu en sık yaptığımız şey) hatırlanıyor olmak.

IMG_0828Anneanne pirzolaları kızarınca nasılsa Hülya yok deyip  bu sefer lavaş yayıp üzerine fırında pişirilen pembe patatesleri yerleştirdim. Patateslerin üzerine de pirzolaları estetik bir biçimde yerleştirdim. Tabiki pirzolaların üstüne kekik serperek servis ettim. Yağlanmış ekmek yerine isteyen yağlanmış lavaştan birzcık tatdı.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Kuzu Pirzola Fırın Patates"

    Bir Yorum Yaz