Kuzu Etli Noodle

Tatillerden bir gün önce toplum olarak çıldırma eğilimindeyiz sanırım. Tatil için çıldırmasak da, bir şekilde çıldırtılıyoruz. Bugün de benim için öyle bir gün oldu. Kendimi eve attığımda yeri öpecektim. Çünkü hem soğuk, hem trafik ve 29 Ekim tatili dolayısıyla kendini yarım günün sonunda sokağa atmış bir sürü insan. Eve girdiğimde tüm gün hiç bir şey yemediğimi farkettim. Canım mevcut olan hiç bir şeyi istemiyor inanılmaz acılı tuzlu bir şeyler çekiyordu. Soğuk, stres ve açlık birleşince bende böyle tezahür ediyor sanırım. Bakınırken dolapta salınmış bekleyen kuzu buttan yapılmış parça etler gördüm. Bazen buzlukta etiketleri düşüyor neyin ne olduğunu anlamadan yanlış et eritiyoruz. Buda onlardan sanırım. Hem eti değerlendiririm, hem kendime bir ikram yaparım diye düşündüm. Acılı kuzu etli koca tabak bir noodle hazırladım. İnanmayacaksınız ama tüm yarım saat içinde tüm stresim dağıldı. Güzel yemek bizim için her şey…

Kuzu Etli Noodle Tarifi

Malzemeler

  • 400 gr. - kuzu buttan yapılmış parça et (iri kuşbaşı doğranmış)
  • 2 yemek kaşığı - taze kekik yaprakları
  • 3 yemek kaşığı - sızma zeytinyağı + noodle için 3-4 kaşık daha ilave
  • zeytinyağı + noodle için 3-4 kaşık daha ilave 1 büyük sarı soğan ( yuvarlak ince salata soğanı gibi doğranmış) 4 diş sarımsak (ezilmiş) 1 1 kırmızı dolmalık biber ( ince dilimlenmiş) 2 yemek kaşığı soya sosu 2 yemek kaşığı Oyster sos 2 yemekkaşığı şarap sirkesi 3 yemek kaşığı kırmızı şarap 1 yemek kaşığı. soyulmuş ve ince kıyılmış taze zencefil 1/8 çay kaşığı. şeker 2 veya 3 çay kaşığı Harissa Sos (Tarifi burada yoksa başka bir acı biber sosu olabilir) Tadınca tuz Taze çekilmiş karabiber 4-5 adet taze soğan (ince doğranmış) 1-2 küçük kırmızı chile biberi (tohumlu ve kıyılmış, acı sevenler için isteğe bağlı) 1/2 cup taze kişniş ve maydanoz yaprakları doğranmış

Yapılışı

  1. Kalın dipli bir tavaya zeytinyağını ve eti ve kekik yapraklarını koyup yüksek ateşte sotelemeye başlanır. Rengi değişince (4-5 dakika sonra) soğan, sarımsaklar, zencefil ve kırmızı biberler ilave edilip sotelemeye devam edilir. Bu arada büyük bir tencereye noodleları haşlamak için su doldurularak kaynatılır. (Bir bağ noodle için 6 cup sonraki her bağ için 2'se cup ilave. Ben 1 paket noodle pişirdim. 3 bağ vardı. 1 bağ 1 porsiyon alınır ama tabi bu bizim için geçerli değil) Sotelenen etlere yüksek ateşte şarap, sirke ve şeker ilave edilip dibindeki karamelize olmuş bölümler spatuşa ile karıştırılır. En son harissa sos (yoksa tabasco veya başka bir biber sosuda olabilir) atılıp pişirmeye devam edilir. İyice suyunu çektikten sonra altı kapatılır. Kaynayan suya noodle atılıp 4-5 dakika pişirilir ve hemen süzülür. Bolca soğuk sudan geçirilip süzülmeye bırakılır. (makarnanın tersine noodle'ı soğuk sudan geçirmezseniz yapışır.) Bu arada bekleyen etler bir kez daha yüksek ateşte üzerine soya sosu, oyster sosu ve taze soğanlar istenirse acı chile biberleri ilave edilerek karıştırılır. Tuzu, biberi ilave edilir. Altı kapatıldıktan sonra etlerin üzerine noodlelar dökülerek harmanlanır. Bu aşamada 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı ilave edilip karıştırılır. Servis tabağına alınıp üzerine bolca maydanoz ve kişniş yaprağı ile servis edilir.
  2. Kalın dipli bir tavaya zeytinyağını ve eti ve kekik yapraklarını koyup yüksek ateşte sotelemeye başlanır. Rengi değişince (4-5 dakika sonra) soğan, sarımsaklar, zencefil ve kırmızı biberler ilave edilip sotelemeye devam edilir. Bu arada büyük bir tencereye noodleları haşlamak için su doldurularak kaynatılır. (Bir bağ noodle için 6 cup sonraki her bağ için 2'se cup ilave. Ben 1 paket noodle pişirdim. 3 bağ vardı. 1 bağ 1 porsiyon alınır ama tabi bu bizim için geçerli değil) Sotelenen etlere yüksek ateşte şarap, sirke ve şeker ilave edilip dibindeki karamelize olmuş bölümler spatuşa ile karıştırılır. En son harissa sos (yoksa tabasco veya başka bir biber sosuda olabilir) atılıp pişirmeye devam edilir. İyice suyunu çektikten sonra altı kapatılır. Kaynayan suya noodle atılıp 4-5 dakika pişirilir ve hemen süzülür. Bolca soğuk sudan geçirilip süzülmeye bırakılır. (makarnanın tersine noodle'ı soğuk sudan geçirmezseniz yapışır.) Bu arada bekleyen etler bir kez daha yüksek ateşte üzerine soya sosu, oyster sosu ve taze soğanlar istenirse acı chile biberleri ilave edilerek karıştırılır. Tuzu, biberi ilave edilir. Altı kapatıldıktan sonra etlerin üzerine noodlelar dökülerek harmanlanır. Bu aşamada 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı ilave edilip karıştırılır. Servis tabağına alınıp üzerine bolca maydanoz ve kişniş yaprağı ile servis edilir.
  3. Kalın dipli bir tavaya zeytinyağını ve eti ve kekik yapraklarını koyup yüksek ateşte sotelemeye başlanır. Rengi değişince (4-5 dakika sonra) soğan, sarımsaklar, zencefil ve kırmızı biberler ilave edilip sotelemeye devam edilir. Bu arada büyük bir tencereye noodleları haşlamak için su doldurularak kaynatılır. (Bir bağ noodle için 6 cup sonraki her bağ için 2'se cup ilave. Ben 1 paket noodle pişirdim. 3 bağ vardı. 1 bağ 1 porsiyon alınır ama tabi bu bizim için geçerli değil) Sotelenen etlere yüksek ateşte şarap, sirke ve şeker ilave edilip dibindeki karamelize olmuş bölümler spatuşa ile karıştırılır. En son harissa sos (yoksa tabasco veya başka bir biber sosuda olabilir) atılıp pişirmeye devam edilir. İyice suyunu çektikten sonra altı kapatılır. Kaynayan suya noodle atılıp 4-5 dakika pişirilir ve hemen süzülür. Bolca soğuk sudan geçirilip süzülmeye bırakılır. (makarnanın tersine noodle'ı soğuk sudan geçirmezseniz yapışır.) Bu arada bekleyen etler bir kez daha yüksek ateşte üzerine soya sosu, oyster sosu ve taze soğanlar istenirse acı chile biberleri ilave edilerek karıştırılır. Tuzu, biberi ilave edilir. Altı kapatıldıktan sonra etlerin üzerine noodlelar dökülerek harmanlanır. Bu aşamada 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı ilave edilip karıştırılır. Servis tabağına alınıp üzerine bolca maydanoz ve kişniş yaprağı ile servis edilir.
  4. Kalın dipli bir tavaya zeytinyağını ve eti ve kekik yapraklarını koyup yüksek ateşte sotelemeye başlanır. Rengi değişince (4-5 dakika sonra) soğan, sarımsaklar, zencefil ve kırmızı biberler ilave edilip sotelemeye devam edilir. Bu arada büyük bir tencereye noodleları haşlamak için su doldurularak kaynatılır. (Bir bağ noodle için 6 cup sonraki her bağ için 2'se cup ilave. Ben 1 paket noodle pişirdim. 3 bağ vardı. 1 bağ 1 porsiyon alınır ama tabi bu bizim için geçerli değil) Sotelenen etlere yüksek ateşte şarap, sirke ve şeker ilave edilip dibindeki karamelize olmuş bölümler spatuşa ile karıştırılır. En son harissa sos (yoksa tabasco veya başka bir biber sosuda olabilir) atılıp pişirmeye devam edilir. İyice suyunu çektikten sonra altı kapatılır. Kaynayan suya noodle atılıp 4-5 dakika pişirilir ve hemen süzülür. Bolca soğuk sudan geçirilip süzülmeye bırakılır. (makarnanın tersine noodle'ı soğuk sudan geçirmezseniz yapışır.) Bu arada bekleyen etler bir kez daha yüksek ateşte üzerine soya sosu, oyster sosu ve taze soğanlar istenirse acı chile biberleri ilave edilerek karıştırılır. Tuzu, biberi ilave edilir. Altı kapatıldıktan sonra etlerin üzerine noodlelar dökülerek harmanlanır. Bu aşamada 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı ilave edilip karıştırılır. Servis tabağına alınıp üzerine bolca maydanoz ve kişniş yaprağı ile servis edilir.

Mutfak Masam'ın İpucu

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Kuzu Etli Noodle"

    Bir Yorum Yaz