Koyulaştırılmış Süt

IMG_0080Koyulaştırılmış süt  (condensed milk) kullanırmısınız yada tariflerde karşınıza çıkıyor mu, ihtiyacınız oluyor mu bilmiyorum ama benim oluyor. Özellikle yabancı bloglarda ve tariflerde çok sık karşılaşıyorum. Marketlerin süt reyonlarında ithal bir ürün olarak satılıyor, bizim süt firmalarımız neden yapmaz anlamıyorum. Koyulaştırılmış süt, inek sütünün uzun süre pişirilip içindeki suyun uçurulması ve sonra şeker ilave edilmesi ile yapılan bir ürün. Süt iyice koyulaştırıldıktan sonra şeker ekleniyor ve saklanıyor. Dayanıklılığı fazla olduğu için saklaması kolay ama bir süt ürününü ithal olarak satın almak bana ters. Hem içime sinmiyor hemde saklama süreleri konusunda endişe duyuyorum. Aklımda bir kaç sütlü tatlı ve dondurma tarifi var. Malum az kişiyiz artık evde  sabah akşam süt içen bir çocuk da olmayınca Güven Kasaptan ne yapacağımı bir türlü karar veremediğim 5 kg. taze sütü önce koyulaştırılmış süt yapayım sonra bakarız dedim.

Koyulaştırılmış süt yapabilmek için, süt kaynama noktasına geldikten sonra kaymağını kenara almak ve yavaş ateşte 1/4′ü kalana kadar pişirmek gerekiyor. 4 kg. sütten biraz fazla koyulaştırılmış süt çıktı ama buzdolabında 10-15 gün tazeliğini koruyor. Hele evde çocuk varsa ve süt içiremiyorsanız koyulaştırılmış süt ile yapılmış bir sıcak çikolatanın besin değeri tartışılmaz. Benden söylemesi. Yakında çok lezzetli sütlü tatlı tariflerini bekleyin.

IMG_0085

Malzemeler:

  • 4 kg. süt  (16 bardak)
  • 500 gr. şeker

Sütü büyük kalın tabanlı bir tencerede  yüksek orta ateşte kabarana kadar pişirilir. Kaynama noktasına gelip kabarınca altı kapatılarak üzerinde oluşan kaymak alınıyor. (Sakın atılmasın yemeklerde büyük lezzet. Tereyağ kullandığınız her yere birazcık katın)  Kaymak temizlenip süt söndükten sonra yavaş/orta ateşte arada karıştırarak yaklaşık 5 saat pişirilir. (Karıştırarak fokurdamasına ve dibinin tutmasına izin vermeyin. Çok kaynamaya ve dibi tutmaya yüz tutarsa altını biraz daha kısın) Arada bir üzerinde oluşan kaymak tabakasını temizleyerek pişirmeye devam edilir. Benim sütüm fazla olduğu için ben uzun süre pişirdim. Daha az süt daha az sürede pişecektir.

Tencerenin içindeki sütten geriye 1 kg. kalınca ateşten alıp en ince delikli süzgeçten geçirerek temiz bir tencereye aktarılır. Üzerine şekeri ekleyip (aslında süzülen süt miktarı ile şeker miktarı aynı olmalı ama ben şekeri fazla sevmediğim için azalttım. Herkes kendi tad beklentisine göre şekeri ayarlayabilir) orta ateşte şeker tamamen eriyene kadar karıştırarak tekrar kaynama noktasına getirilip, 2 dakika boyunca kaynatıp, ateşten alınır.  Cam bir kaba aktarıp oda sıcaklığına geldikten sonra kapağını kapatıp buzdolabında saklanabiliyor. Yaklaşık 1.3 kg. koyulaştırılmış şekerli sütüm oldu.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Koyulaştırılmış Süt"

    Bir Yorum Yaz