Nektarin Salsa ile Izgara Somon

Evde toplu rejim havasına girdik. Bol spor hafif yemek. Hülya yine somon istiyor ama ızgara somon. Evde ızgara yapmayı sevmediğim için tost makinem dışında bir ızgara hiç bir zaman edinmedim.

Elektrikli ızgaraların performansları bana gerçek anlamda ızgara tadı vermediği gibi mutfak ve eve sinen kokuda cabası. İstinye Parkta ki Breville mağazasının ızgarasını görünce şansımı deneyeyim teknoloji gelişiyor diyerek aldım.

Aynı markanın geçenlerde aldığım waffle ütüsünden de çok memnun kalmıştım. Kolay kolay marka yazmam ama bu ızgarada pişirdiğim somon o kadar güzel oldu ki hazır indirimde var ızgara almayı düşünenler hemen gidip alsın. Gerçi başka markaların ızgaraları ile ne yapılabilir, detaylı incelemedim ama Breville’nin ızgarasını kullandığım için şiddetle tavsiye edebilirim.

Izgarayı alırken denemek için somon da aldım. Ayrıca beyaz nektarin çıkmış onuda küçük küçük doğrayarak salsa yapmak üzere niyetlendim ve eve geldim.  Salsa, ızgaraların yanına çok yakışan meyve ve sebzelerden oluşan garnitür tadlandırıcı. Birbirine tad olarak yakışan meyveleri küçük küçük doğrayıp, soğan, biber, sızma zeytinyağı, sirke veya limon ile tadlandırılarak hazırlanır. Önce balıklar lime kabuğu, kişniş, yağ, tuz ve biberle bir kaç saat marine edildi. Salsa için beyaz ve  pembe nektarinler, kırmızı soğanlar küçücük çentildi, karıştırıldı.

Kişniş, sızma zeytinyağı ve lime suyu ile karıştırılarak ızgarada pişmiş somonların üzerine döküldü. Yanına da bir tavada azıcık öldürülmüş kestane mantarları eklendi. 15-20 dakika içinde, Hülya ile ikimize hem müthiş sağlıklı hemde çok lezzetli bir yemek oldu.

Nektarin Salsa ile Izgara Somon Tarifi

Malzemeler

 • 2 adet- somon filetosu (Her biri 250 gr.)
 • 3-4 yemek kaşığı - Sızma zeytinyağı
 • 1 adet - lime (kabuğu rendelenecek)
 • 2 yemek kaşığı - kıyılmış taze kişniş yaprağı
 • 3 adet - kırmızı soğan (1cm. genişliğinde yuvarlak doğranmış)
 • 6 adet - beyaz; 1 adet - pembe nektarin (Küçük kuşbaşı doğranmış)
 • 1/4 cup - kırmızı soğan (küçük kıyılmış)
 • 1/4 cup - kırmızı jalapeno biber (küçük kare kesilmiş)
 • 1 yemek kaşığı - taze limon suyu
 • Kestane mantarı (yıkanmış orta sapları çıkarılmış süzülmüş-istenirse kullanılabilir)
 • Tadınca deniz tuzu ve taze çekilmiş karabiber

Yapılışı

 1. Somonlar yıkanıp, süzülüp, kurutulur. Deniz tuzu, zeytinyağı ve çekilmiş karabiber ile ovulur.
 2. Derili kısımları aşağı gelecek şekilde bir fırın kabına yerleştirilip üzerine 1,5 yemek kaşığı kişniş yaprağı ile, 1 adet lime'ın ince randelenmiş kabuğu koyularak ağzı kapatılır ve buzdolabında minumum 30 dakika marine edilir.
 3. Pişirmeden önce balıklar buzdolabından çıkartılır. İnce, yuvarlak dilimlenmiş kırmızı soğanlar tuz, biber ve zeytinyağı ile harmanlanarak balıkların üzerine dökülür. Balıklar bu şekilde oda sıcaklığında marine olurken nektarin salsa hazırlanır
 4. Nektarin Salsa için; bir kapta, küçük kare kare kesilmiş nektarinler, 1/2 yemek kaşığı kıyılmış kişniş yaprağı, 1/4 cup kıyılmış kırmızı soğan, jalapeno biberler, 1 kaşık zeytinyağı ve limon suyu birleştirilerek tuz ve karabiber eklenir. Tatların birbirine geçmesi için karıştırılarak salsa hazır hale getirilir.
 5. Harlı ateşte kızmış bir tavaya, 1 yemek kaşığı zeytinyağ ilave edilerek kestane mantarları koyulur. Tuzlanarak, çok harlı ateşte 3-4 dakikada suyunu çektirilerek kızartılır. 
 6. Izgara kızgın duruma getirilir. Somonlar derili kısmı aşağıda kalacak şekilde ızgaraya yerleştirilir. Aynı şekilde somonların etrafınada kırmızı soğanlar yayılır. Somonların ve soğanların içinde beklediği ve dibine çöken yağ üstlerine gezdirilir. Yaklaşık 6 dakika boyunca pişirilir. Bu sürede somonlar kurumadan sulu sulu pişti. Servis tabağına önce ızgara edilen kırmızı yuvarlak soğanlar yerleştirilir, üzerine ızgara somon ve onunda üzerine nektarin ile hazırlanmış salsa dökülür. Mantarlarda koyularak servis edilir.
 7. Izgara kızgın duruma getirilir. Somonlar derili kısmı aşağıda kalacak şekilde ızgaraya yerleştirilir. Aynı şekilde somonların etrafınada kırmızı soğanlar yayılır. Somonların ve soğanların marine edildiği lime'lı, kişnişli dibine çöken yağ üstlerine gezdirilir. Izgaranın üstü kapatılır. Yaklaşık 6 dakika boyunca pişirilir.
 8. Somonlar kurumadan sulu sulu pişirilir. Servis tabağına önce ızgara edilen kırmızı yuvarlak soğanlar yerleştirilir, üzerine ızgara somon ve onunda üzerine nektarin ile hazırlanmış salsa dökülür. Mantarlarda koyularak servis edilir.

MutfakMasam'ın ipucu

Izgara et ve balığı tadlandırmak için yanına çeşit çeşit meyve ve sebze ile salsa hazırlamak çok süprizli aynı zamanda lezzetli oluyor. Meyvelerin limon veya sirke ile öldürülmesi soğanla ve zeytinyağ ile iyice harmanlanması şart. Yeterki tadlar birbirine karışsın ve yakışsın. Siz de damak tadınıza göre çeşit çeşit salsalar hazırlayabilirsiniz.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Nektarin Salsa ile Izgara Somon"

  Bir Yorum Yaz