Kırmızı Biber Turşusu ve Sosu

IMG_2211Bazı sebzeleri yemeklerde ve salatalarda özellikle  de salata soslarında çok sık kullanıyorum. Bozulmasın diye de turşulaştırarak saklıyorum. Tabi bu saklama yöntemi kısa süreli en fazla üç ay. Batı da preserve denilen bu yöntem, bir çeşit turşulaştıma işlemi. Özellikle de suyundan yararlanıyorum. Bu sebzelerin başında da taze kırmızı biber geliyor. Cumartesi günü her boyda küçük, büyük  kırmızı biberleri pazardan topladım. Önce turşu haline getirdim.

Önümüz yaz çoban salatasının mevsimi geldi. Biber turşusunu daha önce yaptığım cevizli pancar turşusu ilede  da karıştırdım çünkü ikisi karışıp bekleyince serviste nar ekşisi ilavesiyle  nefis bir çoban salatası sosu oluyor. Misskekik blogunun sahibi sevgili Canan Yaman’ın dizi filme benzettiği kırmızı biber turşum ve sosumun hikayesi için buyrunuz.

IMG_2162

Malzemeler:

  • 20 adet Kırmızı Biber (küçüklü büyüklü bir fırın tepsisi dolusu)
  • 1 baş sarımsak (diş diş ayıklanmış)
  • 5 Adet taze defne yaprağı
  • 3 yemek kaşığı kişniş tohumu
  • 10 yemek kaşığı Elma Sirkesi (tadınıza göre pirinç sirkesi veya beyaz şarap sirkesi de olabilir)

Sos olarak da kullanmak için (istenirse): 

Fırın 200 C’ye ısıtılarak, kırmızı biberler 25 dakikada dış kabukları yer yer siyahlaşıp tepsinin dibine karamel oluşturacak kadar pişiriliyor.

Soğuduktan sonra kabukları soyularak mümkün olduğunca içindeki suyunu muhafaza ederek kavanoza dolduruluyor. (Biberleri soyma işlemini pişirdiğiniz fırın tepsisinde yapıp kabukları atmayın, son dokunuş kabuklardaki ve tepsinin dibindeki karamel ile yapılıyor) Sarımsak ve defne yaprakları ilave edildikten sonra o güzel tadı veren son hamle yapılıyor.

IMG_2169Biberlerin ayıklanan kabukları biberlerin piştiği fırın tepsisinin üzerine koyup yaklaşık 10 kaşık  elma sirkesi dökülerek kabuklar elle yoğuruluyor. Tepsinin dibine çöken karamel ve kabukların suyu sıkılıyor. (bu hafif yanık bir su ) Sonra bu sirkeli kabukların ve tepsinin suyu kavanoza ilave ediliyor. (tadınıza göre sirkeyi çeşitlendirebilir ve miktarını ayarlayabilirsiniz.)

IMG_2171Gelelim çoban salatası sosuna; Ben bu biber turşusu ve pancar turşusunu  sosları ile beraber çoban salatasına çok yakıştırdığım için mevcut biber turşumun yarısı kadar miktarda cevizli pancar turşusu ile kavanozu tamamlıyorum.

IMG_2175

Kullanırken sızma zeytinyağı ve nar ekşisi ilavesi ile bütün yaz nefis bir çoban salatası sosum artık hazır. (Çoban salatasına pancar turşusunu ve kırmızı biber turşusunu küçük küçük keserek ilave ediyorum)

IMG_2177

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Kırmızı Biber Turşusu ve Sosu"

    Bir Yorum Yaz