Kırmızı Biber Marmeladı

IMG_7256Yazın en güzel sebzelerinden biri kırmızı biberlerdir. Ben acıyı çok sevdiğim ve yemeklerde çok sık kullandığım için her türlü biberin kurusu ve tazesi sürekli elimin altındadır. Tabi birde közlenmiş biber kokusunun çekiciliği var. Mümkünse her öğünde közlenmiş yeşil sivri biberler masada olsun istiyorum. Yemek öncesi közlenirken kokusu çok davetkar geliyor. Sırf o koku yüzünden hemen her öğün biber közlenmesi de benim minik bir kaprisim diyebiliriz.

IMG_7227Gelelim kırmızı biberlere. Büyük kırmızı biberler bizim evde sürekli közlenip turşu ve sos yapılarak tüketilir. Bu yaz çoban salatalarına enfes bir sos oldular. Tarifi için buraya bakabilirsiniz. Kırmızı biber yazın bol ama ben kırmızı biber turşusu ve sosunu buzdolabında sakladığım için yerim kısıtlı. Dolayısıyla kışa saklanmıyor. Zaten yerimizde yok. Birer kavanoz yapıp tükettikçe yenisini yapıyoruz. Bu hafta organik pazardan gelen kırmızı biberler o kadar çeşitli ve canlıydılar ki ne zamandır yapmak istediğim kırmızı biber marmeladı için beni yüreklendirdiler. Biberin marmeladı, biberin reçelini yapmak gibi ilk duyduğunuzda yüzünüzü ekşitecek sevimsiz bir çağrışım yapsada amacım marmelad prensipleriyle kırmızı biberlerin lezzetini taze olarak uzun süreli saklamak. Sonuç bizim salçanın zenginleştirilmiş ve tabi çok ama çok lezzetlisi oldu. Biberlerin tazeliğini bozmadan saklayabilmek için marmelatlarda kullandığımız yeşil elma pektinini kullanıp (tarifi burada), sirke, tuz, limon ve şeker ile beraber acı tatlı envai çeşit kırmızı biberi marmelat yaptım. Kapya biberlerinin ve dolmalık kırmızı biberlerin közlenmiş püresi, Jelepeno ve chili biberlerinin acısı ile şekerin kıvamı birleşince muhteşem bir sos oldu,  akşamüstü her tadan bayıldı. Hatta Murat hemen güzel bir sosis ile deneyelim dedi. Bence biber salçası kullanılan her yerde rahatlıkla kullanıldığı gibi sos olarakda kullanılması gayet lezzetli bir sonuç ortaya çıkaracak. Acı-tatlı sos olarak etin, tavuğun yanında harika olacak ayrıca, küçük kızarmış ekmeklerin üstüne sürüp içkinin yanında servis ettiğinizde çıkan sonuç herkesi çok memnun edecektir benden söylemesi.

IMG_7217

Malzemeler: 

 • 15 adet iri kapya biber
 • 4-5 adet jelopeno biber
 • 4-5 adet dolmalık kırmızı biber (bell pepper)
 • 6-7 adet Taze Chili Biberi
 • 2-3 adet cinsini bilmediğim küçük kırmızı biber (kapya biberinin küçüğü ve dolmalık biberin küçüğü yukarıdaki fotoğrafta görülüyor)
 • 3 adet yeşil elma
 • 2 cup yeşil elma pektini
 • 1 cup elma sirkesi
 • 1 cup kırmızı şarap sirkesi
 • 1 cup pirinç sirkesi
 • 2 cup şeker
 • 2 adet limonun suyu
 • 8-10 adet defne yaprağı
 • 2 çay kaşığı tuz

IMG_6564Fırın 180 C’ye ısıtılır. Tüm kırmızı biberler yıkanıp, süzülüp fırın tepsisine yayılan pişirme kağıtlarının üstünde fırının ızgara ayarı açılarak kabukları siyahlaşana kadar yaklaşık 20 dakika pişirilir. (Sonra biberleri soğuması için bir kese kağıda koyup ağzını kapatıp soğumasını beklerseniz çok daha kolay soyulduklarını göreceksiniz. ) Jelopeno, chili ve diğer küçük biberlerin siyahlaşana kadar pişmesi beklenmeyecek. hafif yumuşayınca alınması yada hiç pişirilmemesi gerekiyor.

IMG_6593Benim kadar çeşit biber kullanmayabilirsiniz. jalapeno, chili gibi küçük biberlerin kullanımı acı tadınıza göre arttırılıp azaltılabilir. Benim ölçülerimde gayet acı bir sonuç çıktı. Tercihe göre sırf kapya biber veya dolmalık kırmızı biberden de yapılabilir. Ama acı sevmeseniz de lezzet için en az bir adet jalapeno biberi veya chili biberi  kullanılmasını tavsiye ediyorum. Fırında pişirilip kabukları soyulan ve içindeki tohumları ayıklanan tüm biberler ince ince doğranarak bir kapta karıştırılıp suyunu salması için yarım saat bekletilir. (Chili ve Jalapeno biberlerinin kabuklarını soymasanızda tohumlarının temizlenip küçük küçük kesilmesi gerekir. Bu arada bu acı biberler elle temas ettiğinde elleri uzun süre yakıyor. Benim gibi çok kullanacaklara bir hatırlatma) Elmalar dörde bölünüp çekirdekleri temizlenerek püre yapılmak üzere blendera atılır. Suyu çıkana kadar 3-4 dakika blenderda parçalandıktan sonra üzerine biberler ilave edilerek biberlerinde suyu çıkana kadar 2-3 dakika daha orta hızda çalıştırılır. Tüm karışım püre haline geldikten sonra, geniş bir kaba alınıp üzerine tuz, sirkeler, defne yaprakları ilave edilir. Tahta bir kaşıkla karıştırılarak üstü strech film ile kapatılıp bir gece buzdolabında bekletilir. (Ben malzemelerde belirttiğim gibi üç farklı sirke kullandım. Tabi buda bir lezzet çeşitliliği katıyor siz sirkeleri tadınıza göre farklılaştırabilirsiniz.) Bu arada sirkelerle ilgili yazılarıma hazır mevsimi gelmişken bir göz atmanızı tavsiye ederim. Sirke sadece bir temizlik malzemesi değildir. Gurme bir yemek için çok önemlidir. Tabi iyi bir sirke. (Yazılarım için buraya ve buraya bakabilirsiniz)

IMG_7197Ertesi gün  üzerine limon suyu ve yeşil elma pektini ilave edilerek yüksek ateşte 10 dakikada kaynama noktasına getirilir. Sonra altı kısılıp karıştırılarak 15 dakika pişirilir. Şeker ilave edilerek şeker eriyene kadar karıştırmaya devam edilir. Orta ateşte arada karıştırarak yaklaşık 40 dakika daha pişirilir. Marmeladın iç sıcaklığı 102-103 C’ye geldiğinde iyice koyulaşmış oluyor. Ya buzdolabına koyduğunuz bir tabağa bir kaşık alarak koyuluğunu ölçebilir yada gözünüzle karar verebilirsiniz. Ölçüleriniz değişirse doğru orantılı olarak pişirme sürenizde farklılık gösterebilir. Altı kapanan marmelat 5-10 dakika dinlendirilip sıcakken, steril edilmiş sıcak cam kavanozlara konarak ağzı kapatılır.

IMG_7216Eğer dayanıklılığını arttırmak isterseniz kavanozları kaynayan bir suyun üstünde bir ızgaranın üstüne koyarak 10 dakika daha ağzı kapalı şekilde pişirebilirsiniz. Bu işlem yaklaşık bir sene dayanıklılığı sağlıyor. reçel şişeleme yöntemleri ile ilgili ayva marmeladı tarifine göz atabilirsiniz.  Bu ölçüler ile 1 adet 500 ml 2 adet 200 ml’lık kavanoz kırmızı biber marmeladı elde ediliyor.

IMG_7255

.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Kırmızı Biber Marmeladı"

  Bir Yorum Yaz