Keyifli Bir Sabah için…Blueberry Pancakes

image

Pancake bizim sabah kahvaltılarının vazgeçilmezidir. Mis gibi kokan güzel bir kahve (bu benim için) ve pancake büyük küçük herkesin vazgeçilmezidir. Doğru Pancake’i ypmak tadımı bulmak zaman aldı. NY’ta en çok sevdiğim kahvaltı ustalarından pancake tariflerini tek tek denemişliğim vardır. Unu az olsun, yumurtası bol olsun, şekeri az olsun meyvesi bol olsun diyerek evde yeniden yorumladığımız pancake tariflerimiz olsada (ki buda bazen görüntü olarak olmasada tad olarak iyi sonuçlar veriyor bknz. Aile Boyu Pancake) bu tarif birebir kahvaltı için en sevdiğim NY Restaurantlarından Sarabeth’s den.

Malzemeler:

 • 1,5 cup un
 • 3/4 çay kaşığı karbonat
 • 1 1/2 çay kaşığı kabartma tozu
 • 2 yemek kaşığı şeker (veya Mapple Syrup’da kullanılabilir. Ben tercih ediyorum)
 • 1/4 çay kaşığı ince deniz tuzu
 • 1 3/ 4 cup süt (Tabi buttermilk bulabilmek gerçek bir pancake yapabilmeyi garantiler ama maalesef Türkiye’de yok. Pancake Hamuru konusunda ustalaştıkça sütün içine biraz manda yoğurdu kaymağı ilave ederek buttermilk efekti yaratabilirsiniz.)
 • 2 yumurta
 • 3 yemek kaşığı eritilmiş tereyağı
 • 2 cup blueberry
 • Mapple Syrup ve tereyağı (Servis için)

Fırınımızı önceden 100 C ye ısıtıyoruz. Tavada tek tek kızartıp sıcak servis etmek istediğimiz yemeği sıcak muhafaza etmek için pişenleri fırında saklamak çok iyi sonuç veriyor)

Geniş bir kapta un, kabartma tozu, karbonat ve tuzu eleyerek karıştırıyorum. Ayrı bir kapta, tel bir çırpıcı ile süt, şeker (veya mapple syrup), yumurta ve eritilmiş tereyağını iyice karıştırıp unlu karışımı yavaş yavaş çırparak ilave ediyorum. Pürüzsüz akışkan bir hamur elde edene kadar karıştırıyorum. En son blueberry leri ilave ederek hamuru tamamlıyorum.

Tavamı kızdırıyorum ve hafifçe yağlıyorum. Her bir pancake için 1/4 cup hamuru sıcak tavaya döküp yüzeyinde kabarcıklar oluşana kadar (yaklaşık 2 dakika) bekliyorum. Kabarcıklar oluştuğunda (1 dakika içinde) çevrilmeye hazırdır. Yalnızca bir kere çevirebileceğiniz için her yüzeyin piştiğinden emin olmak gerek. Kenar dipleri altın kahverengi olana kadar pişiriyorum. Pancake hamurunuz, pancake tavanız ve siz zaman içinde birbirinize aşina olacaksız. Başlangıçta şekli bozuk olsada bu oranın tadı gayet güzel oluyor.( Çok şekilsiz yapmışlığım vardır) Bu bir antreman işi zaman içinde belli bir standart oluşuyor.Pişirme sırasında hamurunuzun kalınlaştığını dşünürseniz süt ilave ederek yine inceltin. Benim Pancakelerim 12-15 cm. civarında. Bu hamurdan yaklaşık 12-15 adet pancake çıkıyor.

Bir fırın tepsisine aktarıp pişenleri fırında sıcakta saklıyorum. Üzerine tereyağı ve Mapple Syrup ile sıcak olarak servis yapıyorum. İstenirse hiç blueberry kullanmadan sade yapıp üstüne meyve ilede servis edebilirsiniz. O zaman hamura birkaç damla vanilya özü katabilirsiniz.

Benim Lezzet Sırrım: Zaten pancake o kadar lezzetliki iyi bir un dışında katılabilecek ekstra bir şey yok. Dikkatlice pişirmek ve yaptığınız hamurun inceliğini ve tavaya dökerken kalınlığını tutabilmek en önemlisi aksi halde pancake değil krep olur. Bu yüzden iyi bir tava ve ölçü saptamak çok önemli.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Keyifli Bir Sabah için...Blueberry Pancakes"

  Bir Yorum Yaz