Kemerburgaz Çarşısı ve Güven Kasap…

image

Ne zamandır Kemerburgaz Çarşısından bahsetmek istiyorum. Bu aralar favorim. Kemerburgaz, orada oturmuyorsan biraz sapa kalıyor ama hem et hem sebze alınacaksa Kemerburgaz tercihim. Kemerburgaz Güven Kasap’ta her zaman en iliklisinden kemiklerim, organik tavuk hazır. Bu arada dükkandaki kameradan çiftlikteki inekleri seyredebiliyorsunuz. Geçen gün İpek Hanım Çiftliği’nin sahibi Pınar Hanım’da mailinde bahsetmiş kendi kameralarının kurulduğundan. Bu gelişmeler süper. Son günlerde en gıpta ettiğim girişimcilerden biri Pınar Hanım zaten. Zamansız üretime, hormana, yönetmeliklere, hibrit tohumlara karşı tek başına savaşan Donkişot misali. Seyehat dönüşümde onun ürettiklerini deneyeceğim artık. (sizde mevsiminde hormonsuz hibrit tohumsuz sebze meyve yemek için İpek Hanım Çiftliğini deneyebilirsiniz. (www.ipekhanim.com)

Allahtan Murat, nerede ne yetişir, mevsimi ne zamandır, hormonlumudur anlarda biz hala böyle sağda solda dokunarak alışveriş yapmanın keyfini çıkarıyoruz. Anladığı ve çok sohbet ettiği için kısa zamanda da satıcılarla ahbap olur ve tabiki her ahbap olduğuna da benim cep telefonumu verir. Zaman zaman toplantımın ortasında ”Yenge Murat abi mantar istemişti. Geldi” diye sağolsunlar haber verirler. Güven Kasap’tan bir akşam yemeği davetim için kuzu inciklerimi hazırlattım. Birde haşlama için önerisi oldu. ”Bunu pişirince daha önce haşlama yemedim diyeceksiniz” dedi. Bakalım göreceğiz. Artık seyahat sonrası için buzluğa atıldılar. Taze sağılmış inek sütleri ile mutlulukla eve döndüm. O zaman herşeyi mevsiminde yiyeceksek şimdilerde ne yiyeceğiz. İşte Kemerburgaz Çarşıdan üreticilerin malları…

image

Malum mantar zamanı, kanlıca mantarları bu zamanın gözdesi. Muhakkak deneyin. Hiç bir şey yapılmazsa soteleyin. Ben kuzunun yanında Gorgonzola Peyniri ile pişirdim. Ama servis telaşından resim çekemediğim için tarif başka bahara kaldı. Dönüşümde kanlıca mantarı falan kalmaz artık.

image

Kereviz şimdiden sonra artık gündemimizde. Ben portakalla pişiriyorum. Öyle patates falan koymam. Kendi aroması ve biraz narenciye nefis oluyor. Kemerburgaz’da  körpecik indirmişler çarşıya. Sırf kerevizde değil çıtır çıtır pırasalar, incecik küçük yapraklı maydonozlar, mis kokulu naneler, körpecik kabaklar, Sarıyer’in rokası, birde bizim sofranın vazgeçilmezi kıl biberler. Tabi Ispanakda yavaş yavaş gündemimize girdi.

image

Unutmadan turşucusuda mevsim geçmediyse en iyilerden biridir.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Kemerburgaz Çarşısı ve Güven Kasap..."

    Bir Yorum Yaz