Kekikli Şarap Soslu Levrek

IMG_7454Yeni yıl akşam yemeğinde küçük bir grup olduğumuz için bu balığı mönüye koymaya cesaret edebildim. Ama ön hazırlığı düzgün yapıldığı takdirde kalabalık içinde hazırlanabileceğine kanaat getirdim. Güzel bir levrek bulduğumuzda sorunsuz yaptığımız bu balık Murat’ın dizaynı. Tabi zaman içinde benimde bu balık ve soslarına malzeme olarak yorumum olmuştur. Ama sonuç çok başarılı. Patatesin nişastasından ötürü birbirine yapışma ve dağılmama özelliği kullanılarak levrek dilimleri cips inceliğinde kalın traşlanmış patateslerle kaplanıyor ve fırında pişiriliyor. Tabi burda başrolde taze büyücek  bir deniz levreği. Şansa 30 Aralık akşamı  3,5 kg.’lık (kemikleri ayıklanınca 2-2,5 g. kalmıştır) bir deniz levreği gelince önce akşamdan balık suyunu çıkarttım. Çünkü buram buram deniz suyu ve yosun kokan bu su benim ana sosum olacak.

IMG_7436Tek tek tabaklara servis yapacağım için yemekten 1-2 saat önce hazırlık yaptım. Kalınca dilimlenmiş levrek porsiyonları tuzlanarak (Ben 3 porsiyon hazırladım)  cips inceliğinde kalınca traşlanmış patateslere sarılıyor. (Beyaz taze patates kullanılması tercih nedeni) Patatesler levrek dilimlerinin her tarafını saracak şeklde kalın bir kabuk oluşturuyorlar. (Alt resimdeki gibi bir kaç patates dilimini yatay ve dikey  üst üstüste getirebilirsiniz) Büyük patatesleri, geniş ağızlı bir sebze soyucu ile traşladım. Balık porsiyonlarını patateslerle sarınca yemeğim pişmeye hazır. üstünü strech film ile kaplayıp buzdolabına koydum. (dikkat bu işlemi çok önceden yaparsanız patatesler kararır. )

IMG_7434Yemekten 45 dakika önce hazırlıklara başladım. Çok ince kıyılmış pırasa ve taze soğan karışımı zeytinyağında hafifçe öldürülmüş kenarda sıcak bekliyordu.

IMG_7437Balıkları yağlanmış bir  tepsiye alıp  (hem tepsi hem patateslerin üstü bolca zeytinyağ ile yağlanıyor) 200C’de ısıtılmış fırına veriyoruz. 10-15 dakika içinde altları kızardı. Tepsiyi dışarı alıp balıkları ters yüz ettim.

IMG_7443Yaklaşık 10 dakika içinde diğer yüzde pişti. Balıklar fırında pişerken iki ayrı sos hazırlandı. Bir tanesi Balık Sosu diğeri Kekikli Şarap Sosu

IMG_7442Balık sosu: Levreğin kafası ve kemiklerinden çıkardığım balık suyu jöle kıvamında dolapta bekliyordu. Bunu bir sos kabına alıp (üzerinde biriken yağları atmayı unutmuyoruz) çok yüksek ateşte kaynattım. Sos iyice koyulaştığında tadarak tuz ve çekilmiş karabiber ilave ederek kullanıma hazırladım.

Kekikli Şarap Sosu: 2 kaşık tereyağını yavaş ateşte  eritip  dibe çökenleri süzerek attım. üzerine 1 tatlı kaşığı kekik ve 2 kaşık kekik yağı ilave ettim. Önce 3 kaşık Balsamic sirke ile kaynattım. Sonra üzerine 1 bardak kırmızı şarap ilave ettim.  Yüksek ateşte sosu kaynatarak ve karıştırarak koyulaştırdım. İstediğim kıvama geldiğinde kapatıp kullanıma hazırladım.

Ayrıca çok ince kıyılmış pırasa ve taze soğan karışımı zeytinyağında hafifçe öldürülüp kenarda sıcak bekletildi. Balıklar piştiğinde fırını kapatıp servis tabaklarını hazırladım.

Servis tabaklarının en altına pırasa, taze soğan karışımını koydum.. Üstüne hazırladığım Kekikli Şarap Sosunu döktüm.

IMG_7444Bunun üstüne fırından çıkan Levrek dilimini yerleştirip en üstüne balık sosunu ilave ettim.

IMG_7449Ön hazırlıkları tamamlandığında seri bir şekilde servis edilebilecek şık bir yemek alternatifi isterseniz kolaylıkla deneyebilirsiniz. Şarap sosu ile Balık sosu birbirine karışıp, taze balığın yosun kokusuda içine sinince  enfes bir lezzet oldu. 2014′ün hayatımıza farklı ve güzel dokunuşlarla mutluluklar getirmesini umut ederek yeni yıla girdik. Herkese mutlu, huzurlu, şanslı yıllar..

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Kekikli Şarap Soslu Levrek"

    Bir Yorum Yaz