Kefir…Ev Yapımı

image

Son yıllarda endüstriyel olarak üretilen Kefir bize yine bir aile mirası. Kefir Kafkasya’da asırlardır bilinen, kullanılan ve yöre halkı tarafından geleneksel olarak üretilen bir micro organizma aslında.

Probiyotik bakteri ve maya zenginliği itibariyle kefir, sağlık yönünden yararları bilinen doğal bir fermente süt ürünü olarak dikkat çekmeye başlayınca endüstriyel olarak tüm dünyada üretime geçildi. Ama gerçek kefir; sütün kefir mayasıyla mayalanmasıyla oluşuyor. Kefiri evde kendinizin yapması en sağlıklı olanı zira marketlerde satılan kefir, kefir kültüründen yapıldığı için ev yapımı kefir ile aynı özelliklere sahip değildir. Ev yapmı kefir için kefir mayası gerekli ve bizde mevcut. Sanırım artık piyasada da satılıyor. Bu maya sütün içinde sürekli olarak üreyen canlı bir microorganizma. Hele güzel günlük bir süt ile mayalanınca hemencecik büyüyüveriyorlar. Amerika’da kalırken oradaki bazı sütlerle yaptığımız kefirler o kadar hızlı büyüdü ve çoğaldı ki atmak zorunda kaldık.

Murat’ın annesi ve babası son 30 yıldır her sabah birer bardak kefir yapıp içerek günlerine başlarlar ve sağlıklı, uzun en önemliside aktif yaşamlarının önemli bir sebebi olarak görürler. Dolayısıyla bizdeki kefirler de nereden ne zaman geldi bilmiyorum ama kendimizi bildik bileli kefir mayamız var. Başlangıçda bu karnıbahar görünümündeki küçük beyaz canlılardan bir şey üretip içme fikri itici gelsede aslında gerçek bir sağlık kaynağı. Her gün düzenli yapmasakda haftada 2-3 kere içiyoruz.

image

Kefir mayaları tertemiz akan filtre edilmiş bir suyla süzgeçte yıkanıyor. Kefir için temizlik esas. Sonuçta oda bir canlı. Sonra bir cam kavanoza konuyor. Benim cam kavanozum 25 cm yüksekliğinde. Üzerine süt ilave ediliyor. Ağzı kapanarak mayalanmaya bırakılıyor.

image

Tabi sütün günlük olması çok iyi ama ben İstanbul’da ki günlük sütlere inanmadığım için Pınar Organik kullanıyorum.

image

Yaklaşık yarım kg. süt koyduğum kefirimi her gün yapacaksam oda sıcaklığında bırakıyorum. Yok bir kaç günde bir yapacaksam o zaman buzdolabında bekletiyorum ki yavaş mayalansın.

image

 • buttermilk
 • healthy
 • kefir
 • mutfakmasam
 • pınarorganik
 • pınarsüt
 • süt
 • Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Kefir...Ev Yapımı"

   Bir Yorum Yaz