Keçi peyniri ile Mantarlı Rokalı Pancar Salatası,

Cumartesi Feriköy Organik Pazar günü ve bana güzel bir sürpriz oldu. Malum mantar zamanı aynı zamanda pancar zamanı. Pancar bütün kök bitkilerin olduğu gibi çok faydalı bir bitki fakat ağır kokusu ve tadı kolayca yenmeye müsait değil. Hele çocuklara yedirmek mümkün değil. Ben turşusunu yapıp salatalara karıştırıyorum. Bu sefer pazarda baby pancarları hele farklı renkleriyle görünce çok sevindim. Bir sebzenin farklı renkleri bana inanılmaz estetik geliyor. Küçüklerinin lezzetini denemek istedim. Gerçektende büyük pancara göre çok lezzetli geldi. Tabi ev ahalisine yedirmekde daha kolay oldu.

image

Fırınımı önceden 180 C ye ayarladım ve ısıttım.  

500 gr. kadar Organik Pazardan aldığım  karışık mantarı dilimledim. Bir kapta tuz, karabiber ve 2-3 kaşık sızma zeytinyağı ile karıştırarak fırına verdim. Pancarları yıkadım yeşillerini attım. Ayrı bir kapta  tuz, karabiber ve 2-3 kaşık sızma zeytinyağı ile renkli 20-25 adet küçük pancarı karıştırarak bir fırın tepsisine koydum ve üzerini  alüminyum folyo ile kapatarak fırına verdim. (Çünkü pancarın kendine has kokusunu sevmiyorum.) Mantarları fırında 15 dakika yumuşayıp suyunu çekene kadar pişirdim. 30 dakika kadarda pancarları pişirdim. (pancarlara bir bıçak batırıldığı zaman yumuşak olması gerekiyor.)  

Pancarları fırından çıkardım ve hafif soğumalarına  yakın soydum. Bir demet rokayı yıkayıp yapraklarını ayırdım ve iyice kuruttum.  

3-4 adet sarımsağı çok ince yuvarlak yuvarlak doğradım. Zeytinyağında altın rengi olana kadar çevirdim ve süzdüm. Bir kağıt havluda yağları iyice süzüldü. Bir nevi sarımsak cipsi gibi oldu. (Pancarın kokusunu almak için ideal yol) 

Küçük bir kapta salata sosu için bir tane çok iri başlı taze soğanı incecik  kıydım.  3 yemek kaşığı kadar Sherry Sirkesi (Beyaz İspanyol şarabından yapılan özel bir sirke bulamazsanız güzel başka bir şarap sirkeside kullanabilirsiniz.)  ve bir çay kaşığı Dijon hardalını ve zeytinyağında kızarttığım sarımsakları karıştırıp içine sızma zeytinyağımı ve tuzu ilave ettim. En son üzerine taze karabiber öğütüp sosumu bitirdim.

image

Bir salata kabına ılık mantar ve pancarları koyup üzerine rokaları ilave ettim  Sosunuda döküp iyice karıştırıp tadıp zeytinyağını, sirkesini, tuz ve biberini tadıma göre tamamladım. Üzerine 100 gr. kadar Keçi peyniri ufalayıp, Bebek Kantinden alınmış sağlam buğday ekmekleri ile rengarenk, sağlıklı ve nefis bir salatam oldu. 

Benim Lezzet Sırrım: Yemektede, salatada da  sirkeye çok önem veriyorum. Bu salatada kullandığım Sherry sirkesi özel bir İspanyol Beyaz şarabından üretimiş bir sirke. Şarap sirkeleri ile ilgili sirke üretim çalışmalarımı tamamladığımda detaylı bir yazı hazırlayacağım. Ayrıca  mevsiminde taze toplanmış kekik bulduğumda sızma zeytinyağına basarak kekik yağı yapıp saklıyorum. Buda salatalarımın sosunda özel bir aroma yaratıyor.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Keçi peyniri ile Mantarlı Rokalı Pancar Salatası,"

    Bir Yorum Yaz