Karpuz Granita

IMG_5779Karpuz kesilir bir kısmı kalır ya. Bizim evde bu kalan karpuzun dolapta günlerce sürünür. Tadı kaçar ve atılır. Sırf bu atma sebebi yüzünden karpuza soğuk dururum. Çünkü o kocaman karpuzları tüketemiyoruz. Bir kerede kesilip bitirebileceğimiz kadar küçüklerinde tadını tutturamıyoruz. Sonunda formülü kalanları granita yapmakta buldum. Şimdi kesilen karpuz yenilebildiği kadar yeniyor, kalan mis gibi granita yapılıyor. Sıcak günlerin bence en güzel ve sağlıklı serinleticisi. İşte yine geçen gün kalan bir büyük dilim karpuz granita oldu. Ve hemen akşamında uğrayan arkadaşlarımıza soğuk bir ikram. Hazırlanması bu kadar uzun süren bir serinleticinin bu sıcaklarda buzlukta ikrama hazır olması süper keyifli benden söylemesi.

IMG_5869Benim karpuz miktarım az olduğu için donma süreleri biraz daha kısa oldu. Miktar artarsa sürede uzayacaktır. Granita yapmanın incelikleri ve hangi meyvelerle yapabileceğiniz konusunda fikir sahibi olmak içiz Zencefilli Kavun Granita tarifimi okuyabilirsiniz.

Malzemeler: 

  • 750 gr. ayıklanmış küçük dilimlenmiş karpuz
  • 1/4 cup 2  şeker
  • 1/4 cup karpuz suyu
  • 3-4 adet buz

İri bir dilim karpuz çekirdekleri ve kabukları ayıklandıktan sonra küçük küçük doğranarak blenderda 1 dakika boyunca püre yapılır. Çıkan karpuz püresinden 1/4 cup karpuz suyu çıkacak kadar süzülür. Bu su ile şeker karıştırılarak orta ateşte şeker tamamen eriyip kaynama noktasına gelene kadar pişirilir. Ateşten alınarak buzlar ilave edilip soğuması sağlanır. Soğuduktan sonra blendera karpuz püresinin üzerine ilave edilir ve blender 1 dakika daha karıştırılır. Tüm karışım 5 cm. kenar yüksekliği olan tabanı düz bir cam kaba boşaltılır ve üstü açık olarak buzluğa konur.

IMG_5749Yukarıdaki fotoğraftaki görüldüğü kıvamda buzluğa konan karpuz püresi 1,5-2 saat içinde yanlardan donmaya başlayarak aşağıdaki kıvama geldi.

IMG_5754Bir çatal yardımıyla hızlıca yanlardaki donmuş bölümleri ortadaki sulu bölüme doğru karıştırarak buzluğa geri koyuyoruz. Bir saat sonra aşağıdaki fotğrafta görülen kıvama geliyor.

IMG_5758Aynı işlemi tekrarladıktan 1 saat sonra geldiği kıvam ise aşağıdaki fotoğrafta görülüyor.

IMG_5775Bu kıvamdan sonra tekrar yanlardan karıştırıp  yarım saat daha buzlukta bekletince karpuz granitamız hazır oluyor.

IMG_5949

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Karpuz Granita"

    Bir Yorum Yaz