Karamelli Çikolatalı Puding

IMG_0127Geçenlerde yaptığım koyulaştırılmış sütü kullanamamıştım. Asıl yapma nedenim ise Dulce de Leche yapmaktı. Dulce de Leche; Latin Amerika kökenli zengin içerikli bir karamel. Tam yağlı inek sütünün icinde şeker karamel ediliyor. Tabi bu tarz karamela, sütlü tatlılara çok yakışıyor. Dulce de Lehce’nin yapımı çok zahmetli daha doğrusu uzun saatler gerektiriyor. Benim gibi vakitsizlerdenseniz, iyi bir mutfak hazırlık ve programlama becerisiyle daha önce koyulaştırılmış sütü hazırlayınca  başka bir gün Dulce de Lehce’yi daha az vakit harcayarak yapabilirsiniz. Çeşitli bloglarda koyulaştırılmış sütle yapılan Dulce De Lehce tarifleri var. Hepsi hazır koyulaştırılmış sütü fırında benmari usulü pişirerek yapıyorlar. David Lebovitz’in bloğundaki tarifi aynen uygulayıp Dulce de Lehce’yi yaptım. David bununla browniee yapmış bense ev yapımı puddinge kattım.

Malzemeler:

  • 1/4 su bardağı şeker
  • 3 cup süt
  • 1 yemek kaşığı mısır nişastası
  • 1/2 cup süt(mısır nişastasını eritmek için)
  • 1/2 cup kakao
  • 250 gr. bitter çikolata, rendelenmiş
  • 2 cup Dulce de Leche
  • 1 yemek kaşığı badem likörü (isteğe bağlı)

Dulce de lecheyi yapmak için fırın 220 derecede önceden ısıtılıyor. Daha önceden hazırlanmış Tatlandırılmış koyulaştırılmış sütü (sweetened condensed milk)  bir fırına kabına dökülüp üstü alüminyum folyoyla kapatılıyor. (2 cup dulce de lehce yapabilmek için yaklaşık 3 cup koyulaştırılmış süt hazırlamanız gerekiyor.

IMG_0129Bu kap kaynar su dolu daha büyük bir kaba otutturulup,  yaklaşık 2 saat kadar fırında pişiriliyor. Eğer pişirme esnasında alttaki su dolu kabın suyu azalırsa kaynar su ilavesi yapmaya dikkat edin. Çünkü alttaki kapta sürekli bolca su olmalı. Koyulaştırılmış süt altın kahverengi karamel rengi olana kadar pişiriliyor. Bazen süre daha fazla olabilir. Koyulaştırılmış sütün içindeki su oranına bağlı olarak karamel olma süresi farklılık gösterebilir.  Rengi ve kıvamı dikkate almak daha önemli. (Alttaki fotograf benim dulce de lehce’min fırından çıkmış hali) Kapları fırından çıkarıp dulce de leche soğuduktan sonra çırpılarak krema kıvamına getirilir ve kullanıma hazır hale gelir.

IMG_0111Şeker ve sütü ısıya dayanıklı bir karıştırma kabında iyice karıştırdıktan sonra kabın altı suya degmeyecek şekilde bir düzenekle kaynayan bir suyun üstüne oturtturuluyor.  (içinde su kaynayan genişçe bir tencerenin üstüne bir ızgara koyarak üstünde karıştırabilirsiniz. ) 1/2 cup soğuk süt ile mısır nişastasını karıştırıp ince bir süzgeçten geçirerek şekerli süte katılır. (Ben nişasta ile koyulaştırılmış tatlıları sevmediğim için mümkün olduğunca nişasta kullanmıyorum ve uzun süre pişirmeyi tercih ediyorum. Yada nişastayi süzerek kullanıyorum. ) Üzerine kakaoda eklenerek bu şekilde  benmari usulü koyulaşana kadar karıştırılır. (yaklaşık 40 dakika). Rendelenmiş çikolatayı ekleyip iyice eriyince  Dulce de lechenin 1,5 su cuplık kısmını ve badem likörü ilave edilir ve koyu bir puding kıvamı alıncaya kadar (yaklaşık 20 dakika) karıştırarak pişirmeye devam edilir.

IMG_0150Pişen pudingi servis kaplarına paylaştırıp arta kalan dulce de leche’den her servisin üstüne birer kaşık gelişigüzel şekillerle yayarak ilave edilir. Oda sıcaklığına geldikten sonra buzdolabında soğutup servis ediyorum.

IMG_0117

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Karamelli Çikolatalı Puding"

    Bir Yorum Yaz