Kara Lahana Cipsi

IMG_4138Benim kadar farklı malzeme ile salata yapan birinin mutfağında bile haftalık alınan kara lahanalar, pazılar kalabiliyor.Halbuki yenmesi en gerekli yeşiller bunlar. Antioksidan olarak çok faydalı oldukları gibi içerisindeki Çinko miktarınıda göz ardı etmemek gerek. Çinko hem hücre gelişimi için önemli hemde mükemmel bir cildin vazgeçilmezidir.

IMG_4106Koyu yeşil renkli yapraklı sebzeler lutein ve zeaxanthin gibi fitonutrient’ler bakımından çok zengindir. Ispanak, roka, pancarın yeşil yaprakları, pazı, karalahana, su teresi gibi bitkileri bu nedenle çok tüketiyorum. Salata dışında, bazen çorbanın içinde diri diri, bazen garnitür, bazende yeşil detoks sularımın içinde. Ayrıca bu bitkilerin kendisine has nefis bir aroması var. Bugünkü konu kara lahana.. Yine buzdolabının dibinde pazar pazar el sürülmemiş bir bağ kara lahana gözüme çarptı. Zaten ben sürmezsem kimse elini sürmez. Artık pazarlarda her bitkinin değişik versiyonları var. Kara lahanalar da eskisi gibi dolmalık kazık gibi yapraklar değil. Kıvırcık körpe yaprakları olanlardan. Kıvırcık lahana da deniyor. Yabancı tariflerde ingilizce adı ”Kale” olan. Diğer büyük yapraklılara ”collard greens” adı verilliyor. Bunlar büyük pazı ve karalahana yapraklarını kapsıyor. Eskiden bu körpe küçük olanlar piyasada hiç bulunmazdı ama şimdi pazarlarda ışıl ışıl yeşiller göz dolduruyor.ayrıca bir hafta dolapta kalmalarına rağmen hiçte bir şet olmamış. Ama bir hafta daha beklemez. Murat yeşil smoothie fikrimi red edince bir kısmı ile cips yaptım. Hemen tükendi. Hem kolay hem vicdan azabı çekmeden cips yeme keyfini veriyor hem de yemyeşil ve çok sağlıklı. Ben deniz tuzu, füme kırmızı biber ve parmesanla denedim. Ayrıca susam ve baharat gibi tadınıza uygun ilaveler yapmak mümkün. Aperatif olarak yada ince bir etin yanında çok şık bir sunumu olacaktır.

IMG_4103

Malzemeler:

  • 1 demet körpe kara lahana yada kıvırcık lahana
  • 3 yemek kaşığı  sızma zeytin yağı
  • 1/4 çay kaşığı. füme kırmızı biber
  • 1/2 çay kaşığı deniz tuzu
  • 1 yemek kaşığı Parmesan rendesi

Fırın önceden 150 C’ye ısıtılır. Yapraklar iyice yıkanıp durulandıktan sonra tüm suyunu alması için bir süre mutfak havlusu üzerinde bekletilir. İyice kuruyunca damarlı kısımları el ile ayıklanır. Uçlardaki damarlar kalabilir. Hem körpe hemde dekoratif bir hava veriyor.

IMG_4119Yeşil kısımları el ile ağıza atılacak iri parcalar şeklinde kopartılarak ayrılır. Derin bir kapta zeytinyağı, tuz ve biber karıştırılarak ayıklanmış yapraklar bu kaba atılır. El ile karıştırılarak yağlı larışımın yapraklara geçmesi sağlanır. Yağlanan yapraklar pişirme kağıdı yayılı fırın tepsisine tek tek yerleştirilir. Bu bölümde yaprakların üst üste gelmemesine dikkat edilmeli. Eğer tepsi almazsa ikinci bir tepsi kullanılmalı ve pişirme esnasında yerleri değiştirilmeli.

IMG_4140Yapraklar yaklaşık 25 dakika, kuru ve gevrek  olana kadar kadar pişirilir. İki tepside pişiyorsa alttakini üste arka kısmı öne çevirmek suretiyle yerlerini değiştirerek hepsinin aynı kıvamda kuruması sağlanır. Zaten cips şekline geldiğini kolaylıkla fark edeceksiniz. Fırından alıp soğumasını bekledikten sonra istediğiniz gibi servis edebilirsiniz. Yoldan çıkmadan sağlıkla cips yemek için bence mükemmel bir yol…

IMG_4128

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Kara Lahana Cipsi"

    Bir Yorum Yaz