Mantarlı, Rezeneli Salata

MutfakMasam’da en sevdiğim mantar Kanlıca mantarıdır. Rengi, kokusu, tadı bana göre Porcini’den bile daha güzel. Ayrıca dokusu itibariyle diğer mantarlar gibi yemeğin içinde yok olmuyor, dişe gelen etli bir dokusu var. Küçükken sonbaharda anneannemle yağmurdan sonra Beykoz korusunda yürüşe çıkar yürürkende ağaçların dibindeki mantarları toplardık. Anneannem iyi bilirdi hangisi kanlıca hangisi zehirli mantar.

Bu anılar yüzünden bilmem mantarlar benim için biraz masal kahramanı gibi. Yürüyüş dönüşünde de bahçede mangal yakılır toplanan mantarlar mangalda pişirilirdi. O tad hala damağımda sanki. Anneannemin sevgisi ne kadar içimdeyse onunla olan anılarımda bir o kadar canlı kaldı. Sonbaharda MutfakMasam’ın  en vazgeçilmezi kanlıca mantarları. Bugün akşam için Kanlıca mantarları ile rezeneli ve rokalı kocaman ılık  bir salata yaptım. Yanınada ev yapımı papperdelle. Makarna planda yoktu. Salatayı görünce çıktı. Buzlukta Eataly’nin pappardelle makarnalarından varmış. Makarnayı kapari atarak kaynattığım suda 3-4 dakika haşlayıp süzdüm. Üzerine bolca zeytinyağı gezdirip Parmesan peyniri ile karıştırdım. Salatanın yanında süper oldu. 20 dakikada nefis bir yemek hazırdı.

 

Mantarlı, Rezeneli Salata Tarifi

Malzemeler

 • 400 gr. - kanlıca mantarı (fırça ile yıkanıp temizlenmiş ve süzülmüş)
 • 2 yemek kaşığı - tereyağı
 • 1 küçük rezene (beyaz kökü ince salata soğanı gibi doğranmış)
 • 2 yemek kaşığı - creme fraiche
 • 3 yemek kaşığı - dereotu yaprakları (doğranmış)
 • 10-15 sap frenk soğanı (doğranmış)
 • 1 demet roka (yaprakları ayıklanmış ve 1,5-2 cm. genişliğinde doğranmış)
 • 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
 • Tadınca deniz tuzu ve taze çekilmiş karabiber

Yapılışı

 1. Yıkanıp suyu süzülen mantarlar irice doğranır. (ben çok büyük olmayan mantarları bütün bırakmayı seviyorum. Şekli yemeği daha güzel gösteriyor) Kalın dipli bir tavada tereyağı eritilir ve mantarlar ile tuz atılır. Yüksek ateşte 6-7 dakika bir spatula ile yapışması önlenerek kavrulur. Karabiber atılır.
 2. Mantarlar suyunu salıp (Yüksek ateş suyunu fazla salmasına izin vermeyeceği için çok önemli) hemen toparlanınca ateşten almadan iki dakika önce rezeneler de atılır. Birlikte kavrulduktan sonra ateşten alınır. 10-15 saniye bekledikten sonra creme fraiche ilave edilip karıştırılır. Servis tabağına alınarak dereotu, frenk soğanı ve roka eklenerek harmanlanır.
 3. En son yeşilliklerin üzerine  zeytinyağı ilave edilerek karıştırılır ve servis edilir.  

MatfakMasam'dan İpucu...

Mantarı kavururken suyunu içinde bırakmak için çok yüksek ateşte kavurup salan suyunu çok çabuk toplamasını sağlayın.

2 Replies - "Mantarlı, Rezeneli Salata"

 • comment-avatar
  merve Ocak 18, 2017 (10:10 am)

  harika tarifleriniz var seba hanım. Acaba kanlıca mantarı nerede bulabilirim..

 • comment-avatar
  seba Ocak 18, 2017 (1:06 pm)

  Çok teşekkür ederim:))) Kanlıca Mantarını genelde Ferikoy’de ki organik pazarda buluyorum. Eylül-Kasım ayları arasında..

Bir Yorum Yaz