Kumkat (Kumquat) Marmeladı

Kış meyvelerinin reçel ve marmelat hazırlıkları başladı. Artık çok yakında pazarımıza bahar gelecek. Bende bir heyecan, içim da şubat ayından kıpır kıpır. Bu bahar bize bir başka gelecek. Hülya liseden mezun oluyor, yeni bir hayata başlayacak. Kimbilir onun yeni hayatı bizim hayatımıza hangi değişiklikleri getirecek. Neyse bu heyecanım gündeme gelirse saatlerce konuşabilirim, yazabilirim biz kumkat marmeladına dönelim.

Kumkat, marmeladını yaparken en  çok yanıldığım meyvelerden. Meyve olarak yenmesi bence çok lezzetli değil ama salatalarda, kokteyllerde enteresan bir aroma veriyor.Bu aroması da kabuğundan geliyor. Narenciyelerin reçelini, marmeladını yaparken, şeker oranını kabuklarının tadına göre ayarlamak lazım. Kabukların tadı da yetiştiği iklime çok bağlı. Asla Türkiye’deki portakallarla çok istesemde bir İngiliz portakal reçeli tarifini uygulayamıyorum.

Bu hafta sonu Bodrum’dan arkadaşımın bahçesinden toplayarak yolladığı kumkatların marmeladı tamamlandı. Yollanan en güzel çiçek, hediye bende bu kadar makbule geçmez. Kargo ile gelen kumkatlar,  MutfakMasam’da büyük sevinç yaratttı. Geçmişe yönelik deneyimler ile de bu sefer bu kumkatlar ziyan olmadı.

Kumkatın tadının hafif keskinliği ve çiğ yenen kabuğunun marmelat olduğunda verdiği aroma çok lezzetli oldu. En büyük sorun kumkatların pektininin çıkması için suda bekletirken bile pişmesi. Fazla pişmeye dayanıklı bir meyve değil. Suda beklediğinde çok yumuşuyor ve C vitamini gibi ilacımsı bir koku oluyor. Bunu yok edebilmek ve toparlanması için kumkatları çok az pişirdim ve pişerken Grand Marnier  ilave ettim. Sizde istediğiniz bir rom veya konyak ile yapabilirsiniz. Kumkat’ın doğal aromasını ortaya çıkarmak için aromasız bir alkol kullanılmasını öneririm.

Bir önemli konu da bu marmeladı yaparken kullanılan limonun cinsi ve miktarı. Limonu bu reçelde fazla kullanmak gerekiyor. O yüzden ince kabuklu ve kabuğu acı olmayan bir limon seçilmesini tavsiye ederim. Ben limonlara güvenmediğim için marmeladın içinde bırakmıyorum pektinini ve tadını almak içim limon dilimlerini de tülbente sarıp atıyorum. Eğer limonun acısını aldığınızdan iyice emin olursanız limon dilimlerini de kumkat dilimleri ile karıştırarak da kullanabilirsiniz.

1300 gr. kumkat ile 4 adet 500 ml. lik kavanoz marmelat yaptım. Bu sabah çayın yanında kızarmış ekmeğin üstünde güzel bir keçi peyniri ve Gruyere ile kumkat marmeladını tattık. Nefis oldu nefis. Artık son olarak portakal reçelimiz kaldı.

 

Saklanacak tüm gıdalarda olduğu gibi, reçel ve marmelatlarda da sterilizasyon çok önemli. Sterilizasyon için ayva marmeladımın tarifini okuyabilirsiniz. Kumkat marmeladı yapmanın en güzel tarafı, mutfağın buram buram portakal kokması. Rengi ve kokusu enerji deposu kendiside en zengin C vitamini kaynağı.

Kumkat Marmeladı Tarifi

Malzemeler

 • 1300 gr. - kumkat (yuvarlak doğranmış ve çekirdekleri ayrıca toplanmış)
 • 5 adet - limon (uzunlamasına ikiye bölünmüş ve çok ince dilimlenmiş, çekirdekleri ayrılmış)
 • 3,6 lt. - su
 • 1200 gr. - şeker
 • 1 çay kaşığı - tuz
 • 3 yemek kaşığı-grand marnier

Yapılışı

 1. Kumkatlar yıkanıp ortadan enlemesine kesilip ince yuvarlak yuvarlak doğranır. Doğranırken çekirdekleri ayrı bir kapta toplanır. (Çünkü turunçgillerin pektini çekirdeklerindedir. Bu reçelin en zahmetli kısmı bu aşama.)
 2. Uzunlamasına ikiye bölünmüş ve çok ince dilimlenmiş limonların çekirdekleride kumkat çekirdekleri ile birleştirilir. Bütün çekirdekler bir tülbente konarak tülbentin ağzı sıkıca bağlanır.
 3. Büyük bir tencerede limon dilimleri üzerini örtecek kadar, soğuk su katılarak bir taşım kaynatılır ve sonra orta ateşte yaklaşık 5-10 dakika pişirilip süzülür. (Limonun acısı geçmezse bu işlem yeniden soğuk su konularak tekrarlanabilir.) Pişip süzülerek, acısı alınmış limon dilimleri bir tülbente konarak tülbentin ağzı sıkıca bağlanır.
 4. Marmeladın pişeceği tencereye, tülbente sarılı çekirdekler, limon dilimleri ve dilimlenmiş kumkatlar konarak üzerine su ilave edilir. Bir taşım kaynatıp altı kapatılır. 24 saat ağzı kapalı bir şekilde bu şekilde bekletilir. ( Bekleyerek çekirdek ve limonun pektini suya iyice geçecektir)
 5. Bir gün suda bekleyen kumkat dilimleri süzülerek süzgeçte bekletilir. Üzerine bir kaşık Grand Marnie ilave edilir ve karıştırılır. Süzülen su ve tülbenteki çekirdekler ve limon dilimlerinin üzerine, 1 kg şeker ve tuz eklenip, orta ateşte 30 ila 45 dakika boyunca arada tahta kaşıkla karıştırılarak pişirilir.
 6. Kaynayan marmelatın suyu iyice uçup, koyulaşınca (bir şeker termometresi ile marmelatın derecesi 102'yi geçince) bekletilen kumkat dilimleri içine atılır, limon ve çekirdek torbaları marmeladın içinden çıkartılır. Kalan 200 gr. şeker de katılarak, arada karıştırılarak kaynama noktasına tekrar getirilir. İçinden çıkarılan çekirdek ve limon torbası, iki kaşık yardımıyla iyice sıkılarak içindeki pektin pişen marmeladın üstüne akıtılır.
 7. Marmelat arada altı açılarak 3-5 dakika kaynatıldıktan sonra bir süzgeç yardımıyla kumkat taneleri tekrar marmeladın içinden alınır. Bir şeker termometresi kullanarak, marmeladın 105 C dereceye gelmesi sağlanır ve altı kapatılır. ( Aslında 104 C de olması gerekiyor. Ama benim gözüm tutmadığı için tabak testide yaptım. 105-106 C civarında reçelim tamamlandı.)
 8. Altı kapatılan marmelada, kumkat taneleri ve kalan 2 kaşık Grand Marnie ilave edilip karıştırılır. Sıcak steril kavanozlara paylaştırılır.

Mutfak Masam'ın İpucu

Eğer termometre yoksa (Ben sağlamcı olduğum için hem termometreyi hem bu testi kullanıyorum.) marmelatın kıvamını test etmek için; ateşi kapatıp, buzlukta soğutulmuş tabağa küçük bir miktar marmelat koyup, birkaç dakika buzlukta bekletin. Çıkarıp kontrol ettiğinizde biraz jelly olacaktır ve üzerinde parmağınızı değdirdiğinizde kırışıklık oluşacaktır. Olmuyorsa kaynatmaya ve test etmeye devam edebilirsiniz. Ama şeker termometresinin kolaylığınıda hatırlatmadan geçemeyeceğim. Bazen gözümden kaçıp canım meyveleri rezil etmişliğim çok olmuştur. Ayrıca kumkat marmeladı pişip altı kapanınca içine atılan 2 kaşık Grand Marnie ile marmelat başka bir kıvama geliyor. Toparlanıyor.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Kumkat (Kumquat) Marmeladı"

  Bir Yorum Yaz