Kıymalı Yeşil Mercimek, Zencefil ve Kerevizle pişti…

image

Klasik tadlara farklı lezzetler katmayı denemeyi çok seviyorum. Böylece hem daha fazla çeşitli hemde alışılmışın dışında lezzetler yiyoruz. Burda sonuç aldıklarımı sevileceğini tahmin ettiklerimi arada paylaşacağım. İşte protein, demir ve vitamin deposu mercimek.. Bizim evde haftada bir gün yenmesi şarttır. Hal böyle olunca üzerinde çalışmak gerekiyor. Biliyoruz ki mercimek şöyle albenili iştah açıcı bir yemek değildir. Ne kadar yağ koyarsanız görüntü saman gibi görünüyor. Çünkü mercimek yağı çok emiyor. Bu yüzden az yağla pişirip servis ederken üstüne zeytinyağ ilave edin. Birde çok iyi temizleyin. İşte pırıl pırıl yenesi bir mercimek önerisi.

Bakliyattaki en büyük problem temizlik. Annelerimizin yemek tarifindeki ”kaynarken üzerindeki köpüğü alacaksın”.  cümlesindeki köpüğün aslında pislikten ileri geldiğini bilmek ürkütücü gelir bana. Dolayısıyla malzemelerimizi pişerken köpürmeyecek şekilde temizlemeliyiz. Temizlenmesi en gerekli malzemelerin başındada bakliyatlar geliyor. Ben mercimeği bir süzgüde akan suyun altında  bol suyla yıkadıktan sonra yine bol suyun içine koyup yüksek devirde 3-5 dakika mikser ile karıştırıyorum. (Bu karıştırmayı denerseniz mercimeklerin siyah pis suyunun çıktığını ve renginin çok farklı bir şekilde açıldığını göreceksiniz. ) Bu sudan süzdüğüm mercimekleri yine bolca yıkayıp süzgüde kurumaya bırakıyorum. image

Malzemeler:

 • 1,5 bardak yeşil ve sarı mercimek (1 bardak yeşil 1/2 bardak sarı mercimek)
 • 1 orta boy havuç küp küp küçük doğranmış
 • 1 Yemek kaşığı tereyağ +2 yemek kaşığı zeytinyağ
 • 1 yemek kaşığı rendelenmiş taze zencefil
 • 6-7 adet kereviz yaprağı sapı (küp küp doğranmış)
 • 1 bardak kemik suyu (varsa daha lezzetli bir mercimeğiniz olur)
 • 2 yemek kaşığı sherry vinegar (yada kaliteli başka bir şarap sirkesi)
 • Servis için: Maydonoz (tuzla ovulup sarı suyu atılmış, yıkanmış doğranmış) ve zeytinyağ
 • Yemek için hazırlanmış Kıyma iç
Kıyma İçi:
 • 250 gr. kıyma
 • 1 adet orta boy kuru soğan (küp küp yemeklik doğranmış)
 • 1 büyük kırmızı biber küp küp küçük doğranmış
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı rendelenmiş taze zencefil
 • Tuz ve çekilmiş karabiber

Kıyma İçi Hazırlanması:

Kıymamı doğranmış kırmızı biberlerle zeytinyağladığım (2 kaşık) tavada kavurmaya başlıyorum. Ben klasik önce soğan kavurup sonra kıymayı ilave etmiyorum. O zaman soğan çok piştiği için yemekte eriyip kayboluyor. Ben sulu yemekte soğanın tadını almak istediğim için için önce deniz tuzu ve çekilmiş karabiberle tatlandırılmış kıymayı zeytinyağında kavuruyorum. Sonra kırmızı biberleri, 10 dakika çevirdikten sonrada en son soğanı ilave edip orta eteşte karıştırarak kavurmaya devam ediyorum. Soğanla beraber üzerine rendelenmiş tepeleme 1 kaşık taze zencefil ilave ediyorum. (genelde kavrulmuş kıyma hazırlarken bol hazırlıyorum. Hafta içi sebzelerde kullanıp yemek yapmak rahat oluyor.Kıymanın kendine has kokusunu sevmediğim içinde zencefil ile bu kokuyu dengeliyorum) image

Önce temizlenmiş mercimekleri kaynayan suya atıp 3-5 dakika haşlıyorum. (Kaynayan suya atmak ve çok pişirmemek önemli mercimeklerin diri kalması gerekiyor. Çünkü her mercimeğin püreleşme süresi farklı. Sarı ve yeşil birbirine uygun sürede pişiyor ) Kokusu çıkıp suyun rengi değiştiğinde süzüp suyunu atıyorum.

Mercimeği pişireceğim tencerede önce 2 kaşık zeytinyağda havuçları çeviriyorum ve üzerine yine 1 kaşık rende taze zencefil ilave ediyorum. Renkleri dönmeden kıymayı ve yıkanıp süzülmüş mercimekleri tencereye koyup hepsini karıştırıyorum. Üzerine bir kaşık tereyağ ilave ediyorum. (Sıcak yemekte tereyağ kokusunu çok severim) Mercimeklerin üstünü iki parmak geçecek şekilde sıcak kemik suyunu koyuyorum ve 15-20 dakika yavaş ateşte pişiriyorum. (Biz mercimeği koyu bir çorba gibi severiz herkes kendi tadına göre su seviyesini ayarlayabilir) Suyunu çekip, havuçlar yumuşayıp mercimek pişmeye yüz tutunca, doğranmış kereviz sapları atılıyor, kemik suyu tuz ve çekilmiş karabiber ilave edip bir taşım kaynatıyorum, kapatmadan sirkesini ilave ediyorum ve kapatıyorum.

image

Servis ederken üstüne kıyılmış bol maydonoz, pul kırmızı biber ve zeytinyağ (istediğim kadar) ilave edip biraz karabiber çekiyorum. Yanına kızarmış köy ekmeği üstüne sürülmüş Namlı’nın (mısır çarşısındaki) bol sütlü taze lor peyniri ve turşu ile mükemmel bir vitamin deposu ana öğün oluyor.

Benim Lezzet Sırrım: Mercimeği temizlerken suyun içinde hızlı devirde döndürmek bütün pisliğinden arınmasını sağlıyor ve pişerken hiç köpürmüyor. Ayrıca önceden hazır kemik suyum her yemek gibi mercimeğide çok lezzetli yapıyor. Kereviz saplarının çıtırtısı, sirkenin hafif ekşiliği, zencefilin kıymanın kokusunu hapsederek mercimeği yoğunlaştırması güzel bir kombinasyon oluyor.  Tabi az yağ ile pişirip üzerine piştikten sonra çiğden zeytinyağ konması hem çok sağlıklı hemde lezzeti ve görüntüyü güzelleştiriyor. 

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Kıymalı Yeşil Mercimek, Zencefil ve Kerevizle pişti..."

  Bir Yorum Yaz