Kırmızı Soğanlı Domates Salatası

imageGeçen gün İpek Hanım Çiftliğinden Pınar hanımın maili geldi. Gene zamansız piyasaya sürülen hormonlu meyvelerden sebzelerden söz ediyor ve almayın diye uyarıyor. Ne kadar haklı.  İşte bunu düşünürken en sevdiğim Domatesin artık bittiğini önümüzdeki 5-6 ay tadının tuzunun olmayacağını hüzünle düşündüm. Kış için sostan artan Çanakkale Domateslerinin bir kısmı hala dolapta. Murat bunlar bize kasım sonunu buldurur demişti. Sonrasında artık sosları açacağız. Hadi dedim son bir yazdan tat.

  • Domatesleri bolca irice etli etli doğradım. Deniz tuzuyla tuzladım. Üstünü kapatıp yemek vaktine kadar dolapta bekledi. Sulanan domatesler salatanın sosunun en nefis kısmı.
  • Yemekten önce iki orta boy kırmızı soğanları ince yuvarlak yuvarlak doğradım. Kırmızı soğan domatese pek yakşır ayrıca tüm mor sebze ve meyveler gibi sağlık deposudur ve iştah açıcıdır. Bu salatayı Balıkçı Kahramanda yapar. Yemeğe doyamayız.
  • 3-4 tane kıl biberi küçük küçük doğradım. 1/2 demet sarıyer rokasının yapraklarını ellerimle ufaltarak salataya kattım. Bolca sızmayağ ile harmanladım.
  •  1 yemek kaşığı nar ekşisi, yarım limon suyu ve 1 tatlı laşığı apple cider sirkesini karıştırıp salatanın üstüne döktüm.
  • Karıştırdım, tadına bakıp son tuzunu ekledim. İki kişi koca bir salatayı zorlanmadan bitirdik. Sebzeleri mevsiminde tüketmek lezzetin yanında sağlığında koşulu.

image

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Kırmızı Soğanlı Domates Salatası"

    Bir Yorum Yaz