Köfteli Spaghetti…

IMG_1721Hangi çocuk spaghetti sevmez. Benimki hem yapmaya hem yemeye bayılır. İşte size bol çocuklu ortamda bayılacakları bir spaghetti. Malum önce Halloween, sonra Christmas, doğum günleri güzel bir makarna partisi yapabilirsiniz.

image

Bir kilo köftelik kıymayı (1/4 oranında kuzu içermesi önerimdir) geniş ve derin bir kapta hazırlıyorum. Yaklaşık bir bardak ekmek içi süt ile ıslatıyorum. Bir demet maydanoz ayıklanıp yıkanıyor tuzla ovulup sarı suyu atılıyor. Kurutulup kıyılıyor. 2 diş sarmsak dövülerek kıymaya katılıyor. 2 yumurta hafifçe çırpılıyor.

image

Tuz ve çekilmiş karabiberi de kıymaya ekleyerek tüm malzemeleri yoğurdum. Yoğurulan kıymadan  5cm çapında yuvarlak toplar yaptım. (Bu bizim klasik köfte olmadığı için soğan kullanmıyorum. Ben kalabalık bir çocuk grubuna iki paket makarna ile hazırladım. Eğer az kişi için yapacaksanız malzemeyide o oranda azaltın. Sarımsaklı köfte saklanmaz.) Mozzerella peynirini (Yoksa dil peyniride olur.) küçük küpler halinde hazırlıyorum ve her köftenin içine bastırarak göbeğine bir mozzerella yerleştiriyorum. Orta harlı ateşte, zeytinyağı kızdırarak köfteleri dış yüzeyleri kızaracak kadar tutatarak pişirip  bir kağıt havlunun üstüne alıyorum. (Klasik ev köftesi gibi içi pişsin diye uğraşmayın. Çünkü ilave olarak sostada pişecek.)

image

Başka bir tavayı zeytinyağlıyarak kış için hazırladığım domates sosundan bir kavanoz (sabahtan kavanozla beraber kaynayan sıcak suda benmari usulü eritmiştim (bknz. Kış için domates) döküp orta  ateşte kaynatıyorum. Köfteleri ekleyerek  düşük ateşte yaklaşık 30 dakika pişiriyorum. (Sosu oldukça bol olmalı. Eğer hazır domates sosunuz yoksa taze domatesi rendeleyerek yajlaşık 5 bardak civarında domates sosu hazırlamanız gerekiyor.) 

imageSpaghetti makarnayı (2 paket) tuz ve zeytinyağlı kaynayan suya atıp aldante pişiriyorum. Süzüp üzerine biraz zeytinyağı gezdiriyorum. (yapışmayacak kadar. köfteyi pişirdiğiniz yağıda düşünerek yağ miktarına karar verin) Sıcak büyük bir servis tabağına spaghettiyi alıp  üzerine sosu ile beraber köfteleri döküyorum. Karıştırıp üzerine kıyılmış maydonoz ve Parmesan peyniri ile hemen servis yapıyorum. Bu ölçü ile yaklaşık 15 çocuk doydu. Bu makarnanın lezzeti çocuklarla eğlenerek yapabilmektir. Sonrada en leziz kısmı onların yumularak yemesini seyretmek.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Köfteli Spaghetti..."

    Bir Yorum Yaz