İtalyanların Bademli Kurabiyesi

MutfakMasam’da en favori kurabiyem, içinde un olmadığından da dolayı İtalyanların bademli kurabiyesidir. Sırf badem unundan yapılmış, kalınca, kenarları kıtır ortası yumuşak ve hafif sakızımsı kıvamda buram buram badem aromalıdır. Bademi maksimumda kullanmak sanırım bu durum olmalı ama bir kurabiye içinde tereyağ olmadan bu kadar mı lezzetli ve kıvamlı olur. İtalyan aklı ve damak tadı bu olsa gerek. Az çeşit ana malzeme ile yapılan İtalyan lezzetleri bir gelenek. Bu kurabiyede Sicilya bölgesinde her köşebaşında rastlanan o geleneklerden biri. Ana malzemeler, badem, yumurta ve biraz da şeker. İçine farklı aromatik lezzetleri reçeller ve likörlerle verebilirsiniz. Özellikle Sicilya’da üzeri badem ve çam fıstıklarına bulanmış olarak satılan bu kurabiyeler benim favorim

David Lebovitz’in blogunda verdiği tarife uyarak içine biraz kayısı reçeli yanında da kayısı likörü ve tabiki bolca ameretto ekledim. Aslında ana tarifte acı badem likörü (kayısı çekirdeğinden yapılır) var. Ama olmayınca badem ve kayısı likörünü bir arada kullanarak çözdüm. Sizde isterseniz kayısı reçeli yerine portakal reçeli, likörler yerine de farklı sevdiğiniz aromalı likörler kullanabilirsiniz. Ama benim karışımım tam kıvamında ve çok lezzetli oldu.

İtalyanların Bademli Kurabiye Tarifi

Malzemeler

 • 3 cup - toz badem (beyaz tuzsuz badem rondodan geçirilerek elde edilebilir)
 • 1 cup - şeker
 • 3 adet - büyük yumurta akı (oda sıcaklığında)
 • 1 çimdik - tuz
 • 3 yemek kaşığı - kayısı reçeli (mutfak robotu ile püre yapılmış veya yerine portakal reçeli)
 • 2 yemek kaşığı - kayısı likörü (opsiyonel) 1 yemek kaşığı Ameretto Likörü (opsiyonel) 1 büyük yumurta beyazı 1,5 cup file badem (istenirse yerine çam fıstığı veya file fındık)
 • 1 yemek kaşığı - Ameretto Likörü (opsiyonel)
 • 1 adet - yumurta beyazı
 • 1,5 cup - file badem (istenirse yerine çam fıstığı veya file fındık)

Yapılışı

 1. Fırın 160 C'ye ısıtılır.
 2. Bir karıştırma kabında toz badem ve şeker karıştırılır.
 3. Başka bir kapta, yumurta beyazları, bir çimdik tuz ile orta yüksek hızda 2-3 dakika, bembeyaz, kalınca ama yumuşak bir köpük oluncaya kadar çırpılır. Çok sert olmayan yumuşak kremamsı bir kıvamı olacak.
 4. Badem, şeker karışımına çırpılmış ve katılaşmış yumurta beyazları, kayısı reçeli ve likörler konarak bir spatula ile hafifçe tek yönde karıştırılır. El ile toplanarak yuvarlak cıvık bir hamur elde edilir. Buzdolabında 2-4 saat bekletilir. Fırın 160 C'ye ısıtılır. Buzdolabından çıkarılan hamu 'dan (Hamurun cıvıklığı rahatsız ederse ellerinizi hafifçe unlayarak çalışmayı kolaylaştırabilirsiniz) 4-5 cm. çapında küçük toplar alınarak elle çok bastırmadan oval şekil verilerek pişirme kağıdı yayılı bir tepsiye aralarında 3 cm. boşluk bırakılarak dizilir.
 5. Hazırlanan hamur, derin bir kapta üzeri strech film örtülerek buzdolabında 2-6 saat arası dinlendirilir. Buzdolabından çıkan hamur ilk hali gibi olmasada hala cıvık olacaktır.
 6. Yağlı kağıt yayılmış bir fırın tepsisine, buzdolabından çıkan hamurdan küçük parçalar alarak fazla yassı yapmadan el ile oval şekil verilerek kurabiyeler yerleştirilir. ( Bu aşamada hamuru şekillendirmekte zorlanırsanız elinizi unlayabilirsiniz.)
 7. Küçük bir kapta, yumurta beyazı bir çatalla köpürünceye kadar çırpılır. Beyaz file bademler ve/veya isteğe göre çam fıstıkları, file fındıklar düz bir tabağa yayılır. Kurabiyelerin üstüne bir fırça ile bolca yumurta beyazı sürülüp daha sonra üstleri file badem tabağına batırılarak bolca bademe bulanır.
 8. 160 C'ye ısıtılmış fırında 20 dakika boyunca kurabiyelerin kenarları hafifçe kızarana kadar pişirilir. Kurabiyeler, üzerindeki file bademlerin kenarları kızarınca 2-3 dakika içinde fırından alınmaya hazır hale geliyor. Soğuduktan sonra hava geçirmez bir kavanozda bir hafta boyunca oda sıcaklığında saklanabilir.

MutfakMasam'dan ipucu...

Başlamadan tüm malzemenin oda sıcaklığına gelmesini unutmamak gerekiyor.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "İtalyanların Bademli Kurabiyesi"

  Bir Yorum Yaz