Ispanaklı Tavuk Çorbası

 

Virüslerin ortalıkta cirit attığı kış günlerinde güzel bir tavuk çorbası gibisi yok. Ben çorbayı ana yemek olarak yemeye bayılıyorum. Bunun içinde malzeme zengini çorbalar yapmayı çok sık denerim. Sabah Murat Organik Pazar’dan tazecik bebek ıspanaklar ve ebegümeci almış. Organik Tavuğu da bulunca Williams Sonomamutfağından adapte ettiğim bir çorba yaptım.

Evde kalmış tavuk eti ve tavuk suyu olduğunda da çabucak yapılacak bir çorba ama ben bugün tavuk suyu yapacağım için bütün tavuktan yaptım.  Çorbaya derinlik katmak için pişirme sırasında Parmesan peynirini kabuklarıyla ekliyorum. Böylelikle evde biriken rendeleme sırasında kabuğa dayanan Parmesanları da değerlendirmiş oldum. Bu malzemelerle  4 kişilik büyük servislerde çorba çıktı. Dediğim gibi tam bir ana yemek.

Malzemeler:

 • Tavuk göğüs eti  3*3 cm. büyüklüğünde doğranmış (Haşlanmış 1 tavuğun göğsü)
 • 2 Yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 orta boy soğan , küp doğranmış
 • 3 diş sarımsak , kıyılmış
 • Parmesan peyniri kabuklu parça (7 cm kare bir parça)
 • 6 su bardağı  Tavuk suyu
 • 1 limon suyu
 • 1 küçük demet bebek ıspanak
 • 4-5 adet Ebegümeci yaprakları
 • 1 avuç elde kesilmiş erişte (Buda tarifte yoktı  tavuk suyuna hamur tadı yakışır diye evdeki köy eriştesini kattım)
 • Tuz ve taze çekilmiş karabiber
 • Servis için: Parmesan Peyniri (geniş traşlanmış)

 

Tavuk suyu yapar gibi (bknz. tavuk suyu) tavuğu önce fırında yarı pişirdikten sonra haşlama kısmına geçtim. Kırmızı soğanlar, ada çayı, ve limon ile haşladım. Tavuk pişince sudan alıp kemiklerini ve etlerini ayırdım. Kemikleri suya geri atıp çok kısık ateşte haşlamaya devam ettim.

Tavuğun göğüs etlerini  çorba için ufak parçalara keserek kaba ayırdım.

1 demet bebek ıspanak yaprağını ve  4-5 ebegümeci yaprağını yıkayarak kurumaya bıraktım. ((ebegümeci tazecik pazardan gelmişti ekşiliği güzelde oldu ama olmasada olur. Original tarifinde ebegümeci yoktu ama çok yakıştı)

Kalın dipli bir tencerede, orta ateşte zeytinyağını kızdırıp soğan ve sarımsakları ekleyerek yaklaşık 5 dakika kadar birlikte kavuruyorum. Parmesan kabuklarını, tavuk suyunu ve limon suyunu ekleyip ve bir taşım kaynattım. Daha sonra kısık ateşte  15-20 dakika boyunca kaynamaya devam etti. Bu sırada limonun suyu uçtu. Parmesan çorbaya derinlik verdi. (Bu sırada tadıp tuzunu ilave edip limonlu gelirse tadınıza göre biraz daha tavuk suyu ilavesi yapabilirsiniz). Parmesan suda eriyip kabukları dibe çökünce çorbamız hazır. Yine tarifte yoktu ama ben evdeki köy eriştesininde bir avuç çorbaya kattım. Hamur tadı bu çorbaya yakışır düşüncesiyle çok da güzel oldu. (Ama fazla koymadım. Makarna gibi olmasın)

Erişteler pişince, servis etmeden önce kaynayan çorbaya önce tavuk etlerini atıp bir taşım kaynattım sonra ıspanak ve ebegümeci yapraklarını atıp bir kere karıştırıp altını kapattım. (Yaprakların yeşilini kaybetmemesi için kaynatmıyorum. Çorbanın sıcaklığı ile pişiyorlar.)

 

Servis sırasında kaselere konan çorbaya çekilmiş karabiber ve traşlanmış parmesan ilave ettim. (Dibe çöken parmesan kabuklarını atıp tuz ile tadlandırmayı unutmayın)

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Ispanaklı Tavuk Çorbası "

  Bir Yorum Yaz