Ispanak Pidesi… Anneannemizden bize kaldı…

image

Çarşamba akşamı Şebolar bizde yemekteydi. Çok sevdiğimiz anne ve babasıda gelince  kolay kolay kalkışamazdım ama dayanamadım. Hazır ıspanak sezonu da açıldı. Mevsimin ilk ıspanakları ile Murat’ın anneannesinin ıspanaklı pidesini yapmaya karar verdim. Aslnda bunu anneanneden sonra ailede en iyi Emine Teyzemiz yapıyor ama bizimkide fena olmuyor hani… Bu pide bize Rumeli mutfağından gelmiş. Bir Selanik kadını olan Hatice anneannemiz (Allah Rahmet eylesin) ne zaman gitsek bu çok sevdiğimiz pideyi yapardı. 10 Kasım’da ben Atatürk’ün sevdiği yemeklere bakarken gördüm ki O’da annesinin yaptığı Ispanaklı Böreği çok severmiş. Kanımca o börekde bizim Ispanaklı Pide.. Hadi bakalım tüm sevdiğimiz Selanik’lilerin anısına kolları sıvayalım..

image

Murat’ın çocukluğundan beri en sevdiği yemek olduğu için iyi bir ıspanak pidesi için olmazsa olmazları vardır.

 • Pidenin içinde beyaz peynir erimemiş olacak.
 • Ispanak içinde zümrüt yeşili kalacak.
 • Pide piştiğinde pirinç yeşilleşmemiş olacak (Pirinç yeşillenirse ıspnakları iyi sıkmamışsnız demektir. Peynirde erirse gerektiğinden fazla pişirmişsiniz demek oluyor.)
 • Bu pidenin yağı bol olacak. Hatice anneanne önümüze yığdığı pideleri yememiz için ısrar ederken zeytinyağlı hiç şişmanlatmaz diye kandırırdı. Bizde tereyağının o muhteşem kokusunuda alarak ve sözde şişmanlatmayacağına inanarak gömülürdük pidelere.
Tabi birde olmazsa olmazımız bakır tepsi. Biz bu pideyi denemeye karar verdiğimizde önce beceremedik. Sonra annem bana anneannemin bakır tepsisini verince doğru tadı yakaladık. Belkide bu tepside anılarımı yakalıyorum. Her iki anneanne de bu dünyada en sevdiklerimdendi. Bizim tepsimiz çok büyük zor oluyor ama ısrarla bu tepsiyi kullanıyorum. Bu tepside yemek pişirmeyi çok seviyorum. Bir yufkanın çapından biraz küçük. Dolayısıyla malzemelerim bu tepsiye göre. Siz daha küçük bir tepsiyle malzemeleri azaltarak yapabilirsiniz.

image

Malzemeler:

 • 3,5 kilo ıspanak  sırf yaprakları kullanılacak (Beş Parmak ıspanağı bulursanız tercih edin. Bazı ıspanaklar ısınınca eriyor Pişince içinin yeşil kalması bu böreğin en önemli hususiyeti)
 • 4 demet taze soğan (Sırf yeşil yaprakları 2cm. kalınlığında doğranarak kullanılacak. )
 • 500 gr. Beyaz Peynir. (Sert yağlı böreğin içinde erimemesi gerek.)
 • 5 yemek kaşığı Pirinç (bol suda haşlanacak. Süzülecek. Soğutulacak. Pirinçler lapa değil hafif diri olacak. 5 dakika fokurdatmak kafi)
 • 7 yumurta (oda sıcaklığında çırpılmış)
 • 1/2 lt. zeytinyağ  (4-5 Kaşık ayrılacak. Kalan zeytinyağ yumurtalar ile çırpılacak)
 • 12 adet yufka
 • Tepsinin dibini yağlamak için tereyağ
Pide İçinin Hazırlanması:
Ispanak tuzla yoğurularak ovulur ve sıkılır. Sarı-yeşil suyu atılır. Sonra bu ıspanaklar tekrar sudan geçirilerek tuzu atılır. Ondan sonra tekrar sıkılır. Sıkma işlemi çok önemli hiç suyunun kalmamaması gerekiyor. Sıkma için biraz güç gerekiyor.
Beyaz peynir böreklik ufalanır. (En büyük parçası 1,5 cm olacak şekilde) 2cm. kalınlığında doğranmış taze soğanın sadece yeşil kısımları, ıspanak, pirinç ve peynir karıştırılır.image
 • Tepsinin altı bolca tereyağlanıyor.
 • Üzerine bir yufka seriliyor. Bu yufkanın üzerine 4-5 kaşık sadece zeytinyağ yayılıyor.
 • 2. kattan itibaren 6. kata kadar yufkaların üstüne yumurtalı zeytinyağlı karışımdan bolca yayılıyor.
 • 6. kata ıspanaklı içi ve üstüne yine zeytinyağ yumurta karışımını döküyorum ve yufkaları her katına zeytinyağ-yumurta karışımı dökerek üstüstüste dizmeye devam ediyorum.
 • Bu arada en alt hariç yufkaları taşmayacak şekilde büzüştürerek koyuyorum fakat yinede çok kalın olmasın diye fazlada büzüştürmüyorum. Zaten yeterince kalın. Kenarlardan taşanları kopartarak alıyorum. Sonra pideyi döşemeye devam ediyorum.image

En üst kata gelince ilk yufkanın tepsiden sarkanlarını üste katlıyarak böreği hazırlıyoum. Sonra Tüm ocağı yakıyorum. Yufkalar başlangıçta ıslak olduğu için ıslaklığını çekene kadar (yaklaşık 5-6 dakika ) hafif ateşte pişiriyorum. Kenar bölümlerine çıtırtı istiyorsanız tereyağ ilave edebilirsiniz. (Ben ediyorum. Anneanne de ederdi) Pide kendini toplayıp kuru görüntüye gelince ateşi biraz daha açıp pişirmeye devam ediyorum. 13 dakika içinde altı pişiyor. (Kenarlarından kontrol edebilirsiniz. Kenarları kızarmaya başlayınca çevirmeye hazır demektir. Bu arada pide tepsinin ortasına doğru biraz küçülüyor. Bir fırın küreği ile tersyüz edip ikinci yüzüde pişiriyorum. (İkinci yüz daha çabuk pişiyor. Yaklaşık 7 dakika)

image

Benim Lezzet Sırrım: Bu bizim ailenin geleneksel lezzeti. Tabi bu tepsiyle ev mutfak şartlarında bu pideyi pişirmenin eziyeti pideyi masaya getirdiğinizde hemen kayboluyor. İştahla yumuluyoruz. Bu pideyi yanında manda sütünden yapılmış bir yoğurtla yemeye doyamayacaksınız. 

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Ispanak Pidesi... Anneannemizden bize kaldı..."

  Bir Yorum Yaz