Işgınlı Çilek Soslu Krep

IMG_1784Bizim evde küçükten büyüğe herkes krep yapar. El alıştıktan sonra en kolay yapılan iştir. Ama sabahları üstüste yığılan kreplerin keyfine doyum olmaz. Hem kokusu hem tadı inanılmaz keyif verir. Krep yaparken en önemli konu krepin hamurunun sulu olması ve doğru miktarda hamuru kızmış yağlı tavaya olabildiğince çabuk koyup ve hamur pişmeden yine olabildiğince çabuk ve eşit düzeyde tavanın dibine yayıp ince bir krep yapabilmektir. Bunu yapmanın en kolay yolu da yapılan krebin boyutuna uygun tava seçmektir. 15 cm. lik bir tavaya 2 yemek kaşığı 20 cm.lik bir tavaya 3 yemek kaşığı hamur koymak gerekiyor. (Benim bir kepçem var hep onu kullanırım ama ölçtüğümde bu kaşık sonuçlarını verdi.) Şimdi gelelim bu krep konusuna nereden geldiğime. Aslında bu kadar klasik konulara girme eğilimim yok. Farklı olabilen malzeme ve yemekleri yazmayı tercih ediyorum. Ne zamandır Rhubarb bitkisinin arayışı içindeydik. Türkçe isminin Işgın olduğunu öğrendiğimiz bitki en sonunda eve gelince niyetim ışgın ve çilekli pay yapmaktı. Ama önce tadını anlayabilmek için Işgın ve çilekle bir sos yapıp krep ile tadını denedik.

IMG_1758 (1)Nede olsa krep pie’dan daha kolay ama ben lezzeti görünce pie’ı hemen yaptım bloga da girdim. Fakat krep o kadar lezzetli olmuştu ki onuda yazmadan edemedim. Hatta krepte çilek ve ışgın  birlikte pişip çok güzel bir sos olduğu için benim tadıma daha çok uydu.  Bir daha ki pie denememde çilek ve ışgını ayrı yerde pişirip kullanacağım. Bu seferki pie’da çiğden karıştırdım. (Bakınız çilek ve ışgınlı pie tarifim)

Malzemeler:

 • 1/2  cup süt, oda sıcaklığında
 • 1  yumurta
 • 1 yemek kaşığı tuzsuz tereyağ, eritilmiş, ayrıca krebi pişirirken
 • kullanmak üzere bir miktar daha
 • 1/2 yemek  kaşığı toz şeker
 • Bir çimdik tuz
 • 3/4 cup un
 • 1/2

Çilekli Işgınlı Sos İçin;

 • 2 cup cilek (yıkanmış, ayıklanmış, 2′ye veya 4′e bölünmüş)
 • 3 yemek kaşığı şeker
 • 2 yemek kaşığı Balsamik sirke
 • 1 cup (2 sap) ışgın (1 cm. eninde doğranmış)
 • 1/2  limon suyu

Krep için; 

Süt, yumurta, eritilmiş tereyağı, şeker ve tuz mixerde pürüzsüz bir kıvama gelene dek karıştırılır. Yavaş yavaş un ilave edilerek sulu bir hamur elde edilir. (Unu eklerken mixeri kısa aralıklarla çalıştırmak daha sağlıklı sonuç verir.) Aceleniz yoksa hazırlanan hamuru ağzı kapalı olarak buzdolabında bekletmek çok iyi sonuç verir. Hülya okula giderken krep hamurunu akşamdan yapar sabaha kadar bekletirdik. Ama bunlar detay. Vakit yoksa hemende yapılıp devam edilebilir.

Mümkünse hep aynı tavayla çalışın ve birbirinize alışın. Çapı 15-20 cm. olan kalın dipli ağır bir krep tavası edinmekte fayda var. Tava iyice kızdırıldıktan sonra fırçayla tavanın dibi eritilmiş tereyağı ile yağlanır. Tavanın büyüklüğüne göre 2 veya 3 kaşık krep hamuru tavaya dökülerek hızlıca tavanın zeminine eşit oranda yayılması sağlanır. Tava yeniden ocağa koyulup krebin alt tarafı kızarana dek, yaklaşık 2 dakika pişirilir. Krebi ters yüz edip, yine alt tarafı kızarana kadar 2 dakika pişirin. Pişen krebi bir tabağa alınıp aynı işlem bütün hamur bitene kadar tekrarlanır. (bu arada tavadaki yağ azaldıkca arada kağıt havlu ile temizleyip yeniden yağlamak gerek. Ben bir yumurtadan yaptığım için yağın kirlenmesi söz konusu olmuyor)

Çilek ve Işgınlı Sos için; 

IMG_20532 kaşık şekeri bir sos kabında hafif kızdırıp tavanın dibine yapışmaya başladığında (2-3 dakika) ateşten çekilir ve balsamik sirke ilave edilir. İyice karıştırıldıktan sonra yavaş ateşte sirkenin alkol kokusu uçana kadar karıştırılarak şeker sirkede eritilir ve kaynama noktasına gelince doğranmış çilekler atılır. Yavaş yavaş suyu uçurulur. (Çok pişirmemek gerek. Çileğin muhteşem kırmızı rengini kaybetmemesi lazı. 2 dakika yeterli) Jelatinimsi parlak bir kıvama gelen çilekler sos kabında bekletilir.

IMG_1769

Başka bir sos kabında 1 kaşık şeker ve limon suyu karıştırılarak içine doğranmış ışgınlar atılır ve limonun suyu uçup ışgınlar yumuşayana kadar 2-3 dakika yavaş ateşte yanmamasına dikkat edilerek pişirilir. Sonra yumuşayan ışgınlar, pişmiş çileklerin üstüne dökülür ve karıştırılarak servise hazır hale gelir.

IMG_1776

Kreplerin üstüne sos dökülerek pudra şekeri ilavesiyle servis edilir.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Işgınlı Çilek Soslu Krep"

  Bir Yorum Yaz