Çiğ Kabak Salatası…

imageKeşke tüm sebzeleri çiğ yiyebilsek. Zaman zaman denemeyi çok seviyorum. Ev halkının onay verdiklerini de sevinerek paylaşıyorum. Kabak kızartması ve mücver tabiki geleneksel yemeklerimiz ama bu sefer Yeniköy’de keşfettiğim küçük bir bostanda kabak ve patlıcan bulunca arkadaşım Füsun’un tarif ettiği Çiğ Kabak Salatasını denemeye karar verdim.

image

Kabaklar yıkanıp kabukları soyulduktan sonra yine kabuklarını soyduğumuz soyucuyla zar gibi dilimlenir.

Kabağın çekirdek kısmına gelene kadar tüm beyaz kısmı ince zar halinde dilimlendikten sonra bir kapta deniz tuzu, apple cider sirkesi (Ben tadını daha çok sevdiğim için buldukça apple cider sirkesini tercih ediyorum ama elma sirkesi veya frambuaz sirkeside kullanılabilir)  İstendiği kadar Zeytinyağı içeren bir sos hazırlanarak çiğ kabakların üzerine dökülür. Karıştırdıktan sonra servis tabağına alınıp üzerine çekimiş karabiber ve bol dere otu ile servis edilir. İsterseniz çok az tuzla ovulmuş sarımsak da ilave edebilirsiniz ama bostan kabağının fresh aromasını bozmak istemedim.

image

Benim Lezzet Sırrım: Sebzeyi çiğ veya pişmiş farketmez kullanırken mümkün olduğunca çekirdekli kısımlarını kullanmıyorum. Çünkü çekirdekler içinde su tutarak yemeği kontrolsuz sulandırıyor. Birde tabiki özellikle salatalarda kaliteli sirke benim için vazgeçilmez. 

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Çiğ Kabak Salatası..."

    Bir Yorum Yaz