Havuçlu Kek

IMG_0243Yaz geliyor ve Murat’la akşam yemeklerini mümkün olduğunca erkene almaya  ve hafif yapmaya karar verdik. Tabi ne kadar uygulanabilecek göreceğiz. Pazar günüde geç bir öğle yemeğinden sonra yayılmış tembellik ederken nereden aklıma düştü bilmiyorum Hülya gitti gideli hiç kek yapmadığımı farkettim. Halbuki fırında pişen kek kokusu her zaman içime sıcacık bir mutluluk verir. Madem akşam yemeklerini kestik akşam üstü çayın yanında bir dilim kek fena gitmez dedim ve Havuçlu Kek yapmaya karar verdim.

IMG_0248Bence Havuçlu Kek bir klasiktir. Olmazsa olmazlarım bol ceviz, tarçın ve badem unudur. İçi ekstra nemli olmalı havucuda bol olmalıdır. Ben normal havuçlu keklere göre havucu çok ince rendelemiyorum. İçinde görünmesi hoşuma gidiyor. Tabi her kek ve kurabiye konusunda olduğu gibi bu konuda da meslektaşım Shirley O. Corriher‘in kitabı Bakewise‘a göz attım. Shirley O. Corriher hakkında daha öncede yazdığımı hatırlıyorum. Kimyacı olması dolayısıyla ikimizi meslektaş kabul ettim. Tarifleri ve anlatımıda sanki benim için. Bakewise resimsiz bir kitap ama benim gibi mutfakta denemeler yapmaya bayılan biri için işin mantığını ve kimyasını çok güzel anlatıyor. Samimiyetle şunu söyleyeyim kek, kurabiye, pasta işlerinde fazla da başarılı olmayan ben bu kitaptan yola çıkarak kendi malzemelerim ve dağarcığımla iyi sonuçlar alıyorum.

Havuçlu keke gelince içindeki bol baharat, ceviz, badem katkılarından dolayı şeker, un, yağ üçlüsünü kullanarak yapılan diğer ürünlere göre her zaman öncelik verdiğim keklerden olmuştur. İçinin nemini vermek için yağ ve şeker çok önemli iki malzeme. Hakkıyla kullanmak gerek. Az yağlı havuçlu kek olmaz. İşte yine Bakewisekitabından uyarlanmış ama ufak değişikliklerle kendi tadıma adapte ettiğim Havuçlu Kekim.

Malzemeler:

 • 2 + 1/4 cup (315 gram) un
 • 2 çay kaşığı kabartma tozu
 • 1/2 çay kaşığı tuz
 • 3 çay kaşığı toz tarçın
 • 4 adet yumurta
 • 20o gram iç ceviz
 • 50 gr badem unu 
 • 6 yemek kaşığı (35 gram) hindistan cevizi
 • 1 cup fındık yağı
 • 20 gr. tereyağı
 • 1 cup beyaz şeker
 • 1 cup kahverengi şeker
 • 1/2 çay kaşığı muskat (Taze rendelenmiş)
 • 2 çay kaşığı sıvı vanilya
 • 500 gram havuç (soyulup rendelenecek)
 • 1 yemek kaşığı rendelenmiş taze zencefil
 • Servis için pudra şekeri (üzerine eklenecek)

Fırını önceden 180 dereceye ısıtıyorum.

Ceviz içini ve badem ununu (badem sütü bizde sık sık yapıldığı için buradan çıkan posayıda kurutup buzdolabında saklıyorum ve  badem unu olarak keklere ilave ediyorum. Bknz. Badem Unu. Benim için olmazsa olmaz ama kullanmayabilirsiniz. Kıvamı bozmaz.)  yağsız teflon tavada düşük  ateşte kokusu çıkıncaya kadar 10-15 dakika boyunca kavuruyorum.  Keklerin, kurabiyelerin içinde kullandığımız ceviz, fındık vb. malzemeleri bu şekilde kavurup katmanızı şiddetle tavsiye ederim, lezzeti iki katına çıkıyor. Ceviz ve Badem unu birlikte kavruldutan sonra ateşin altını kapatıp 20 gr. tereyağı ve bir çimdik tuzla iyice karıştırılıp soğuması için bırakılıyor.

IMG_026125 cm çapındaki bir kek kalıbını tereyağı ile yağlıyorum. İki ayrı karıştırma kabında kuru ve yaş malzemeleri ayrı ayrı karıştırıyorum. Bir kapta un, tuz, kabartma tozu, tarçın, hindistan cevizi ve muskat karıştırılıyor. (Bu arada tarçını genelde çubuk kullanırım ve satılan toz tarçınlara güvenemiyorum. Ama bu keke çok fazla tarçın gerektiği için rendelemek ile uğraşmak gerçekten zor. İyi bir toz tarçın bulmak şart)

Diğer bir karıştırma kabında yumurtaları ve şekerleri bir tel çırpıcı ile iyice karıştırıp sıvı yağı ve sıvı vanilyayı ekleyip bütün malzemeler birbirine karışıncaya kadar karıştırmaya devam ediyorum.

IMG_0257Kuru malzemelerin olduğu kabın ortasında bir boşluk açıp ıslak malzemeleri yavaş yavaş ekleyip iyice karıştırıyorum. En son rendelenmiş havuçları, zencefilleri ve kavrulmuş cevizler ile badem ununu de ekleyip bir spatula ile tüm hamura kardıktan sonra  kalıba döküyorum. (Her kekte olduğu gibi kalıbı bir kaç kez tezgaha vurup içindeki hava kabarcıklarını çıkartmayı ve kekin yice yerleşmesini sağlamayı unutmayın. Gerçi bu kekte mikserle karıştırmadığım için hava kabarcığı az oluyor. Ama yine de vurmak şart) Resimdeki gibi kalın fazla akışkan olmayan bir kek hamuru oluyor.

IMG_0235180 derecede 50 dakikada(kekin ortasına soktuğunuz kürdan kuru çıkana kadar) havuçlu kek tam kıvamında hazır oluyor.
Keki fırından alıp oda sıcaklığına geldikten sonra üzerine pudra şekeri serperek servis yapılıyor.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Havuçlu Kek"

  Bir Yorum Yaz