Biz çalışan, gülen, eğlenen bazen anlaşamayan hatta arada kavga eden, gerçek ve içten küçük bir aileyiz. Yemek yaparken eğlenmeyi keşfettik.. Tabi yerken de. Hayatın stresini yenmeyi sağlıklı yaşayabilmenin sırrını mutfakta çözdük. Mühendislik eğitimi almış karı koca ve bugün kocaman bir lise öğrencisi olan kızımızın mutfak ve yemek üzerine yorumlarını, deneyimlerini MutfakMasam.com da paylaşmayı evin annesi olarak ben üstlendim.

Yemek ve mutfak müptelası olan aslında eşim Murat’dır. Ben yemek yapmaya kızımız Hülya’nın kuru mama yemeye geçmesiyle başladım. Yani geçmişim 15 yıl. Çocuk doktorunun “tavuk suyuna başlayın”, “balık yedirin” talimatlarını ilk duyduğumda detaycılığımdan aklımdan binbeşyüz soru geçirip ağlamak istediğimi bugün gibi hatırlıyorum. Az mı yedi, yeterince beslendi mi sorularıyla geçen 15 yılda ben genelde diğer kadınlara göre mutfak ve yemek sorumluluğunda iki kişi olmanın rahatlığını hissettim ve kızımız kuru mama yemeye başladığından beri yemeğini ya anne ya da babası yaptı. Bu benim çok gurur duyarak paylaştığım bir konu. Elbette yoğun iş ortamlarımızda atladığımız yetişemediğimiz zamanlar olmuştur. Ama mutfakta çok vakit geçirdik. Bizim ev ahalisi içinde ben, her zaman diğerlerinin projelerinin ve hobilerinin peşinde koşan, düzenleyen ve ortak bir platforma taşıyan kişiyim sadece. Ama toplam mutluluk ve birbirimize yabancılaşmamak için sanki benim gibi birine de ihtiyaç var, ne dersiniz?

Başta yemek yapmayı bilmediğim ve çok unuttuğum için son 15 yıldır bir iş gibi nereden ne alınacak, ne pişirilecek, nasıl yapılacak, arkadaştan, davetlerden, teyzeden, anneanneden, restaurantlardan, seyahatlerden, yemek kitaplarından ve bloglardan yaptığım tarifleri not ettim. Halen arada bakmaya ihtiyacım oluyor. Fakat artık çok karışıyor. Uzun süredir bunları toparlamayı düşünüyordum fakat zamanım elvermiyordu. Hülya, bu sene Amerika’da lise eğitimine başladı ve saat farkından dolayı onunla konuşabilmek için geceleri geç saatlere kadar oturmak zorunda kalınca “işte tam fırsatı” dedim.

Buradaki tariflerin hepsi bana ait değil ama uygulayıp sonuç aldıklarımızı , kendime göre yorumladıklarımı toparladım, arada da görüşlerimizi ve deneyimlerimizi aktardım. Uygularken yaptığım değişiklikleri belirttim. Mutfağımızın lezzet sırları olduğuna inanıyorum ve bunları sevgiyle paylaşmak istedim.

Her zaman güzel, kalabalık ve mutlu masaların etrafında birleşmek dileğiyle, sevgiyle kalın.

İstanbul, 2013

Seba Kösematoğlu