Patlıcanlı Kuzu ”Medfune”

IMG_3980Yaz tatilimizi Haziran ayında yapıp gelince Ramazan’da daha sakin olur, kendime vakit ayırırım, yapamadığım işleri tamamlarım diye planlamıştım. Ama ne mümkün. İftar yemeği planlaması, alışveriş, misafir bir yandan da işler derken nefes alacak vakit kalmadı. İşin en zor yanı da her akşam ilave bir yeni yemek yapma konusu. Mönü verilse severek uygulayalım. Ama iş bulmaya gelince Ramazanın ikinci yarısında bu işte zorlanılıyor. Patlıcanın nikotin içeriyor olmasından dolayı aramızda daima bir mesafe olmuştur. Ama yine de mevsim yazsa, tazecik bostan patlıcanları bulunmuşsa, hele ki birde iftar sofrası söz konusuysa mönüye patlıcanlı bir yemek koymadan Temmuz ayı geçmez. Yine Osmanlı yemekleri notlarımda olan Güveçte Patlıcan, kuzu eti ve Mefdune kelimelerini bulduğumda bu sefer biraz araştırayım dedim. Bu notları

hatırlıyorum. Çünkü Medfune Diyarbakır yöresinin bir yemeği ve yemişliğimde var. 17. Yüzyıl Osmanlı mutfağına dayanıyor. Patlıcan ve kuşbaşı kuuz eti ile güveçte pişiyor. Özellikle Osmanlı Mutfağı ve Türk yemekleri konusunda internetde büyük bir bilgi kirliliği var. Bakarsanız göreceksiniz çeşitli Medfune tarifleri var hiç biri birbirini tutmuyor. Ben Diyarbakır’lı mutfağı ile meşhur bir ailenin evinde yediğim için kendi ufak tefek baharat katkılarımla çıkan bu yemek Medfune oldu mu bilmem ama saraylara layık oldu onu söyleyebilirim.

Malzemeler:

 • 3 adet bostan patlıcanı
 • 650 gr. kuzu eti (kuş başı doğranmış)
 • 1/3 cup yabani kekik yaprağı
 • 1/2 çay kaşığı kimyon
 • 1/2 çay kaşığı Mace (Hint Cevizinin Kabuğu)
 • 10 adet sivri yeşil biber
 • 2 adet domates
 • 1 kaşık biber salçası
 • 50 gr. tereyağ
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağ
 • 2 adet beyaz kuru soğan
 • 1 cup kemik suyu + 1 cup su
 • Tadınca deniz tuzu ve taze çekilmiş karabiber

Patlıcanlar alacalı soyulup bir parmak genişliğinde yuvarlak doğranıp tuzlu suda bekletilir. Çok küçük kuşbaşı doğranmış kuzu eti 1-2 kaşık zeytinyağda kekiklerin yarısı ve deniz tuzu ile çevrilir. Suyunu salıp çekene kadar pişirilir. 15-20 dakika pişip suyunu çekince üzerine Mace, Kimyon ve Çekilmiş karabiber atılarak döndürülür ve altı kapatılır.

IMG_3992Soğanlar yuvarlak dilimlenir. Domatesler yuvarlak dilimlenir. Biberlerin sapları kesilir. Patlıcanlar süzülüp iyice kurulanır. Bir teflon tavada tereyağı kızdırılarak sırayla önce patlıcanlar kızartılır. Sonra biberler ve soğanlar atıp döndürülerek hemen alınır. Bu esnada tereyağ tavaya yavaş yavaş bittikçe ilave edilmeli. Tüm kızaran sebzelerin yağı kağıt havluların üzerinde emdirildikten sonra porselen fırın kabına bir sıra patlıcan, soğanların yarısı, etler, tekrar patlıcanlar, soğanların kalan yarısı ve en üste domatesler ile araya yeşil biberler serpilerek yerleştirilir. Kemik suyu ve su ısıtılarak salça bu suda eritilir. En son patlıcanların üstüne gezdirilir. En üstede yabani kekik yaprakları, biraz deniz tuzu ile atılarak 250 C’ye ısıtılmış fırına verilir. 10-15 dakika içinde fırının sıcaklığını 200 C’ye düşürüp 10 dakika daha pişirip fırından alınır. Bu arada suyunu kontrol edip bitmemesi için ilave sıcak su eklemek gerekebilir. Biberler yanmasın istiyorsanız arada kontrol edip gerekirse fırın kabının üstüne bir tepsi yerleştirebilirsiniz. Fırından çıkarıp 5-10 dakika dinlendirip yanında pilavla servis edilir.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Patlıcanlı Kuzu ''Medfune''"

  Bir Yorum Yaz