Gurme ve kolay bir lezzet: Bruschetta…

Bruschetta İtalyan mutfağında yemek öncesi veya içkinin yanında aperatif olarak sunulan tadımlıklardan olsa da bizim evde kahvaltıda yada akşamüstü atıştırmalık olarak sık sık mutfak masamıza gelir.

image

Dövülmüş sarımsak, zeytinyağ, rendelenmiş Parmesan Peyniri ve taze çekilmiş karabiber ile deniz tuzu bir kapta karıştırıluyor.

Bruschetta’nın en önemli malzemesi tabiki ekmek. Ben Trabzon Taş Fırın ekmeğini kullanıyorum. Bulunca Kantin’in ekmekleri de çok lezzetli.

Hazırladığım parmesanlı karışımı kalın dilinlenmiş ekmeklerin üzerine sürüyorum. (Ben sarımsakla zeytinyağını karıştırıp dibe çöken sarımsak tanelerini atıyorum. Çünkü tane tane sarımsak Bruschetta’yı ağır yapıyor)image

180 C fırında parmesanlar eridikten sonra dşarı çıkartlan çıtırlaşmış ekmeklerin üzerine incecik bir tapaka Pesto Sos sürülüyor. (Fesleğen, çam fıstığı, zeytnyağı,Pecorino Peyniri ve Parmesan Peyniri ile yapılan Pesto sosu hazırda alabilirsiniz evde yapıp kış için saklayabilirsiniz. Ben evde yapılmış olanı tercih ediyorum.)

imageBaşka bir kapta çekirdekleri çıkarılmış kabuğu soyulmuş etli domatesler küp küp doğranıyor. İnce doğranmış  roka, taze fesleğen ve Parmesan rendesi ile karıştırılarak ekmeklerin üzerine bu karışım yerleştiriliyor. En son karabiber ile parlaması için üzerine zeytinyağı ilavesi yapılarak servis ediliyor.

imageGenelde küçük ekmek dilimleri ile servis edilirken gördüğünüz Bruschetta’nın bizim Mutfak Masasında ki farkı kocaman dilimlerde olması. Siz isterseniz küçük dilmlerlede yapabilirsiniz.

image

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Gurme ve kolay bir lezzet: Bruschetta... "

    Bir Yorum Yaz