Gorgonzolalı Karnıbahar Çorbası

IMG_2427_2Mevsimin tüm sebze meyvesinin her hafta tüketilmesi kuralı  bizim evde istisnasız uygulanan rutinlerin başında geliyor ama her hafta görevli gibi eve giren o karnıbaharın pişirilmesi bir şekilde erteleniyor. Bu konuda motivasyonum sıfır. Faydalarını yazmaya çizmeye gerek yok ayan beyan ortada ama o kokusu, fazlada bir şeye benzetemediğim tadı ile sıcak yemek olarak düşünemiyorum. Çeşitli baharatlar ve otlarla, sebzelerin arasına garnitür ve salata hali ile azda olsa tüketmeye çalışıyorum. Ama asla yemeğini yapmaya girişmedim. Mümkün olduğunca en ufağı seçilerek her hafta buzdolabına özenle yerleştiriliyor ve gelsin denemeler.  Bu hafta yine küçümen bir karnıbaharımız var. Eve erken gelince, dolaptaki sebzeleri çıkarıp bu akşamı sebze çeşitleriyle hafif geçirelim dedim. Yeni yapılmış çok güzel tavuk suyumda vardı. Ezber bozup ilk karnıbahar pişsin kurtulayım diyerek karnıbahar çorbası yaptım. Aroması yoğun peynirler karnıbahara çok yakışıyor evde Gorgonzola vardı. Çorbaya büyücek bir parça Gorgonzola ilave edince o karnıbahar gitti yerine gurme damak çatlatan bir çorba tadı geldi. Üzerine bol kişniş, maydanoz ve dereotu yaprakları, limon kabuğu ve bol karabiber ile nefis bir çorbamız oldu.

IMG_2356_2Malzemeler: 

 • 1 küçük boy karnıbahar (yeşil yaprakları ayıklanmış,yıkanmış, çiçeklerine ayrılmış)
 • 30 gr. tereyağı
 • 1 orta boy beyaz soğan (soyulmuş ve yemeklik doğranmış)
 • 1 çay kaşığı kekik
 • 1 defne yaprağı
 • 1 çay kaşığı biberiye
 • Tadınca deniz tuzu ve taze çekilmiş karabiber
 • 1 lt. Tavuk suyu
 • 100 gr. Gorgonzola peyniri
 • Servis için maydanoz, kişniş, dereotu yaprakları
 • Servis için limon kabuğu rendesi

IMG_2418Tereyağını çorba tenceresinde eritip orta ateşte soğanlar bu yağda rengi dönünceye kadar 3-4 dakika kavrulur.  Karnıbahar çiçekleri iri parçalar halinde içine kırılır. (Ben karnıbaharı dörde bölerek içine attım. Çok küçük bir karnıbahardı. Karnıbahar saplarını ve kökünüde kullanabilirsiniz lezzetide faydayı da arttırır.) Ben karnıbahar lezzetine güvenemediğim için çok küçük bir karnıbahar kullandım. Daha yoğun karnıbahar tadı isteyenler biraz daha büyük kullanabilir. Ben peynir baskın bir lezzet istedim. Kıvamı ve lezzeti harika oldu.

IMG_2422Karnıbahardan sonra kekik, biberiye ve defne yaprağı da eklenir. Tadınca tuz, biber ve en son tavuk suyu ilave edilir. Tencerenin kapağı kapatılarak, kaynamaya başlayınca altını kısıp karnıbaharlar yumuşayana kadar 30 dakika pişirilir. Karnıbaharlar yumuşayınca çorba ateşten alınır, defne yaprakları ve varsa kekik sapları içinden çıkarılarak, çorba el blenderından geçirilerek karnıbaharlar iyice ezilir. Çorba tenceresi tekrar kısık ateş üzerine konur ve Gorgonzola peyniri ilave edlir. Tahta bir kaşıkla karıştırarak  peynirin iyice çorbaya karışması ve erimesi sağlanır. Tadı, tuzu ve biberi ayarlanır. (Bu çorba biraz fazla tuz ve biber kaldırıyor servis etmeden önce tadarak ayarlamakda fayda var) Servis tabaklarına alınınca üzerine bolca maydanoz, kişniş ve dereotu yaprakları ile limon kabuğu rendesi konur. Bolca taze çekilmiş karabiber ile servis edilir.

IMG_2424

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Gorgonzolalı Karnıbahar Çorbası"

  Bir Yorum Yaz