Flan

Flam ( veya İspanyolca börek ) olan popülerlik tüm sınır ötesi İspanya keser bir yemektir . Sen hiç bir makul fiyatlı menú del día sunan barlar ve restoranlaryüzlerce birini ziyaret başına , özellikle Barcelona konaklama sırasında bir noktada üzerinden gelen önleyebilirsiniz . Karamel bir taç iletitrek süt ve yumurta muhallebi bir yemek için en unutulmaz bitirir biridir . Normalde bu amaç için yapılmış , flaneras olarak bilinen münferit metal kap hazırlanır. Onlar İspanya dışında bulmak zor olabilir bu yana , bireysel boyutlu ramekins veya küçük muhallebi bardak ikame edilebilir .

Navarre bir ışık , ballı tatlı şarap ile servis yapın .

malzemeler :

3 Tbs . artı 1 su bardağı şeker

2 Tbs . su

2 1/2 su bardağı süt

1 vanilya fasulye , uzunlamasına bölünmüş , ya da birkaç damla

vanilya ekstresi

2 bütün yumurta artı 6 yumurta sarısı

Tarifi :

Küçük bir tencerede ,3 Tbs birleştirir. şeker ve su . Karışım, 4 dakika bir altın kahverengi şurup , hale gelinceye kadar , karıştırma olmadan , orta ateşte kaynatın üzerinde bir taşım kaynatın .

Iki yarım kadar hakkında kaplanmıştır kadar devrilme ve kalıpları döner , altı 1/2-cup flaneras , ramekins veya muhallebi bardak her birinekaramel şurubu eşit miktarda dökün .

Küçük kabarcıklar 7 dakika ,tencerenin kenarlarında görünen kadar tencerenin içine süt dökün , kısık ateştevanilya çekirdeği ve yer ekleyin. Süt kaynatın izin vermeyin .

300 ° F. Onceden bir fırın Kaynar su tencereye hazır .

Bir kapta , bir balon kullanarak fırçalamak , soluk , kremsi köpük oluşana kadar yumurta, yumurta sarısı ve 1 su bardağı şeker birlikte yendi . Donduran gelen sarısı önlemek için sürekli çırpma ,sıcak süt biraz ekleyin. Fırçalamak devam ederken bir anda kalan süt biraz ekleyin. Eşit olarak bölünerek , hazırlanan kalıplar içine ince gözenekli elektenmuhallebisüzün.

Büyük bir fırın kabınadoldurulur kalıpları yerleştirin ve dikkatli bir şekilde yarımkalıp kenarlarına kadar ulaşmak için kaynar su ekleyin.

Bu set ama merkezleri hala , sadece biraz 50 ila 60 dakika jiggle kadarmuhallebi pişirin . Bir bıçaknoktası ile hafifçe muhallebi yüzeyine dokunmayın ; ayarladığınızda bu uzak temiz gelmelidir . Fırındanfırın tepsisine çıkarın ve suyun dışarı kalıpları kaldırın. Kapak ve iyi , en az 2 saat veya en fazla 6 saat soğutulmuş buzdolabına kadar sonra , oda sıcaklığına kadar soğumasını bekleyin .

Hizmet etmek , her bir kalıbıniçinde etrafında keskin , ince bıçak çalıştırmak ve bireysel plakalar üzerinemuhallebi halin

6 hizmet vermektedir .

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Flan"

    Bir Yorum Yaz