Fıstıklı Kurabiye

IMG_8524Bu fıstıklı kurabiyelerin önce rengine vuruldum. Cenk Sönmezsoy’un efsane kitabı Cafe Fernando’da fotografını görür görmez aklıma düştü. Tamam bütün fotograflar ve renkler çok güzel ama bunlar bir başka güzel. Antep fıstığına da vurgunum zaten Malzemelere baktım içinde Matcha varmış. Matcha Japonların geleneksel toz yeşil çayı. Hemde bizim ıstıktan daha yeşil. Japon mönülerinde bu çayla yapılmış dondurma ve tatlılara çok rastlamışlığım vardı. Rengi aynı ama tadının bizim fıstıkla alakası yok. Kuvvetli çok baskın bir yeşil çay denebilir. Dolayısıyla tarif her yönüyle ilgimi çekti. Hem Matcha’lı denedim hemde Matcha’sız. İkisi de çok güzel. Bunu özellikle yazıyorum çünkü başta sevgili arkadaşım Tula olmak üzere bir çok kişi bu kadar malzeme ile yemek yapılır mı niyetlenip malzemeleri görünce vazgeçiyorum diye söylenip duruyor. Dolayısıyla evde Matcha’nızın olmaması çok normal. Bugüne kadar ne içersiniz diye sorup Matcha cevabını hiç almadım. New York’ta en sevdiğim çaycılardan biri olan Ito En çay dükkanından sanki Japonmuşum gibi çaydanlık dahil tüm çay seromoni malzemelerini alırken bu yeşil çaydanda nedense ciddi miktarda almışım. Dolayısıyla bende vardı. Fıstıkla uyumunu Cafe Fernando’dan öğrenince hemen uyguladım. Tadı ilginçleşti gerçekten çok yakıştılar ama birde Matcha’sız denedim oda harika oldu. Her ikisini de şiddetle tavsiye ederim. İllaki Matcha’lı deneyeceğim diyenler isterseniz çay dükkanlarında bulmak mümkün. Özellikle İstanbul’da çay alışverişi yapacaksam Chado’dan her tür çayı temin edebiliyorum. (www.chado.com.tr )

IMG_8465

Malzemeler:

 • 75 gr. antep fıstığı (toz halde)
 • 50 gr. un
 • 80 gr. toz şeker
 • 1/2 çay kaşığı kabartma tozu
 • 1.5 tatlı kaşığı Matcha (opsiyonel)
 • 50 gr. tereyağ (yumuşamış)
 • 1 adet büyük boy yumurta sarısı (oda sıcaklığına gelmiş)
 • 3 yemek kaşığı çam fıstığı (derisiz antep fıstığıda olabilir)
 • Bir fiske tuz.

IMG_8486Öncelikle antep fıstığı tuzsız derisiz yemyeşil olmalı. Ve bir rondo ile un haline getirilmeli. (Malatya Pazarında toz antep fıstığıda bulmak mümkün.) Un, kabartma tozu ve matcha bir kapta karıştırılır. Tereyağı, şeker ve tuz mikserde yüksek hızda 2-3 dakika krema kıvamına gelene kadar karıştırılır. Üzerine yumurta sarısı ilave edilip aynı hızda 2 dakika daha karıştırmaya devam edilir. Antep fıstıkları eklenip orta hızda tüm malzemeye iyice karışana kadar 2 dakika daha karıştırıldektan sonra un karışımı eklenir. Ve en düşük hızda 1 dakika boyunca karıştırıldıktan sonra elde edilen yapışkan hamur, bir spatula veya el ile toparlanarak top haline getirilir.

IMG_8320Elde edilen yeşil top bir pişirme kağıdının üstüne konarak bastırılır ve üzerine ikinci bir pişirme kağıdı serilir. El ile iki pişirme kağıdının arasına yerleştirilen hamur ya üzerine bastırarak yada merdane yardımıyla 1,5 cm kalınlığında açılır.

IMG_8343Açılan hamur kağıtlarla beraber bir kesme tahtasına konarak buzdolabında yaklaşık 2 saat bekletilir. (Sertleşene kadar) Sertleşen hamur tezgaha alınarak 3,5 cm.’lik yuvarlak kurabiye kalıpları ile kesilerek bir kesme tahtasına dizilir. (Artan hamurlar yine birleştirilip iki pişirme kağıdı arasında açılarak tekrar kalıpla kesilir. Tüm hamur bitene kadar bu işlem tekrarlanır)

IMG_8345Kurabiyelerin üstüne çam fıstıkları yaprak şeklinde yerleştirilir ve hafifçe bastırılır. Bir kesme tahtasının üstüne yerleştirilen kurabiyeler buzlukta 20 dakika bekletilir.

IMG_8346Fırın 160C’ye ısıtılır. Bekleme süresi dolan kurabiyeler pişirme kağıdı yayılı bir fırın tepsisine 3 cm. aralıklarla dizilir ve fırının orta katında 20 dakika boyunca pişirilir. Kenarları hafifçe kızarıp açık  kahverengi olur olmaz almak gerekiyor.

IMG_8964Kurabiyeler çok yumuşak gelse de aldanmayın fırından alın soğudukça sertleşecektir. Tepside soğuduktan sonra servise hazır. Hatırlatmadan geçemedim Matcha kullanılan kurabiyelerin yeşil tonu aynı ama tadında da farklı bir lezzet hissediliyor.

IMG_8540Ama fıstığın tadı Matcha’dan daha baskın bir tad olduğu için bu kurabiye fıstıklı unvanını sonuna kadar hak ediyor.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Fıstıklı Kurabiye"

  Bir Yorum Yaz