Fish & Chips…

photo

Bizde yeme içme son hız devam ediyor. Hemde kızartma falan demeden. Yılbaşı mönümüzde ki levrek çok büyük olduğu için bugün artan levrek ile akşamüstü acıkmaya başlayınca  ”Fish and Chips” yaptık. Balık ve Patates Kızartması adı bu mönüye hakkını veremedi. O yüzden hiç istemesemde başlığa gerçek adını taşıdım.  Balık güzel olunca her şekli muhteşem bir tad. İşte özellikle çocuklara parmaklarını yedirtecek bir balık mönüsü. Güzel bir fish finger için harfiyen uygulayın derim. Nefis oldu.

  • Birinci kural güzel, taze irice etli bir balık seçilerek kemikleri çıkarttırılarak fileto olarak hazırlatılır.
  • Fileto ayıklanmış balık resimdeki gibi ince ince doğranır. (iki parmak kalınlığında)

Image

  • Kesilmiş balıklar önce beyaz una bulanır. Bir süzgece alınır. Sallanarak unun fazlası atılır.
  • Sonra 2 yumurta, 1 kaşık bira mayası ve 1 çay bardağı bira karıştırılarak sıvı bir karışım elde edilir ve undan çıkarılan balıklar bu karışıma bulanır. Derin bir kap içinde tüm sıvı balıklara bulanacak kadar karıştırılır.

photo[1]

  • Son olarak ben etimekleri döverek kendim bir galeta unu hazırlıyorum. Çıtırtısı daha güzel oluyor. Yumurta ve bira mayasına bulanmış balıkları dövüp un haline getirdiğim etimek ununa bulayıp fazlalıklarını süzgeçte sirkeledikten sonra çok kızgın 5-6 cm. yükseklikteki ayçiçek yağına atıyorum.
  • Levrekler dışı altın rengi olunca 3 dakika içinde kızardı. Bir kağıt havlu üzerine aldım.photo[3]
  • Bir başka derin kızartma tenceresinde ince uzun kestiğim taze beyaz patatesleri kızartmaya koymuştum. Onlarda kızarınca balıklar ve patatesleri üzerlerine biraz maydonoz ilavesi ile servis yaptım. Herkes parmaklarını yedi.

 

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Fish & Chips..."

    Bir Yorum Yaz