Fırında Yeşil ve Beyaz Fasulye

IMG_0039Ben patates kızartmasını fırında yapıyorum. Sızma zeytinyağ, tuz ve istediğim baharatlarla harmanlayıp 220 C’ye ısıtılmış fırında 25-30 dakikada çıtır çıtır kızarmış patatesler hazır. Hemde kızarmış patates için gayet sağlıklı bir yöntemle. Aynı yöntemle garnitür olarak kullanacaksam taze fasulyeleride böyle pişiriyorum. İşte etin yanına fırında patates yapacaksanız (tarifi burada) yanına biraz da taze fasulye atın. Hem tadı çok lezzetli hemde tabakta alternatif sebze. Yapımıda gayet kolay.

IMG_9104Malzemeler:

  • Yeşil ve Beyaz taze fasulye
  • Sızma zeytinyağı
  • Deniz tuzu

Bulduğumda yeşil ve beyaz fasulyeyi bir arada kullanıyorum. Beyaz fasulye çalı fasulyesine göre pişmesi daha kolay ve daha lezzetli bir fasulye. Körpe çalı fasulyesi bulduğumda yeşil ile beyazın pişme süreleri aynı oluyor. O zaman ikisini bir arada kullanınca çok güzel bir renk uyumuda lezzetle beraber masada. Tabi bu zeytinyağlı olarak pişirirsek. Pişerken renkleride muhafaza ediliyor. Sofrada iki renk harika bir zeytinyağlı taze fasulye oluyor. (tarifi burada) Ben fasulyeyi etli ve sıcak sevmediğim için zeytinyağlı taze fasulye dışında fazla alternatifim olmuyor. Çünkü sebzeleri etle beraber çok uzun pişirmeye sıcak bakmıyorum. Sizde fasulyeleri fırına atarak güzel bir lezzet yakalayabilirsiniz.

IMG_0035Elinizdeki fasulye miktarına göre yağı ve tuzu ayarlayabilirsiniz. Yıkanıp, yan kılçıkları ve uçları temizlenen taze fasulyeler derin bir kapta sızma zeytinyağı ve tuz ile harmanlanır. Fırın 220 C’ye ısıtılır. Bir fırın tepsisine yayılan pişirme kağıdı üzerine fasulyeler yerleştirilerek 15 dakika yumuşayıp kızarana kadar fırında pişirilir. Sıcak olarak etin yanında, uygun bir dip ile içkinin yanında  yada salatanın içinde kullanabilirsiniz.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Fırında Yeşil ve Beyaz Fasulye"

    Bir Yorum Yaz