Fırında Tavuk ile Bamya

IMG_3520Bugün teknik problemler çözülüp sitem tekrar hayat bulunca bekleyen yeni yemeklerimi teker teker girmeye başladım. Aslında bu aralar malum Ramazan ve yemek bolluğu var. Ramazan dolayısıyla klasik yemekler yapılıyorsa da, elimden geldiğince renk katmaya çalışıyorum. Sırada nadir pişirdiğimiz ama sevgili kocama göre gerçekte aslında şık mönülerin sebzesi olması gereken bamya var. Bu sene hem organik pazarda, hemde Bodrum pazarında Mor Bornova bamyası bulduk. Bodrum pazarında bamyanın yanına pişirmek için koruk ve tohuma kaçmış soğan tavsiye ettiler.

IMG_2763Ben daha önce bilmiyordum denedim ve nefis oldu. Bu Egeliler yemek işini çok iyi biliyor. Tohuma kaçmiş soğan taze soğanın biraz farklısı. Gözünüze çarparsa alın derim. Bu yüzden hem koruk hemde soğanı detaylı fotoğrafladım.

IMG_2764

Artık demek ki ham üzüm ağaçlarına dalınacak mevsiminde koruk sosu bol bol bol kullanılacak. Ben bamyayı çok sevmem son bir ayda hem etle hemde tavukla iki kere pişirdim. Koruk sosu ile yemede yanında yat kıvamında oldu.

Malzemeler:

 • 1/2 kg. Bamya
 • 1 kg. porsiyonluk parçalanmış tavuk eti
 • 2 limon suyu
 • 2 kaşık biber salçası
 • 1 kaşık kişniş sirkesi veya 1 tatlı kaşığı toz kişniş
 • 1 bardak domates sosu (Ben kendi domates sosumu kullanıyorum. Yerine taze domates püresi de kullanılabilir)
 • 1 bardak tavuk suyu
 • 1 yemek kaşığı tereyağ
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağ
 • 1 adet kuru soğan (yemeklik doğranmış)
 • 1 demet tohuma kaçmış soğan (yoksa taze soğan ince ince doğranmış)
 • 2 salkım koruk (pesto yöntemi ile suyu çıkarılmış)
 • Tadınca tuz ve çekilmiş karabiber

Tavuk parçaları yıkanır, biber salçası, kişniş sirkesi, tuz ve karabiber ilave edilerek 3-4 saat marine edilir. Bu sırada bir süzgeçte bekletilerek fazla suyunun süzülmesi sağlanır. Bu sırada bamyaların yıkanıp sapları kesilir. Konik kök kısmının etrafı konikliği bozulmayacak şekilde kesilerek temizlenir. İşin en zor kısmı olan bu konik temizleme maalesef en şart olan bölüm. Aksi takdirde bamyalar pişerken kötü bir sivi salıyor. Ayıklanan bamyalat limon suyuna atılır. Hepsi ayıklandığında limon suyunun bamyaların üstünü örtecek seviyede olması gerekir. Eğer olmazsa su ile tamamlamak lazım.  Bamyalarda limonlu suda bir kaç saat bekletilir. (Benim defalarca yaptığım gibi bu suyu süzerek atmayın bamyaları pişirmek için bu suya ihtiyaç var)

Fırın 180 C’ye ısıtılır. Bir sos kabında tavuk suyu ve domates sosu birlikte pişirilir. Tuz ve biber ilave edilir. Fırın kabı zeytinyağlanır. Marine edilmiş tavukların üstüne pişen domates soslu tavuk suyu dökülerek fırına verilir.

IMG_3463Tavuklar fırında pişerken bir tencerede tereyağında yemeklik doğranmış soğanlar hafifçe döndürülür. Üzerine yaklaşık 4 yemek kaşığı koruk suyu ilave edilir. (Koruklar pesto yöntemi ile havanda dövülerek suyu çıkartılır. Sonra süzülerek kullanılır) Bamyalar süzülerek bu suya ilave edilir. tuzu ve biberi tamamlanır. Bamyaların beklediği sudan da 3-4 kaşık ilave yapılarak kaynadıktan sonra kısık ateşte 25 dakika bamyalar yumuşayana kadar pişirilir. (Eğer koruk suyu kullanmıyorsanız bamyaların beklediği limonlu sudan daha fazla kullanabilirsiniz) Tavuklar fırında 1 saat içinde pişer.

IMG_3531Fırından alınıp yanına pişen bamya ilave edilir. Tohuma kaçmış soğanlarda ince doğranıp fırın kabına yerleştirildikten sonra tüm lezzetlerin birbirine karışması için 15 dakika fırınlanır ve servis edilir.

IMG_3492NOT: Eğer tavuk yerine et kullanmak isterseniz bamyanın soğanını kavurduktan sonra kuşbaşı doğranmış parça etler atılıp domates sosu ile beraber iyice pişirilir. En son koruk suyu, bamyalar  ve bamyanın limonda beklediği sudan ilave edilip bamyalar tamamen pişince 15 dakika fırınlanıp servis edilir.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Fırında Tavuk ile Bamya"

  Bir Yorum Yaz