Fırında Limonlu Karnıbahar

IMG_4061MutfakMasam bana hafif ilave iş yükleyip iflah olmaz sorumluluk duygumu azdırsa da bu sayede tanıdığım beni oturduğum yerde yazdıkları bir instagram mesajı ile gülümseten sanki benden biri gibi hissettiren kadınları (belki de erkekleri)  tanımama yardımcı olduğu için de seviyorum. İşte bunlardan biri adı ”Natural Born Lover” Bir instagram takipçim. Tarifi yazmakta geçikince ”dolapta karnıbahar sabırsızlandı” diye mesaj atmiş. Çok güldürdü beni, neyse daha fazla bekletmeyeyim karnıbaharı diye birazcık telaşla yazmaya başladım. Yani gece gece beni harekete geçirdi. Kolayca yapılacak ve karnıbaharı bizim gibi zoraki yiyenlerin işini kolaylaştıracak bir tarif. Ben pişirirken yanına biraz da brokoli kattım ama brokoliler çok dağıldı siz vazgeçin. Güzel pişen karnıbahar oldu..

IMG_4045

Malzemeler:
1 küçük karnıbahar, yaklaşık 400 gr. (Çiçeklerine ayrılmış)
1/3 cup sızma zeytinyağı
1 limon ince yuvarlak dilimlenmiş, artı 1 limon kabuğu rendesi
50 gr. yeşil-siyah zeytin, kıyılmış çekirdeksiz
Tadınca tuz ve taze çekilmiş karabiber

IMG_4059Fırın  200 ° C’ye ısıtılır. Yıkanıp süzülmüş karnıbahar parçaları, zeytinyağı, limon kabuğu rendesi, limon dilimleri ve zeytin ile karıştırılır. Tuz ve karabiber ilave edilerek tek kat olarak bir fırın kabına yayılır.

IMG_4049Karnıbaharlar yaklaşık 20 dakika çatalla rahatlıkla delinecek kadar pişince ve limonlar hafifçe karamalize olunca çıkartılır. Hafifçe karıştırılarak servis tabağına alınır. Limonla pişmiş fırında tavuğun yanında çok uyumlu bir garnitür oldu.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Fırında Limonlu Karnıbahar"

    Bir Yorum Yaz