Faydalı ve lezzetli bir başlangıç: Falafel…

En faydalı besinlerden olan nohutu aile fertlerine yedirmenin farklı bir yolu da Falafel. İçindeki yeşillik deposu ve tahinli sosu ile farklı bir çok besini falafelle bir tabakta sunuyorsunuz.

image

Falafel hamuru hazırlandıktan sonra dolapta bekletilebilen bir hamur olduğu için tavsiyem biraz bol hazırlayıp dolapta başka günler içinde bekletmek. Bir hafta dayanıyor. Servise hazır muhteşem bir garnitünüz oluyor.

Bir ölçü nohut bir gece önceden soğuk suya yatırılıyor. 24 saat sonra suyu süzülerek 2 saat kuruması için bekletiliyor. Bu falafelde ki en önemli püf noktasıdır. Hem nohut hemde yeşllikler olabildiğince kuru kullanılmalıdır.

image

Maydonozlar yıkanıp tuzla ovulup suyu sıkılır. Sarı suyu atılır. Yıkanıp iyice kurutulduktan sonra incecik kıyılır. Koyu yeşil kıyılmış maydonozu kavanozda diğer yemeklerde kullanmak için hazır bekletebilirsiniz. Bu nedenle bolca hazırlamakta fayda var. Nohutla aynı ölçüde maydonoz karıştırılır. Aynı ölçünün 1/3’ü kadar kişniş yapraği 2/3’ü kadar taze soğan’ın ince kıyılmış yeşil yaprağı karıştırılır. Tuz, karabiber ve  bir çay kaşığı karbonat ilave edilerek tüm malzemeden yeşil bir hamur elde ediyoruz. image

Yeşil hamurdan küçük toplar yaparak zeytinyağında kızartılır. Üzerine tahinli sos ile servis yapılır.

Tahinli sos için: Bir diş sarımsak dövülür. Bir limon suyu ile karıştırılır. İçine biraz tuz ve bir salatalık ile beraber rondodan geçirilir. (Salatalığın kabukları ve göbeğindeki çekirdekli kısmı kullanmıyorum.) Beyaz kısımları sosa fresh bir aroma kazandırıyor. Bu karışıma aldığı kadar damak tadınıza uygun tahini ilave ederek sos haline getiriyoruz.  kızarmış falafeller kağıt havlunun üzerinde fazla yağı süzüldükten sonra servis tabağına alınıp üzerine sosla servis ediliyor. Servis edilirken ayrıca katılan kıyılmış yeşillik ve taze soğan karışımı hem lezzet hemde estetik katıyor.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Faydalı ve lezzetli bir başlangıç: Falafel..."

    Bir Yorum Yaz