Ev Yapımı Limonata

IMG_3032Bizim evde hiç kimse güzel bir limonataya hayır demez. Ama ev yapımı olacak. Ben şahsi olarak hazır satılan tüm içeceklere karşıyom. Bu karşıt duruşum yüzünden Bodrum’da bol bol limonata yaptım. Aksi takdirde alternatif sahildeki koyu sarı renkli Uludağ Limonatası idi ve kızlara kıyamadım. Murat pazardan hem çok bol organik limonlar hemde satsumalar almış. Artanları atmaya kıyamadım Ramazan ayında kullanırız diye eve taşıdım.  Limonlar organik olunca kabuklarının aromasını limonatada kullanıyorum ve çok güzel sonuç çkıyor. Zaten organik olmayınca kabukda koku falan kalmıyor.

IMG_3011

Malzemeler: 

  • 5 adet limon
  • 4-5 adet satsuma (yoksa kullanmayabilirsiniz)
  • 4 yemek kaşığı şeker
  • 4 bardak su
  • Servis için tercihinize göre satsuma, nane yaprağı, limon veya lime dilimi ile buz kullanabilirsiniz.

Limonların kabukları iyice ovarak yıkandıktan sonra suyu sıkılır. Kabuklar bir kavanoza şeker ile beraber konarak içine limon suyu da ilave edilerek buzluğa konur. Bu esnada versa satsumalarıda ikiye bölerek kavanoza koyuyorum. Çok güzel aroma veriyor.

IMG_3023

 

Limon kabukları, limon suyu ve şeker ile doldurulan kavanoz buzlukta donana kadar bekletiliyor. Servis için buzluktan alınan kavanoza su ilave ediliyor. Erimesi bekleniyor. İyice çalkalanıp süzülüyor. Tadınıza göre şekeri ve suyunu ayarlayabilirsiniz. İçine bol buz ve ikiye bölünmüş satsumalar ile servis ediyorum. İstanbuldaysam satsuma yerine genelde bir kaç tane nane yaprağı da olabiliyor.

Küçük bir not: Limonata, portakal suyu gibi içecekleri taze sıkılıp içilmesi gerekiyor. Durunca içindeki vitamini kayboluyor. Dolayısıyla evde günlük kullandığım limonların kabuklarını atmıyorum. Özellikle yaz aylarında limonata için şeker ve su ilavesi ile buzlukta tutuyorum. Şekere yatmış limon kabuklarının aroması suya geçiyor. Bu şekilde limon suyunu taze sıkıp bu kabuklara ilave edip çalkalayıp servis yapma imkanıda oluyor. Yani yukarıdaki tarifi terse çeviriyorum. Böylece limon suyunu taze sıkarak vitamini kaçmadan servis etmiş oluyorum.

 

 

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Ev Yapımı Limonata"

    Bir Yorum Yaz