Ev Yapımı Fıstık Ezmesi

IMG_9631Bu aralar her şeyin pestosunu yapar olduk. iyi malzeme bulunca katkı malzemelisini alana kadar kendim yapmayı uzun zamandır adet edindim. Fıstığımız her zaman özel alınır. Mısır Çarşısı Elmas’tan aldığım yüklüce fıstık vardı. Hülyoş’un bahar tatili için gelmesine az kaldı. Evde heyecen dorukta. Ona fıstık kremalı bir profiterol yapmayı planlıyorum. Bu yüzden de fıstık ezmesini denemek istedim. Ben şekeri direkt kullanmayı sevmiyorum. Biraz faydada katsın diye yerine (malum evde şu sıralar reçel bolluğu var) pektininden de yararlanmak için Elma Jel ve Kumquat Marmeladı (sadece suyunu) kullandım. Dileyen bunların yerine aynı oranda pudra şekeri veya başka marmelatlardan ilave edebilir. Ama tabi benim ezmemde ki hafif meyve aromasıda bir başka güzellik.

Neden bu reçellerin pektininden faydalanmak istedim. Öncelikle madem şeker kullanacağım direk kullanmayayım diye. İkinci sebebim ise her yerde badem ezmesi satılır ama Bebek Badem Ezmesi bir farklıdır. Onda da net şeker tadı gelmez. Daha bir rahat yenir. Benimde en bayıldığım yerlerden biridir. İşte bu sebeplerle bu denemeleri yaptım. Sonuçta güzel çkınca keyifle paylaştım.

IMG_9630

Malzemeler:

  • 200 gr. Antep Fıstığı (tuzsuz-yeşil)
  • 2 yemek kaşığıElma Jel
  • 1 yemek kaşığı Kaşığı Kumquat Marmeladı nın jel kısmı (yerine portakal, mandalina veya başka narenciye marmeladıda olabilir)
  • 1  tatlı kaşığı Ameretto Likörü (Sevdiğiniz başka bir tad likörde ilave edebilirsiniz)

Fıstıklar derin bir kaba koyularak üzerini örtecek kadar suda 1-2 saat bekletilir. Sonra mixserde 3 dakika kadar  yüksek devirde karıştırılarak yumuşayan fıstıkların kabuklarının suya geçmesi sağlanır. Karıştırıp fıstıkları süzüp kabuklarını ayıklayıp yemyeşil fıtıklar haline getirdikten sonra üzerine marmelatları ve ameretto likörünü ekleyerek rondodan geçirilir. İyice püre olduktan sonra bir kaba koyup ağzı hava almayacak şekilde kapatılarak buzdolabında nemini atması sağlanır.

IMG_96254-5 saat sonra istediğim yerde kullanılmak üzere çok lezzetli fıstık ezmem hazır.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Ev Yapımı Fıstık Ezmesi"

    Bir Yorum Yaz