Ev Yapımı Creme Fraiche

IMG_9631Yemek kitaplarını çok karıştıran herkesin malzeme listesinde görünce yüzünü buruşturduğu malzemelerden biride creme fraiche (taze krema). Fransız mutfağının klasiklerinden yumuşak, yağlı ve hafif ekşi krema. Tabi ekşi deyince birde sour cream (ekşi krema) var. Neden yüzümüz buruşur çünkü ikiside maalesef İstanbul’da satılmıyor. Satılan bir tek krema var oda bildiğimiz pastörize süt kreması. Oda yabancı yemek kitaplarındaki heavy cream yerine geçebilir. Her ikisi de ekşimtrak bir tada sahip olduğu için öncelikle creme fraiche ve sour cream (ekşi krema) arasındaki farkı netleştirelim.

Ekşi krema (sour cream) yaklaşık % 20 oranında bir yağ içeriğine sahiptir ve stabilize edip, kalınlaştırmak için jelatin, renin ve bitkisel enzimler içerir. Taze krema yani creme fraiche ise  en az % 30’un üstünde yağ içeriğine sahiptir ve koyulaştırıcı katkı malzemeleri içermez. Doğal olarak taze kremanın, daha doğal ve zengin bir lezzeti vardır. Ekşi krema ve normal krema daha az yağlı ve daha fazla protein içerdiğinden, sıcak veya kaynayan malzemeye karıştırılamaz kesilir. Bu yüzden soslar veya çorbalar gibi sıcak ortamlarda taze krema kullanılır. içindeki %30 ila %50 arasında değişen, yüksek yağ oranı yüzünden, ısıtılınca kesilmez.

IMG_9622Normal krema yani raflarda satılan uzun ömürlü süt kremaları pastorize olduğu için soslarda, çorbalarda istenilen derinliği sağlayamaz. Çünkü pastörizasyon işlemi sütün içindeki  bakterileri ve enzimleri yok eder. Taze kremada ise bu bakteriler ve enzimler vardır. Taze krema kullanıldığı ortama derinlik ve doku kazandırır.  Bir çorbayı servis ederken kullanılan bir kepçe taze krema, hem görüntüyü hemde tadını uçurur. Soslara yoğunluk kazandırır, parlak ve akışkan olmasını sağlar.

Azmin elinden hiç bir şey kurtulmaz. Tüm yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda normal süt kremasının yağ oranını yükseltip bir miktar canlı bakteri eklersek creme fraiche elde edilebilir diye düşündüm. Elimde bakteri kaynağım olan kefirim ve bakteriler mevcut. (buradaki kefir yazıma ve hatta isterseniz buraya adres bırakarak sizde kefir bakterilerine ulaşabilirsiniz) Internette yaptığım araştırmalardan bir sonuç alamadım. Yaptığım bir kaç denemeden sonra aşağıdaki oranlarda kullanılabilir bir creme fraiche elde ettim. Şimdi gelsin çorbalar, soslar. kişler…

Malzemeler:

  • 400 ml. krema (2 paket)
  • 100 gr. kaymak
  • 75 ml. kefir
  • 1,5 yemek kaşığı limon suyu

IMG_9632Tüm malzemeler bir kavanoza koyulup kaymak eriyene kadar iyice karıştırılıp, ağzı açık olarak temiz bir mutfak havlusuna sarılıp oda sıcaklığında 24 saat bekletilir. Sonr ağzı kapatılarak 12 saat buzdolabıda durduktan sonra creme fraiche kullanıma hazır. Bu ölüçülerde yaklaşık 400 ml. creme fraiche elde ediliyor ve buzdolabında yaklaşık 3 hafta dayanıyor.

 

 

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Ev Yapımı Creme Fraiche"

    Bir Yorum Yaz