Ess-a-Bagel

photo[17]Bagel, Amerika ve İngiltere’de  yaygın olan mayalı hamurdan yapılmış kalın, simit şeklinde bir ekmek. Yine Jewish azınlık tarafından popüler edilen Bagel’ın yapımında maya, un, şeker, tuz ve su  kullanılıyor. Ama unu çok yüksek glutenli bir un ve protein oranı bu yüzden çok yüksek. Bu nedenlede su buharında  haşlanarak pişirilen bagelın susamlı, çörekotlu, sarmısaklı, soğanlı, haşhaşlı bir çok çeşidi var.

Murat bir Bagel hastasıdır. Bagel’ın ortadan kesilip ısıtılıp, içine krem peynir ve salmonlu olanı Murat’ın favorisi. New York’un en eski ve iyi bagellarını üreten H&H dükkanı kapanıpta izini kaybedince son iki yıldır alternatif arayıp duruyor en sonunda Ess-a-Bagel’da karar kıldı.

Upper East Side’da dükkanı da var. Sabahları bagel için 30 blog yürümekten de kurtulduk. Avusturyalı fırıncı bir ailenin geliştirdiği ”hand-roll” sistemi ile her gün taze yapılan bagellar üç yıldır eyaletin en iyi bagel ödülünü alıyormuş. Ayrıca krem peynirleri ve jambon ve salmonlarınıda kendileri üretiyorlarmış. Sabah 6’den itibaren dükkan dolup boşalıyor. Sabah 7.30 da kuyruk beklemek zorundaydık. Bagel dışında alternatifler var ama dükkana adını veren Bagel dışında bir şey yemedik. Zaten görünce anlaşılıyor bu dükkanda sadece Bagel yenir. Murat soğanlı beygıl arasına  salmon ve kerem peynir koydurdu. Ben tarçınlı üzümlü olanı sade yedim. Gerçekten çok lezzetli.

831 3rd Avenue
New York, NY 10022

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Ess-a-Bagel"

    Bir Yorum Yaz