Enginarlı Patates Salatası

IMG_1152Pazar günü uzun bir boğaz yürüyüşünden sonra özellikle artık bizlerin yaş gurubunda yenmasi gereken tek bir yemek var oda salata. Ama benim usul kocaman ve içerik bakımından zengin. Salata adı altında yağsız tuzsuz yeşillik yemek bize göre değil. Hele ki baharsa ve bunca taze otlar, sebzeler dolabı doldurmuşsa. Mevsimin şartlarına göre çeşit çeşit salatalar yapmaya bayılıyorum tabi yemeyede. Artık enginarın zeytinyağlısından biraz sıkılmaya başladık. Malum evde de misafir olmadığı sürece iki kişiyiz. Daha sanırım enginar bir ay daha soframızda. Dolayısıyla bu hafta pazardan gelen soyulmuş enginarları limonlu suyundan durulayıp süzüp yeni bir limonlu suyla doldurduğum kavanoza koydum. Şevketi Bostanlara’da aynı muamele yapıldı. Kabuklu enginarları ise öylece dolaba.

Bu hafta hedef enginarlı bir kaç kanape, salata ve risotta yapmak. Bu öğlenin salatası ise enginarlı bir patates salatası oldu. Hemde keçi peynirli ve zeytin relish ile. Görüldüğü üzere yeşillikler benim salatalarımda sadece konu mankeni. Gelelim relish ne? Yine Türkçesini bulamadığım bir terim. Relish bir malzemeyi ekstra malzemeler katarak tadlandırmak demek. Bu bazen salatalık olur bazen zeytin, bazen domates olur. Tuz, biber, baharat, otlar ve sirke ile seçtiğimiz malzemeye uygun ekstra tadlandırma işlemi. Tabi böylece kısa bir süre saklamak da mümkün. Malzemeyi sirke ve tadlandırıcılar ile bir anlamda turşu kıvamına getirmek de denebilir. Ama tabi kısa süreli bir turşu. Mesela yaptığım zeytin relish’i başka salatalarda, somon balığı ile, kanapelerde veya ızgara sebzelerde, kullanmak üzere bir hafta buzdolabında saklayabilirim. Ben bu salatada zeytinyağı ile karıştırarak salatanın sosu olarak kullandım. Enginar tadı baskın olmayan bir tad olduğu için yanında çok baskın bir tad olmasın diye patates ve akdeniz yeşillikleri kullandım. Anason tadı

enginara yakışacağı içinde zeytin relish’i de rezene ile yaptım. Enginar, otlar, zeytin ve en son olarakda ufaladığım keçi peyniri ile benim patates salatam tam bir Egeli oldu.

IMG_1148

Malzemeler:

Zeytin Relish Malzemeleri;

 • 8 adet iri yeşil zeytin (çekirdeksiz ve iri doğranmış)
 • 8 adet siyah zeytin (suya basılmış, çekirdeksiz ve doğranmış)
 • 75 ml sızma zeytinyağı
 • 2 1/2 yemek kaşığı beyaz şarap sirkesi
 • 1 1/2 çay kaşığı kuru kekik
 • Tuz ve Taze çekilmiş karabiber
 • 1/2 cup rezene (1 rezenenin 1/3′ü beyaz soğan kısmı ve sapı dahil ince kuyılmış)
 • 3 adet taze soğan (yeşil bölümü dahil ince doğranmış)

Salata Malzemeleri;

 • 1,2 kg. Taze patates (sarı kabuklı ve kırmızı kabuklu karışık kullandım)
 • 3 adet (yaklaşık 400 gr.) saplarıyla soyulmuş enginar
 • 4 adet Yeşil-Kırmızı palorosa yaprakları (yumuşak ve baharatsız yeşil herhangi bir yaprakda olabilir)
 • 4-5 adet radika
 • 100 gram ufalanmış keçi peyniri veya beyaz peynirde kullanabilirsiniz.

Zeytin relish’i yapmak için; yağ, sirke, kekik ve çekilmiş kara biber iyice karıştırıldıktan sonra zeytinler, rezene ve yeşil soğanlar ilave edilerek harmanlanır. En son tadına bakarak tuz ilave edilir. Burada dikkat zeytinler tuzlu ise tuzu kullanmamakta fayda var. Patates ile birleştirdikten sonra eksik kalırsa tadınıza göre ilave edebilirsiniz.

Patatesler kabukları ile beraber kaynar ve tuzlu suda 20 dakika haşlanır. Süzülerek soğumaya bırakılır. Soyulmuş enginarlar kaynayan suya atılarak yaklaşık 8-10 dakika pişirilerek hafıf yumuşayınca süzülerek alınır. Soğuması için beklenir. (Çok pişirmemek enginarları diri bırakmak gerek)

Banim taze patateslerim irice olduğu için kabuklarını soydum. (Küçük patatesler ile yaparsanız soymadan ikiye de bölebilirsiniz). İrice yuvarlak doğrandı. Bir salata kabına alınarak tuz ve karabiber serpildi. Enginarlar sapıyla beraber 4′e kesildi. Radika ve Palorosa yaprakları 2-3 cm eninde doğrandı. Enginar lar, patatesler, salata yaprakları ve zeytin relish birlikte karıştırlarak üzerine keçi peyniri serperek servis yapıldı.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Enginarlı Patates Salatası"

  Bir Yorum Yaz