Elma Sirkesi… Ev Yapımı

image

Son zamanlarda sirkeye takmış durumdayız. Şarap sirkesi fiçida beklerken bugünde Elma Sirkesi tamamlandı. Beklemeye geçti. İyi bir sirkenin en az bir yıl bekletilmesi gerekiyor. Geçen yıl bu zamanlar yaptığımız Elma sirkesi şu anda kullanıma hazır gibi. Dün organik Pazarda güzel elma bulunca hadi dedim ikinci partiyi yapalım. Evin deposunu uzun zamandır kiler olarak kullanıyoruz. Yakında ek bir mutfak kiralamamız gerekecek diye düşünüyorum. Çünkü ev yapımı denediğimiz sos ve malzemeler ciddi bir yer kaplamaya başladı.

image

Malzemeler: 

  • 1kg. Elma suyu (Artık bu 1 kg. elma suyu kaç kg. elmadan çıkarsa o kadar elma kullanın. Organik elma bulduğum için iyice temizleyip kabukları ile beraber sıkıyorum.  Benim 6 kg. elmamdan 1 kg. su çıktı)
  • 1 büyük kuru incir (prosesten geçirmeden kurutulmuş olmalı. Mısır Çarşısı Elmas Kuruyemiş benim favorim)

Elma suyunun içine incir atılıyor. İncir elma suyunu mayalıyor ve içindeki şekeri alkole çeviriyor. (İsterseniz üzümde atabilirsiniz. Oda mayalama yaparak alkole çevirmeyi başarabilir) Bir ay sonra tadınca elma suyunun şaraplaştığını göreceksiniz. Bu süreçte sirkeye yatırdığınız elma suyunun kavanozunun ısı ve ışık görmemesi gerek. Ben aliminyum folyo ile sarıp oda sıcaklığında bekletiyorum.

image

Elma suyu bir ay sonra tamamen şaraplaşınca elimdeki geçen yıl yaptığım Elma Sirkesinden (Oda yaklaşık 1 kg.)  birer hafta arayla yavaş yavaş ilave ediyorum. (Bir ay içinde bu işlemi tamamlıyorum) Resimdeki koyu renk olan geçen sene aynı yöntemle yaptığım Elma Sirkem. Bu sene bunu çoğaltıyorum.

Sirke yapımı aşamasında alkolün oluşumunun tam tersi olarak aliminyum folyoları çıkartın. Hem ısı hem ışık alınması gerekiyor. Aradada kavanozun ağzını açarak havalandırmayı ihmal etmeyin.

Şimdi benim geçen yıldan sirkem yok ki diyenler için. Alkolleşen elma suyuna;

  • Mother of vinegar atabilirsiniz. (bknz. sirke yapımı)
  • Piyasada satılan organik sirkelerden bir defaya mahsus alıp bunlarla deneyebilirsiniz. ( Eğer gerçekten organikse içinde culture kalmıştır. Zaten fiyatından da bellidir. Bulanık görüntülü sirkelerdir. Ben mother of vinegar bulmadan önce Eden Organic sirkelerini denemiştim oda başarılı oldu.)
image
İşte içine incir parçalarıda atılmış olan Elma suyum alkolleşmek üzere sarılacak ve bir ay sonra açılacak.

Özel notlar:

  • Asla sirke çok keskin olmuyor. Sirke mayalama işlemini tadarak yaparsanız anlayacaksınız. O yüzden de batılı mutfaklarda soslarda çok tercih ediliyor.
  • Sirke yapımı aslında çok basit  anladığınız üzere mayalama için ana ürünü temin edince sonrası elinizdeki mevcut sirkenize her yıl bir o kadar şaraplaşmış taze meyve suyunu katmak.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Elma Sirkesi... Ev Yapımı "

    Bir Yorum Yaz