Elma Jeli

IMG_9386Evde bir reçel hazırlığıdır gidiyor. Reçel bana neşe veriyor, mutfağıma şıklık veriyor, renk veriyor. Dedim ya benim için reçel sadece yiyecek değil. Arada reçel konusunda mutfakça yoğunlaşırız. Bu dönemde öyle. Ayvalar tamamlandı. Portakallar halen hazırlanıyor. Portakal reçeli ayrı bir süreç ve macera. Tamamlanınca detayları ile yazacağım. Mandalinalar tamamlandı arkadaşlara dağıtıldı bile. Bu sene ilk defa elma reçeli denedim. Nasıl yapacağım konusunda düşünüyordum. Bizim Türk tariflerindeki hiç kafama yatmadı. Son dönemlerde ilgiyle takip ettiğim Mösyö Şokola blogunda bir kurabiye tarifinde ”Sevginizi katıyorsunuz ama aklınızı katmıyorsunuz” lafına çok gülmüştüm. Reçel konusundada durum aynı galiba. Kabuğunu, çekirdeğini temizleyip elma parçalarını bol şekerli suda kaynatıp koyultuyorlar. Adına da elma reçeli diyorlar. Kompostonun koyusu gibi bir şey. Meyvenin pektinini reçele katmadıktan sonra reçel yapmanın bir anlamı yok oda zaten elmanın kabuğu ve çekirdeğinde. Ayrıca meyve miktarının 1,5-2 katı kadar şeker kullanılıyor ki reçel değil şerbet. Elma çabuk pişen bir meyve olduğu için reçelde meyvesinden hayır gelmez, pektinini kullanmak gerek.

IMG_9200Sonunda istediğim tarifi gene çok sık takip ettiğim David Lebovitz’in blogundan buldum. Onun tarifini esas alarak tabi kendi elmalarıma uygun miktarlarda denedim. Tam istediğim gibi elmanın pektinini kullanarak vede elma miktarının yarısından bile az şekerle muhteşem bir elma jeli yaptım. Kıvamıda lezzeti de harika oldu.  Tabi rengi ve görüntüsüde. Ben böyle araştırıp dururken zaten reçellik elmalarda neredeyse bitiyordu. Elma bitti derken reçellik organik ve birazda ham toplanmış elmayı kastediyorum. Elma, ayva gibi pektini çekirdeğinde ve kabuğunda saklı meyveler biraz hamken ve ilaçlanmadan reçel yapılırsa çok daha iyi sonuç veriyor. Pektini daha bol oluyor. Tabi ilaçsız elmayı bul bulabilirsen. Daha önce bulduğum elmaları sirke yapmıştım. Cumartesi günü organik pazarda son demlerini yaşayan istediğim elmaları buldum. Küçük, sert, biraz ekşi, bazılarında böcek delikleri bile var. Seneye daha fazlasını yaparım artık.

IMG_9203

2oo ml’lik 5 kavanoz  Elma Jely için;

Malzemeler: 

  • 3,750 kg. elma
  • 10 bardak ( 2.25o l) su
  • 1,5 kg. şeker
  • 75 ml. taze limon suyu

Her elmanın ayrı bir pektin ölçüsü var. Dolayısıyla elmalar piştikten sonra reçel için kullanılacak suyun ölçüsüne göre şeker ve limon suyu ayarlanacak. Benim 3,750 kg. elmam haşlanıp süzülünce 10 bardak elma suyu çıktı. (Yaklaşık 2,5 lt) 1 bardak (250 ml)  elma suyu için 150 gr. şeker ve 1,5 çay kaşığı limon suyu ilave etmek gerekiyor.

IMG_9208Elmalar yıkanıp süzüldükten sonra iri parçalar halinde doğranıyor. Sadece sapları, böcek delikleri ve çürük yerler varsa temizleniyor. Büyük bir tencerenin içine kabukları ve çekirdeklerininde olduğu göbekleri ile beraber  yerleştiriliyor. Suyu eklenip orta ateşte 1,5 saat elmalar iyice yumuşayana kadar pişiriliyor. Bu arada köpük olursa köpükler temizleniyor.

IMG_9230Elmalar biraz ılınınca reçeli kaynatacağım tencerenin üstüne bir süzgeç yerleştiriliyor. Süzgecin üstüne büyük bir tülbent koyuluyor. Ve pişmiş bütün elmalar suları ile beraber tülbentden tencereye süzülüyor. Tüm elmalar tülbentin içine doldurularak gece boyunca bekletilip tüm pektinin süzülmesi sağlanıyor. Mutfakta tabak dolabına asarak kurduğum düzenekle süzme işlemini yaptım. Aşağıdaki resim konuyu daha net açıklıyor. Gece boyu bu süzme işlemi devam etti. Elmaların üzerine bastırarak daha fazla süzmeyi tavsiye etmiyorum. Çünkü parlak şeffaf jel görüntüsünde bir reçel bu. Eğer elma taneleri girerse bu şahane görüntü bozulur. Zaten bu şekilde gerçek özüde alıyoruz.

IMG_9242Ertesi gün, tülbentden süzülen suyu yaklaşık 2,5 l. olarak  ölçtüm. Farklı bir elma ile farklı sonuç alınabilir.

IMG_9248 (2) Daha sonra bu suya şeker ve limon suyunu ilave ederek orta ateşte arada karıştırarak pişirdim. Bu arada çıkan beyaz köpükleri temizlemek gerekiyor. Yaklaşık iki saat boyunca karıştırarak kaynattım. Benim bir termometrem var ve bu termometre olmasaydı reçelin kıvamını yakalayamayacaktım. 104 C ye çıktığında reçel hala suluydu ve buzlukta tabak testi yaptığımda hala olmamış görünüyordu. 106 C’de kapattım hala sulu bir kıvamdaydı. Kaynamaya başladığında 99 C civarında oluyor. Ama 104′e gelmesi için bundan sonra yaklaşık 30-40 dakika kaynaması gerekiyor.

IMG_9366Benimki ciddi kıvamlı bir jelly oldu. Steril edilmiş kavanozlara koyup ters çevirip beklettim. Soğuduğunda sıcak simit, tuzlu beyaz peynir ve üstüne elma jel yanında da çay nefis oldu.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Elma Jeli"

    Bir Yorum Yaz