Elma Jeli ile Zerde Denemesi

IMG_0413Murat zerde çok sever. O yüzden yapılışını araştırdım. Tariflerdeki şekerli suyla yapılan zerde pek aklıma yatmadı. Konu biraz derinleşti haliyle. İşin derinine inince Osmanlı Sarayın da sanırım sorbe gibi kullanılan zerde vb. tatlıların meyve özüyle yapıldığını öğrendim. Yani Meyve suları şekerle kaynatılıyor. Bir anlamda varsa pektinleride çıkartılıyor ve tatlıda kullanılıyor. Yani su değil meyve suyu şekerle kaynatılıyor. Tam benim reçel mantığım. Bu bana çok daha akıllıca geldi. Evde kıştan yaptığım muhteşem Elma Jeli ve Greyfurt jeli var. (Greyfurt reçeli yaparken bir kısmını meyvenin kabuklarını kullanmadan ayırmıştım. ) Ben kırmızı Elma Jelisinden yaptım. Yeşil elmadan yapmış olsaydın rengi daha açık olurdu. İşte bu malzemelerin varlığına bu zamanlarda bayılıyorum. Tabi zerde eyince safransız olmaz. Mısır çarşısından alınmış harika safranımda var. Safran işine dikkat. Çeşit çeşit fiyatlarda safran var. Ya satın aldığınız kişiye güvenin yada pahalısını alın derim. Çünkü safran ucuz bir baharat değildir.

Malzemeler: 

  • 1 cup Elma Jeli
  • 3 yemek kaşığı Greyfurt jeli
  • 1 çay kaşığı safran
  • 2 yemek kaşığı pirinç
  • 1 çay kaşığı zerdaçal (turmeric)
  • 1/2 cup su
  • 3 yemek kaşığı fıstık
  • 3 yemek kaşığı üzüm

Pirinç dirice pişene kadar suyla haşlanıp süzülür. (Çok lapa plmayacak diri kalacak. En fazla 5 dakika) Daha sonra Elma ve Greyfurt jellerini 1/2 cup su ile beraber yavaş ateşte eritiyoruz. Karıştırmaya devam ederek içine safran, zerdeçal ve pirinçleri ilave ederek kaynama noktasına getiriliyor. Pirinçler pişip karışım reçel mantığı ile 105 C’ye gelinceye kadar karıştırarak ve altını kısarak  fokurdamasına izin vermeden pişirilir. 105 C ye gelince tekrar jel kıvamına gelecek demektir.

IMG_0419Küçük servis kaplarına bölüp oda sıcaklığına soğutuluyor. Oda sıcaklığına gelen tatlılar, üstüne yağsız tavada kavrulmuş fıstıkları bir sıra yerleştirip en üstede sıcak suda bekletilmiş süzülmüş üzümleri yerleştirip servis yapana kadar buzdolabında bekletilir.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Elma Jeli ile Zerde Denemesi"

    Bir Yorum Yaz