Domatesli Pilav deyip geçmeyin…

image

Herhalde en çok bozarak yaptığım yemek pilavdır. Zaman zaman hala kaçırıyorum. Bu yüzden eve yardımcı alırken ilk sorduğum soru pilav bilirmisin olur. Sonra da yapılanı fazlaca beğenmem. Kesin sonuç veren tarifim şu şekilde ama esası başında beklemek pilava ilgi göstermektir. Her yemek gibi..

1,5 su bardağı Baldo pirinci bir kaç saat sıcak tuzlu suya yatırılacak.

4-5 büyücek domates rende olacak. Bolca tereyağı (100 gr. kadar. bence pilavı yağsız yapacaksanız yapmayın en azından zeytinyağını bol kullanın) ile pilav tenceresine koyulacak. Benim tencerem çift kat tabanlı ağır bir tencere. Sizde kendinize bir pilav tenceresi belleyin ve hep onu kullanın. Bir süre sonra birbirinize alışıyorsunuz. Domatesler suyunu çekene kadar bol yağda uzun uzun kavrulacak. Yağı tuzu tamamlanacak. (Bu yağ ve tuz pilavın tamamının olacak. Pişmiş pilavı tuzlamak bence imkansızdır) Domatesler kendi yağına kalıp, koyu kırmızı bir renk alıncaya ve göz göz oluncaya kadar kavrulacak. Tabi bu arada itinayla domateslerin başında beklenmeli ve ateş harlı olmamalı. Aşağıdaki renk domatesin olduğunun işaretidir. image

Domateslerimiz hazır olunca soğuk suyla bolca yıkanmış nişastası atılmış ve süzülmüş pirinci domateslerin üstüne katıp beraber kavurmaya başlıyoruz. (Bu aşama da çok önemli pirinçler uzun uzun durulanacak. taki süzgüden akan su berrak akana kadar) Pirinçler şeffaf bir hal alana kadar yaklaşık 10-15 dakika domateslerle kavrulacak.

Benim pirincimin ölçüsü 1’e 1 dir. Yani birbuçuk bardak pirince 1,5 bardak su koyarım. Domates birazda olsa sulu kalabileceğinden 1,5 bardaktan iki parmak eksik kaynamış içme suyunu pirinçlerin üstüne döküp karıştırıp kapağını kapatıyoruz. (son tuz atma şansınmız bu aşamada olabilir. )

Orta ateşte pişirilen pilav yaklaşık 10 dakika içinde suyunu tamamını çakince kapağın altına temiz bir bez ortülür ve altındaki ateşte iyice kısılarak bir 5-10 dakikada demlenmeye bırakılır. (Altındaki ateş mum ateşi kadar kısık olacak. Sonrasında kapağını hiç açmadan bir 10 dakika daha dinlendirip kapağını açıp karıştırarak havalandırıp servise hazırlayabilirsiniz. Pirinci karıştırırken fazla hırpalamamak ve hep aynı yönde karıştırmak gerek.

Benim Lezzet Sırrım: Özen ve itinadır. Birde kullandığım tencerem ve pirinçle aramda uzun süre sonra oluşan aşinalık.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Domatesli Pilav deyip geçmeyin..."

    Bir Yorum Yaz