Detoks Yapıyorum

IMG_2951Bu ara yeni yıl yemekleri, iş yemekleri, bloga lezzetli alternatifler koyalım derken son üç aydır ipin ucu iyice kaçtı. Yılda en az 4 kere detoks yapma rutinimiz var evdekiler bu işe fazlaca gönüllü olmasa ucundan kenarından delseler bile yinede faydasını hissediyoruz. Onlar için güzelliği de detoks sonrası yenen yemekler ama olsun. Elimizdekilerin kıymetini hissediyor şükretmeyi hatırlıyoruz. Size de kış yorgunluğu çöker mi bilmem ama bana çöker ve kışın tam ortasında canım güneş tatili çeker tabi yapabildiğimde de çok iyi hissederim. Enerji verir. Tabi her zaman kışın güneşli bir yaz tatili yapılamıyor bu durumda kış yorgunluğu çöktüğünde tavsiyem, kısa ya da uzun bir detoks programı uygulamak. Bu konuyu araştırmış ve uzun süredir uygulayan biri olarak bu konudaki deneyimlerimi aktarıyorum ama hiç başlamamış olanlara öncelikli önerim tabi ki bir doktora danışmak olacak.

IMG_2936_2Detoks, kısa ve uzun süreli yapmak istediğinize göre 3 gün veya bir hafta süreyle yapılabilir. Yılın ilk detoksunu alıştırmak amaçlı 3 günlük planladım. Çünkü bir haftalık detoksa henüz vucudumu da beynimi de hazır hissetmiyorum. Stres, yorgunluk, uyuşuklui, alınan 1-2 fazla kilo nedeniyle ağırlık ve hantallık hislerinin tamamı kış yorgunluğudur bana göre. Tüm bunlardan kurtulmak için mutfağım da bir hazine. Ezzanelerdeki vitamin ve enerji hapları yada ölümüne diyetlerden hayat boyu uzak durdum. Bunun yerine otlar, sebzeler ve bol su ile sıkı bir detoks programı tüm toksinlerimi atıp beni zıpkın gibi yapmaya yeter. Böylelikle hem iç organlarım temizleniyor hem zor su tüketen biri olarak kısa sürede olsa su tüketimim artıyor bu tüketim detoks sonrasıda bir süre doğal olarak devam ediyor. Yani bir süre canım daha çok su içmek istiyor.

IMG_2942İyi bir detoks programı için dikkat edilmesi gerekenler;

 • Öncelikli tavsiyem doktor kontrolunden geçilmesidir.
 • Detoks başlangıcı rutin iş günlerinin dışında başlamalı ve vucut bu programa alıştırılmalıdır. Mümkünse benim gibi hafta sonu tatillerinde başlamaktır. Yada kısa süreli tatile çıkabilir veya bir detoks merkezinden yardım alabilirsiniz. Bazı prensiplere dikkat edebilirseniz detoksu her yerde her zaman kolaylıkla yapabilirsiniz.
 • Detoks süreniz üç günden az olmasın. 10 günden uzun süren detoksları da doktorlar uygun bulmuyor. Ben en fazla bir hafta uygularım.
 • Güne yarım limon suyu ilave edilmiş bir bardak ılık su ile başlayın.
 • Organik besinleri tercih edin.
 • Detoks süresince yoga, yürüyüş vb. egzersizler yapmayı ihmal etmeyin.
 • Detoks yaparken işlenmiş gıdalar tüketmeyin. Et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, şeker, alkol ve kafeinden uzak durmaya dikkat edin. Asidik gıdaları ya kesin ya da azaltın. Alkali bir beslenme planı içerisinde kalmaya özen gösterin.
 • Beslenmenin dışında cildi de ihmal etmemek mümkünse buhar banyosu, sauna, hamam (özellikle kese) ve masajdan yararlanın. Kese ve Peeling bu aşamada çok fazla yarar sağlar. Ben bayılırım. Ayrıca cilt gözeneklerinin açılması sindirim sistemini ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Gün boyunca en az 2-2,5 litre su için.
 • Günde en az beş öğün yemeyi alışkanlık haline getirin. Öğün sayısını arttırın, ancak öğün miktarını azaltmaya çalışın.
 • Sebze ve meyve suyu karışımlarından yararlanın.
 • Gece acıktığınızda bir fincan ılık suya bir çay kaşığı bal ilave edip içerseniz, gece acıkmayı kontrol edebilirsiniz.

IMG_2947_2

3 Günlük basit detoks programım;

Ben Cumartesi günü başladığı detoks programını Pazartesiye kadar sürdürdüm. Murat cumartesi organik pazardan bir çok ot getirmiş. Onlarla yeşil bir smoothie ile yine otlar ve bebek ıspanaklarla yemyeşil bir çorba yaptım. Bitkisel çaylar, limonlu su ile bu mönüyü üç gün sürdürdüm. Bu işin en yorucu kısmı yeşillikleri taze ve günlük tüketmek tabi onca yeşilliğin yıkanıp ayıklanması da başlı başına bir iş. Isırgan Otu, Su teresi, Ebegümeci, Bebek ıspanak, kişniş, şevketi bostan, hindiba ve adını bilmediğim iki ot da eklenince zengin yeşil bir detoks mönüsü ortaya çıktı.

Günlük Beslenme Programı;

IMG_2931Bu mönü de ki tarifleri bir sonraki postumda yazacağım. İçerikleri tadınıza göre değiştirip detoks günlerinizde kullanabilmek yaratıcılığınıza kalmış. Tabi sindirim sisteminizi detoksla arındırırken ruhunuzu arındırmayı unutmayın. Gülümseyin ve stresden uzak durun. Detoks sonrası yemek yerken aldığınız keyfin değme ziyafetlerde alamayacağınızı göreceksiniz.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Detoks Yapıyorum"

  Bir Yorum Yaz