Daha Lezzetli Turşular için…

image

Benim için kış sofralarının olmazsa olmazıdır Turşu…Özelliklede biber. Güzel turşu bulunca çok alıyorum. Ve evde kendi yöntemlerimle dahada lezzetlendirerek saklıyorum. Geçen gün Hacı Abdullah’da renk renk konservelere çok özendim turşu almak niyetindeydim ama daha olmadı turşular dediler. Artık başka sefere. Kemerburgazda ki turşucuda bu sezonun biberleri olmuş. Kütür kütür. Fakat dayanması için çok tuzluyorlar ve suyuna sadece limon suyu ile değil limon tuzuda (citrik acid) kullanıyorlar. Sizde benim gibi turşuyu çok alıyorsanız ev turşusu kıvamına getirebilecek bu yöntemi deneyin.

Biberleri mis gibi görünce aldım ama suyunu biraz değiştirdim ve kavanoza yeniden bastım.

1 kg. biber turşusu için; (turşuyu alırken renginin sarı parlak olmasına dikkat edin. Bazen çok eski kurulmuş turşuları satıyorlar. Rengi nefti yeşile kaçıyor.)

  • 4 adet  Limon suyu (1-1,5 bardak)
  • 8 adet defne yaprağı
  • 2 tatlı kaşığı kişniş tohumu
  • 4 yemek kaşığı apple cider sirkesi (elma sirkeside kullanılabilir)
  • 1 demet kereviz yaprağı (Kerevizin yeşil yaprakları ayuklanıp yıkanıyor. Kuruduktan sonra şeker ile ovuluyor sarı suyu atılarak yıkanıyor. Koyu yeşil kalan yapraklar kullanıma hazır)

image

Biber turşularını kendi suyundan çıkarıp bir kavanoza koydum. Biberlerin aralarına yerleştirirken defne yapraklarını, bir kaç kereviz yaprağını ve kişniş tohumlarını rastgele serpiştirerek kavanozu doldurdum. Limon suyu ve sirkeyi karıştırarak turşu kavanozuna döktüm. (üstünü turşu suyuyla tamamlayın. Sonuçta limon tuzu zararlı değil fazlaca tuzludur zaten kavanozda olduğu için daha az gerekiyor.) Ben önce kendi karışımımı kullanıyorum üstünü turşu suyu ile tamamlıyorum. Kavanozun ağzınada kereviz yapraklarının tamamını koydum. Aldığım turşuyu böyle saklayınca tadı her geçen gün daha güzelleşiyor. Bir gün içinde taze kerevizin, kişnişin kokusu turşuya geçiyor ev turşusu gibi oluyor. (Vakitsizlikten ufak bir hile)

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Daha Lezzetli Turşular için..."

    Bir Yorum Yaz