Dünya Barışı Kurabiyeleri

image

Bu sıralar pasta, kurabiye işine fazlaca sardım.Yeni yıl hediyelerini kendi yapacağım bir kaç tad ile hazırlamak istiyorum. Bakalım becerebilecekmiyim? Çok severek takip ettiğim Smitten Kitchen adlı blogda bir çikolatalı kurabiye tarifine rastladım. Çok iştah açıcı görünüyordu. Aslında Dorie Greenspan’in Paris Sweets isimli kitabında tarife yer veriliyormuş. Bu kitapta adı Korova Kurabiyesi olarak geçiyormuş. (Paris’te şimdilerde olmayan bir restaurant için üretilmiş ve onun adını taşıyor) Daha sonra yazdığı kitabında bu kurabiyeye bir komşusunun yorumu olan ”her gün yenmesi Dünya Barışına fayda getirecektir” yaklaşımına atıfta bulunarak Dünya Barışı Kurabiyeleri adını vermiş. Ben bu ismi daha çok sevdim. Ben tarifi blogun yazarının aktardığı şekilde uyguladım. Greenspan’in kitabını okumadım. Ama yakın gelecekte neden olmasın… Blogda Deb, 36 cookie yaptığını söylüyor ben aşağıdaki malzemelerle 26 adet çıkardım.

image

Malzemeler:

 • 1+1/4 cup çok amaçlı un
 • 1/3 cup şekersiz kakao
 • 1/2 çay kaşığı karbonat
 • 8 yemek kaşığı tuzsuz tereyağı
 • 2/3 cup kahverengi şeker
 • 1/4 cup şeker
 • 1/2 çay kaşığı fleur de sel veya 1/ 4 çay kaşığı ince deniz tuzu (fleur de sel Fransa’da çıkan çok özel bir deniz tuzu ve pastacılıkta çok sık kullanılıyor. Ve tabiki Türkiye’de yok ben deniz tuzu kullandım ama ilk New York seyehatınde alınacaklar listesine yazıldı)
 • 1 çay kaşığı vanilya extract
 • 150 gr. bitter çikolata doğranmış veya 3/4 cup hazır chocalate chip ( Godiva dışında Türkiye’de cholate chips çok kalitesiz olduğu için ben çikolatayı bıçakla doğrayarak küçük parçalara ayırarak kullandım)
image

Un, kakao ve karbonatı bir kaba eledim. (ölçüler elenmiş haldeki ölçüler olmalı çünkü elenirken miktar azalıyor) Oda sıcaklığına getirilmiş tereyağı (bu kısım çok önemli yağın iyice yumuşaması gerekiyor) orta hızda el mikseri ile yumuşak ve kremamsı bir hale gelene kadar karıştırdım. Şeker, tuz ve vanilya extract’ını da katarak 2-3 dakika daha karıştırmaya devam ettim. Karıştırmayı durdurduktan sonra, un karışımı yağlı karışımın içine döktüm. Düşük hızda hamur yüzeyinde hiç un kalmayana kadar mikser ile karıştırmaya devam ettim. (Karıştırmayı mümkün olduğu kadar az yaptım) En son çikolata parçalarını da atarak son kez karıştırdıktan sonra dağınık ve yapışkan olan hamuru tezgaha alıp elimle yoğurarak toparladım. (Mikserle karıştırmanın amacı tuzu malzemeye eşit yaymak ve iyice yedirmek. yoksa mikserle bir kurabiye hamuru elde edilemiyor. Tezgaha alıp elle yoğurmak şart)

image

Tezgahın üzerinde toparladığım parlak kahverengi hamıru ikiye bölerek eşit iki top haline getiriyorum. Her topu yaklaşık 3.75 cm. capında (ben sanırım biraz büyük yaptım çünkü tarife göre 10 kurabiye eksik yaptım) silindir şekli verdim. Her bir silindiri strech film ile sarıp buzdolabında 3 saat beklettim.

image

Yine Deb’in notuna göre bu hamurlar buzdolabında 3 gün buzlukta 2 ay donmuş olarak bekletilebiliyor. Buzluktan alınca salınmasını beklemenize gerek yok pişirme sıcaklığına bir dakika eklemek kafi) Fırın 160 C’ye ısıtılıyor. Tepsiye yağlı pişirme kağıdı seriliyor. Keskin bir bıçakla filme sarılı silindir hamurlar açılarak 1,25 cm. genişliğinde yuvarlaklar halinde kesilerek tepsiye diziliyor. Keserken çatlayıp dağılabiliyor. Panik yapmayın (Ben yaptım) Elle dağılan parçaları sıkarak geri toparlayabiliyorsunuz. Pişerken tekrar kendilerini toparlıyorlar. Kurabiyeler çok genişlediği için aralarına 3 cm. boşluk bırakarak dizin. Ben bir silindiri 13 parçaya keserek bir tepsiye dizdim. 2. silindiri hafta sonu kurabiye canavarı yeğenim için buzluğa kaldırdım. (Böylece hamurun buzluktan çıktığı durumuda deneyimleyeceğim. İnsanın elinin altında böyle bir hamur olması muhteşem. Düşünsenize 15 dakikada nefis kurabiyeler.

image

Kurabiyeler ısıtılmış fırına (her defasında yalnızca bir tepsi konacak iki tepsiyi üst üste pişirmeyin) yaklaşık 12-14 dakika arasında pişiyor. 12. dakikada yumuşak ve pişmemiş görünsede sonra hemen toparlanıyor üstü sertleşiyor. Sakın yanılmayın 1-2 dakika daha bekleyip alın. Yoksa katır kutur olur. (İlk 12 dakika fırının kapağını açarak soğutmayın) Oda sıcaklığında soğutulduktan sonra kahvenin yanında veya akşam sütle muhteşem bir lezzet servis ediliyor…

image

Benim Lezzet Sırrım: Bu sır bana ait değil. Ama kurabiye çikolata ağırlıklı olduğu için kullanılan kakao ve çikolatanın kalitesi çok önemli. Brownie gibi buda çok yüksek kakao yağı ihtiva etmeli. Tarifin un, kakao, şeker, çikolata ve tuz dengesi muhteşem. Bu nedenle çikolatanın kalitesinden taviz vermedim. Gözüm gibi sakladığım Hershey Kakao da bu tarife çok yakıştı.

Bu Yazı Hakkında Yorum Yapılmamış - "Dünya Barışı Kurabiyeleri"

  Bir Yorum Yaz